Korku filmlerine ilham veren şeytan çıkarma vakaları

“Demonologist” (iblis uzmanı anlamına gelmektedir), ögretim görevlisi ve yazar olan Edward Warren ile medyum eşi Lorraine Rita Warren, hayatlarını insanlara ve mekanlara musallat olan karanlık varlıkları kovalamaya adamışlar. 10 binin üzerinde olayı araştıran çift, polislere, doktorlarla, araştırmacılarla ve din adamlarına da demonoloji (iblis bilimi) eğitimi vermişler. Çiftin yaşadığı doğa üstü olaylar ise pek çok korku filmine ilham kaynağı olmuş.

7 Eylül 1926 doğumlu Edward Warren 23 Ağustos 2006 senesinde, 80 yaşında ölmüştür. 31 Ocak 1927 doğumlu Lorraine Rita Warren ise halen the Warren’s Occult Museum adlı inceledikleri vakalardan topladıkları lanetli nesnelerle oluşturdukları müzenin yanındaki evde yaşamaktadır.

Çift şimdiye dek Hollywood sineması’na yansımış The amityville horror (1979, 2005), The haunted (1991), The haunting in connecticut (2009) ve The conjuring (2013) adlı filmlere konu olan olayların haricinde, Amerika’da yaşanmış sayısız paranormal olayın araştırmalarını yürütmüştür.

Çiftin kendilerinin inceledikleri vakalarla ilgili olarak yazdıkları 6 adet, inceledikleri vakalar ve kendileri hakkında yazılmış ise 6 kitap bulunmaktadır. The conjuring (2013) filminde Edward ve Lorraine Rita Warren’ı canlandıran karakterlerin vaka incelemesi anlattıkları sahnede Lorraine Rita Warren konuk izleyiciler arasında görünmektedir. Filmin çekimleri sırasında Lorraine, James Wan’la beraber çalışmıştır.

HOLLYWOOD’A İLHAM VEREN ŞEYTAN ÇIKARMA VAKALARI

Chucky’nin Öz Gelini “Annabelle’nin bebeği”

korku-filmlerine-ilham-veren-seytan-cikarma-vakalari-ilgincbirbilgi-1

Donna ve ev arkadaşının, “Raggedy Ann” ismini verdikleri bebek evde olmadık yerlerde belirmeye başlar, korkup atsalar da yine geri gelir. Bebeğin içine “Annabelle Higgins” isminde öldürülen bir kızın ruhu girdiği tahmin edilmektedir. Bir gece bebek, Donna’nın sevgilisi Lou’ya saldırır ve Lou, sabah pençe iziyle uyanır.

Warren’lar ayin düzenleyip, evlerine götürür. Eve dönüş yolunda araba defalarca stop eder. Şu an “Occult Museum” da saklanan bebeğe meydan okuyan ve camekana vuran bir ziyaretçi olaydan 3 saat sonra kaza yapar ve ölür.

Bu vaka hakkında Annabelle (2014) filmi çekilmiştir.

Amityville’deki Lanetli Ev

korku-filmlerine-ilham-veren-seytan-cikarma-vakalari-ilgincbirbilgi-2

Amityville kasabasındaki evi kirlayan DeFoe ailesini bütün fertlerini öldüren, sakin ve terbiyeli olarak tanınan büyük çocukları Ronald’ın verdiği ifadesi : “Bir kere başladığımda, kendimi durduramadım, o kadar hızlı oldu ki…” Yıllar sonra evi satın alan Lutz ailesinin küçük kızları, Jodie adında kırmızı gözlü küçük bir kızla arkadaşlık ettiğini söyler. Warren çifti evde ayin yaptıktan sonra bir daha olay yaşanmaz.

Bu olay ise The Amityville Horror (2005) filmine konu olmuştur.

İblis Etkisi Altında Cinayet

korku-filmlerine-ilham-veren-seytan-cikarma-vakalari-ilgincbirbilgi-3

Son derece mülayim bir insan olan Arne Johnson, ev sahibini öldürdüğünde çevresi gibi kendisi de bunu neden yaptığını bilmemektedir. Warren’lar, şahsın bir iblis tarafından ele geçirildiğini idda eder. Fakat mahkemede bu geçerli bir kanıt olmadığından ceza onanır.

Smurl Ailesi ve Laneti

korku-filmlerine-ilham-veren-seytan-cikarma-vakalari-ilgincbirbilgi-4

Smurl Ailesi’nin evlerinde aniden mobilyalar çatlamaya başlar ve televizyonlar alev alır. Evin küçük kızı Dawn, tavanda değişik varlıklar gördüğünü söyler. Evde bazen pis bir koku, bazen de soğuk bir esinti hissedilir.

Bir süre sonra evin köpeği saldırıya uğrar… İkizler merdivenden itilir, büyükanne ve büyükbabaya tacizler başlar. Smurl ailesi nereye giderse gitsin “lanet” peşlerinden gelmektedir.

Warren’lar şeytan çıkarma ayini için Peder Mc Kenna ile anlaşır. 1991 senesinde Kilisenin 4. şeytan çıkarma ayininden sonra olaylar yatışır.

Biraz daha ürpermek istiyorsanız bu konudan esinlenerek yapılmış, 2009 yapımı The Haunting’i izleyebilirsiniz.

Kapının Arkasında Biri Var !

korku-filmlerine-ilham-veren-seytan-cikarma-vakalari-ilgincbirbilgi-5

1971’de 5 kızıyla yeni bir eve taşınan Perron ailesi, çok geçmeden korku dolu olaylar yaşamaya başlar. Waren çifti, lanetlenmiş evde şeytan çıkarma ritüeli düzenleyip, evi temizler.

Perron ailesinin yaşadıklarından, evi ve bulunduğu araziyi lanetleyen 19. yy’ın başlarında yaşamış Bathsheba Sherman adlı bir cadı sorumludur.

Vakayı konu alan 2013 yapımı The Conjuring’i tek başınıza izlememenizi tavsiye ederiz.

Ölü Evindeki Şeytanlar

korku-filmlerine-ilham-veren-seytan-cikarma-vakalari-ilgincbirbilgi-6

Snedekers ailesi taşındıkları evin öyle sıradan bir ev olmadığını bazı fenomenlerle karşılaştıklarında anlar. Olaylar, aldıkları evin eski bir cenaze evi olduğunu ögrenen ailenin, büyük oğlunun korkunç görüntüler görmesiyle başlar.

Ev daha sonra Warren çifti tarafından arındırılmış. Snedeker ailesinin başına gelenlerle ilgili bir kitap, 2009 yapımı The Haunting in Connecticut isminde bir film ve Discovery Channel’da bir belgesel serisi var.

Öldükten Sonra da Şeytan Çıkarmaya Devam Etti

korku-filmlerine-ilham-veren-seytan-cikarma-vakalari-ilgincbirbilgi-7

Edward Warren  ölünce 1700’lü yıllardan kalan ve sürekli perilerin dolaştığı iddia edilen bir mezarlığa gömülmek istemiş. Mezarlıkta uzun siyah saçlı, beyaz cübbeli, parlak bir varlık gördüklerini söyleyen görgü tanıkları 2006’da Warren mezarlığa gömüldükten sonra bir daha bu varlığı görmemişler.

Önceki yazımız Tam 40 farklı çeşit meyve veren ağaç hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.