Kendi kendini ameliyat eden doktor

Rus doktor Dr.Leonid Rogozov, vaktiyle dünyada eşi görülmedik bir ameliyat yaparak tıp tarihine adını yazdırmayı başarmış.

Bu inanılmaz hikaye 1961 yılında meydana geldi. Bir araştırma için Sibirya’da bulunan Rus doktorda halsizlik, bulantı, kırıklık belirtileri başladı. Ardından midesinin üst tarafında şiddetli bir ağrı ile birlikte vücut sıcaklığı 37.5 derecenin üstüne çıktı. Bütün bu belirtilerin apandisitten kaynaklandığını anlayan Doktor Leonid Rogozov, kritik bir karar verdi. Araştırma ekibinde kendinden başka doktor olmayınca iş kendisine düştü. Ya kendi kendini ameliyat edecek ya da apandisit patlamasıyla can verecekti.

Son derece olumsuz şartlar içinde karşısına ayna koyan doktor, önce ağrıyan yere lokal anestezi yaptı. Ardından yanında bulunan aletlerle kendini kesen Leonid Rogozov, ayna yardımı ve el yordamıyla tam iki saat süren başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. İki saat içerisinde apandisitini alan ve kendini tekrar diken doktor bu inanılmaz ameliyatla tıp tarihine geçti.

Ameliyat sonrasında kısa bir süre halsizlik yaşasa da, peritonit bulguları kayboldu. Rogozov’un vücut sıcaklığı beş gün sonra normale döndü ve dikişleri operasyondan yedi gün sonra çıkarıldı. Yaklaşık iki hafta içerisinde görevine döndü. Bu inanılmaz ameliyatla tıp tarihine geçen Rogozov, 1961 yılında Kızıl Bayrak İşçi Nişanı ödülüne layık görüldü.

kendi-kendini-ameliyat-eden-doktor-ilgincbirbilgi

1962 yılı Ekim ayında Saint Petersburg’a döndü ve çeşitli doktoralar üzerinde çalışmaya başladı. Eylül 1966 yılında yemek borusu kanseri tedavisinde, yemek borusu rezeksiyonu başlıklı bir doktora tezini savundu. Daha sonra Saint Petersburg’da çeşitli hastanelerde doktor olarak çalıştı.

1986’dan 2000 yılına kadar Saint Petersburg Araştırma Enstitüsü’nde cerrahi bölüm başkanı olarak görev yaptı. Rogozov, 21 Eylül 2000 senesinde 66 yaşındayken Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde akciğer kanseri hastalığından yaşamını yitirdi.

Önceki yazımız Dokunduğu herşeyi hissedebilen biyonik el hakkında bilgiler vermektedir.