İnsan derisiyle ciltlenmiş kitap bulundu !

Harvard Üniversitesi Kütüphanesi, çok ama çok ilginç bir kitabı bünyesinde barındırıyor.

Üniversitenin yayınladığı blog yazısında, Houghton Kütüphanesi’nde bulunan Arsène Houssaye‘in “Des destinées de l’ame” (Ruhun Kaderi) isimli kitabının insan derisiyle kaplanmış olduğu açıklandı.

Açıklamada, kitap cildinin birden fazla testten geçirildiği ve sonucun yüzde 99.9 insan derisi olduğunu gösterdiği belirtildi.

19.yy Fransız yazar Houssaye‘nin insan derisi kaplı kitabı, yazarın ‘ruhun ölümden sonra yaşamı’ üzerine yaptığı araştırmaları içeren yazı dizilerinden biri…

1930’dan beri Harvard Üniversitesinin Kütüphanesinde durduğu tahmin edilen gerçek insan derisi ile kaplanmış kitap, Arsène Houssaye tarafından arkadaşı Dr. Ludovic Bulanda’ya hediye edilmiş. Dr. Ludovic Bulanda’da bu ilginç kitabı doğal nedenlerle ölen bir kadın hastasının derisi ile ciltleyerek kitaba ‘İnsan ruhuyla ilgili bu kitap insan derisiyle ciltlenmeyi hakediyordu’ şeklinde bir not eklemiş.

insan-derisiyle-ciltlenmis-kitap-bulundu-ilgincbirbilgi

Tarihçiler, özellikle Orta Çağ’da insan derisi ile kitap kaplamanın yaygın olduğunu, bu işlemin özellikle büyü kitapları için yapıldığını söylüyor. Bunun dışında, Cthulhu Öyküleri’nde sıkça bahsi geçen ve Abdul Al-Hazred isimli bir Arap tarafından yazıldığı rivayet edilen Necronomicon kitabının da insan derisi üzerine kanla yazıldığı; Necronomicon’un İngiliz Kraliyet Müzesi’nde saklı tutulduğu rivayet edilmektedir.

İnsan derisiyle ciltlenmiş Ruhun Kaderi isimli kitabın ise Harvard Üniversitesi’nde yer alan tek kitap olduğu sanılıyor.

Önceki yazımız Yalan söyleyen insanların ortak özellikleri hakkında enteresan bilgiler vermektedir.

  

İnsan derisiyle ciltlenmiş kitap bulundu !” için 1 yorum

  • 14 Haziran 2014 Saat 17:29
    Permalink

    Oha kitap için yani ben ben ovvv …… :O

Yorumlar kapalı