İnsan vücudundaki damarlar dünyayı kaç kere sarar ?

Bu yazımızda son günlerde internette sıkça rastladığımız “insan vücudundaki damarlar dünyayı kaç kere sarar ? damarlarımızın uzunluğu kaç km’dir ?” gibi sorulara cevap arayacağız. Vücudumuzdaki kan damarlarının Dünyanın etrafını sarıp saramayacağını ve bu konunun doğru olup olamayacağını sizler için araştırdık ve bakın ne kadar ilginç bilgiler edindik.

Dünyamızın ekvatoral çevresi bilindiği üzere 40,075 kilometre, meridional çevre uzunluğu ise 40,007 kilometredir. Ek bilgi olarak; Dünya’mızın toplam yüzölçümü 509.200.000 km2’dir. Dünyamızın yüzde 70’ini oluşturan denizlerimizin yüzölçümü 360.600.000 km2 iken arda kalan yüzde 30’luk dilimi oluşturan karalarımızın toplam yüzölçümü ise 148.600.000 km2’dir. Dünyanın çevre uzunluğunu öğrendiğimize göre bakalım insan vücudunun damar uzunlukları ne kadarmış.

İnsan vücudunda başlıca 5 çeşit kan damarı bulunmaktadır. Bunlar;

Arterler/Atardamarlar

Arteriyoller/Atardamarcıklar

Kılcal damarlar (en küçük kan damarları)

Venüller/Toplardamarcıklar

Venler/Toplardamarlar

insan-vucudundaki-damarlar-dunyayi-kac-kere-sarar-ilgincbirbilgi

Bu damar çeşitleri içinde yer alan Arterler/Atardamarlar ve Venler/Toplardamarlar ikiye ayrılır ancak konumuzla ilgisi olmadığı için onlara girmeyeceğiz.

Vücudumuzdaki tüm bu kan damarlarının içinde en küçük olan kılcal damarlar veya kapiler, vücudumuzdaki atardamarlar ile toplardamarları birleştirirler. Bu yüzden vücudumuzda bulunan en uzun damar (ard arda birleştirildiğini var sayarsak) kılcal kan damarlarımızdır. Ortalama bir insan vücudundaki kılcal damarların toplam uzunluğu ise yaklaşık olarak 40.000 km’dir. Kaynak: Wikipedia Kılcal damarlar

Dünyanın ortalama çevre uzunluğunu 40.000 kilometre olarak kabul edersek, sadece kılcal damarlarımızın uzunluğunun Dünyayı bir kere saracağının gerçek olduğunu öğrenmiş olduk. Ancak tabi ki saymadığımız diğer damar çeşitlerininde oldukça hatırı sayılır bir uzunluğu var. Bunlara tek tek girip yazıyı uzun ve sıkıcı bir hale getirmeden, bilgiyi az ve öz olarak vermek gerekirse; erişkin bir insanın vücudundaki diğer kan damarlarının toplam uzunluğu yaklaşık olarak 60.000 kilometre kadardır. Yani erişkin bir insanın sahip olduğu toplam kan damarları uzunluğu yaklaşık olarak 100.000 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Kaynak: Wikipedia Kan damarları

Bu bilgiler ışındığında insan vücudundaki damarların uzunluğu (ard arda birleştirildiğini var sayarsak) tam olarak 2,5 kere dünyayı sardığı ve bu bilgilerin doğru olduğu ortaya çıkmış oluyor.

Önceki yazımız Sağlık alanında ilginç bilgiler vermektedir.

  

İnsan vücudundaki damarlar dünyayı kaç kere sarar ?” için 2 yorum

 • 26 Temmuz 2016 Saat 10:33
  Permalink

  Bu güzel bilgi için teşekkür ederim uzun zamandır merak ediyordum. Güzel paylaşım sağolun.

 • 11 Mart 2017 Saat 15:00
  Permalink

  aciklayici bi anlatim olmus
  tesekkur ederimm

Yorumlar kapalı