Kurdukları tuhaf web siteleri sayesinde milyoner olan 10 sıradan kişi

Milyoner kimliğiyle anılmak sanırım hepimizin hayalidir. Çalışarak bu duruma kavuşamayacağını düşünen çoğu kişi, rüyasını “Nimet Abla” gişelerinde ya da yasa dışı yollarla gerçekleştirmeye çalışır. Define avcılarını hesaba katmıyorum bile. Gerçekten sizce de bu durum, sanıldığı kadar zor mu elde edilir ? Listemizdeki isimlerin ortak cevabı elbette hayır ! Çünkü bu isimlerin hepsi bir zamanlar sizin benim gibi sıradan insanlardı. Ne mi yaptılar ? Bilgisayarın start tuşuna basarak, kimilerine göre saçma olarak görülen düşüncelerini internet vasıtasıyla ortaya koydular.

Milyoner olmak için yapılacak işler arasında yer alan web sitesi kurma ve geliştirme işi internetten para kazanma yolları arasında en çok bilinenidir. Teknoloji çağının yaşandığı günümüz, internetle birlikte çoğu kişiye ekmek kapısı olmuştur. Hatta bazıları için son model bir Ferrari, milyon dolarlık bir yat, lüks bir saray anlamına gelmektedir. Evet, bugün sizlere hayallerinin ve kimsenin aklına gelmeyen yaratıcı düşüncelerinin ardından giden 10 sıradan kişiden bahsedeceğiz. Bu isimlerin hepsi, şimdilerde kurdukları tuhaf web siteleri sayesinde sahibi olduğu servetin sefasını sürüyor. Kim mi bu internet milyonerleri ? Gelin birlikte öğrenelim…

İşte karşınızda kurdukları tuhaf web siteleri sayesinde milyoner olan 10 sıradan kişi :

ADI : ALEX TEW
WEB SİTESİ : MİLLİON DOLLAR HOMEPAGE
WEB SİTESİ SAYESİNDE KAZANDIĞI PARA : 1 MİLYON DOLAR

kurduklari-tuhaf-web-siteleri-sayesinde-milyoner-olan-10-siradan-kisi-ilgincbirbilgi-01

Listemizin ilk sırasında yer alan genç milyoner Alex Tew, Million Dollar Homepage isimli web sitesini eğitim masraflarını karşılayabilmek için kurmuş. Oldukça basit bir sistemle kurulan sitenin ana sayfası, 1 milyon pikselden oluşuyor ve bağlantılar 10×10 piksellik bloklar halinde reklam amaçlı hizmet veriyor. 1 pikselin 1 dolardan satıldığını düşünürseniz, Alex Tew’in ne kadar kolay bir yoldan milyoner olduğunu anlayacaksınız. Sonuçta bu üniversite öğrencisi, Million Dollar Homepage ile dünya çapında ün kazanmış.

ADI : MART METRO
WEB SİTESİ : BOOMERANG BOXES
WEB SİTESİ SAYESİNDE KAZANDIĞI PARA : 1 MİLYON DOLAR

kurduklari-tuhaf-web-siteleri-sayesinde-milyoner-olan-10-siradan-kisi-ilgincbirbilgi-02

Marty Metro da kulağa oldukça saçma gelen; ama 1 milyon dolar getirisi olan bir internet sitesi kurmuş. Boomerang Boxes isimli web sitesinin sahibi, insanlara bir nevi kutu kiralama hizmeti veriyor. Biliyorsunuz, taşınan insanların en çok yakındığı şeylerden biri etrafta öylece duran kolilerdir. Marty Metro da bu düşünceden yola çıkmış olacak ki ihtiyacı olan insanlara kutu hizmeti vermeye karar vermiş. Müşterilerin ayağına kadar götürülen ve kullanımdan sonra istenildiği yerden geri alınan kutular fikri, görünen o ki epey beğenilmiş. Nitekim Boomerang Boxes’in satışları 1 milyon dolara ulaşmış.

ADI : DON BRAWLEY
WEB SİTESİ : ETERNAL REEFS
WEB SİTESİ SAYESİNDE KAZANDIĞI PARA : 1 MİLYON DOLAR

kurduklari-tuhaf-web-siteleri-sayesinde-milyoner-olan-10-siradan-kisi-ilgincbirbilgi-03

Don Brawley’in yaratıcısı olduğu web sitesi ise tamamen farklı bir konu üzerine yoğunlaşmış. Kaybettiğiniz kişiler için resif toplarından anıt yapabilme imkanı sunan Eternal Reefs, aslında dünyanın en popüler konularından biri olan “ölümü” seçtiği için epey başarılı olmuş. Bu web sitesinin birçok farklı seçeneği olduğunu görüyoruz. Örneğin; eğer siz de ölü yakma geleneğine uyanlardansanız, kaybettiğiniz kişinin küllerini de hazırladığınız anıtsal resif topuna ekleyebiliyorsunuz.

ADI : ERİC NAKAGA & KARİ UNEBASAMİ
WEB SİTESİ : CHEEZBURGER
WEB SİTESİ SAYESİNDE KAZANDIĞI PARA : 2 MİLYON DOLAR

kurduklari-tuhaf-web-siteleri-sayesinde-milyoner-olan-10-siradan-kisi-ilgincbirbilgi-04

Cheezburger isimli bir web sitesinin adını daha önce duymuş olabilirsiniz. Ama bu milyon dolarlık sitenin, kedi fotoğrafları paylaşan bir site olduğunu duymak gerçekten şaşırtıcı ! 2007 yılında Eric Nakagawa ve Kari Unebasami tarafından kurulan web sitesi, kısa zaman içinde fenomen olmayı başarmış. Aynı yılın Eylül ayı içerisinde bir grup yatırımcı Cheezburger’i 2 milyon dolar karşılığında satın almış. Bir diğer şaşırtıcı gerçekse, kedilerden yola çıkan bu sitenin şu anki değeri ! Peki, Cheezburger’in değeri ne kadar dersiniz ? Hemen söyleyeyim, 80 milyon dolar civarında !

ADI : BYRON REESE
WEB SİTESİ : SANTA MAİL
WEB SİTESİ SAYESİNDE KAZANDIĞI PARA : 3 MİLYON DOLAR

kurduklari-tuhaf-web-siteleri-sayesinde-milyoner-olan-10-siradan-kisi-ilgincbirbilgi-05

Kurdukları tuhaf web siteleri sayesinde milyoner olan 10 sıradan kişi listemizin 6. sırasında da oldukça garip görünen; ama bir o kadar da iyi para kazanan Santa Mail isimli web sitesi bulunuyor. 3 milyon doların üzerinde olan kazancıyla oldukça iyi iş çıkartan Santa Mail’in kurucusu Byron Reese, Noel Baba’dan çocuklara mektup gönderiyor. Hem de Kuzey Kutbu’ndan !

Santa Mail internet sitesine giren ebeveynler, yalnızca 10 dolar karşılığında çocuklarına Noel Baba’dan yollanmış bir mektup gösteriyor. Ancak anlaşılan o ki bu ebeveynler, kendilerinin de rahatlıkla bir Noel Baba mektubu yazabileceğini akıl edemiyorlar ya da bu iş onlara zor geliyor.

ADI : JERRY TURNER
WEB SİTESİ : ADVANCED BİO TREATMENT
WEB SİTESİ SAYESİNDE KAZANDIĞI PARA : 3 MİLYON DOLAR

kurduklari-tuhaf-web-siteleri-sayesinde-milyoner-olan-10-siradan-kisi-ilgincbirbilgi-06

3 milyon dolar değerindeki Advanced Bio Treatment isimli web sitesi de en az diğerleri kadar tuhaf görünüyor. Ancak görünen o ki Jerry Turner, bu sıra dışı fikri ile epey başarılı olmuş. Gelelim bu internet sitesinin sunduğu hizmetlere. Biliyorsunuz ne polis ne de ambulans servisi yaşanılan bir kazanın ardından ortalığı toplamaya kalkmaz. İşleri bittikten sonra olay mahallinden çıkıp giderler. Eğer size kalan görüntüyle başa çıkmak istemiyorsanız, bu iş için birini çağırırsınız. İşte, Advanced Bio Treatment da tam olarak bunu yapıyor. Uzman bir ekibi olan web sitesi, herkesin başına gelebilecek; kaza, cinayet, ölüm vs. gibi olayların ardından isteyenler için bir nevi temizlik hizmeti veriyor.

ADI : JACOB & SUSAN ANİELLO
WEB SİTESİ : DOODY CALLS
WEB SİTESİ SAYESİNDE KAZANDIĞI PARA : 5 MİLYON DOLAR

kurduklari-tuhaf-web-siteleri-sayesinde-milyoner-olan-10-siradan-kisi-ilgincbirbilgi-07

Evcil bir hayvana sahip olmak uzaktan eğlenceli gibi görünse de işin içine girdiğinizde bunun her zaman böyle olmadığını anlıyorsunuz. Pislenen ve kokan bir bahçeniz, evinizin ortasında olan bir kedi kusmuğu, karışıklık vs. bu duruma verebileceğimiz örneklerden bazıları. Peki, tüylü dostunu çok seven ama bahçe temizliği gibi işlerle uğraşamayacak hayvan sahipleri bu durumla nasıl başa çıkıyor dersiniz ? Tabi ki Doody Calls’ı arıyarak ! Evet, Jacob ve Susan Aniello tarafından kurulan web sitesi, kısa zaman içinde ün kazanarak, milyon dolar kazandıran bir iş kolu haline gelmiş.

ADI : BİLL THOMAS
WEB SİTESİ : BİO SCİENTİFİC İNC.
WEB SİTESİ SAYESİNDE KAZANDIĞI PARA : 6 MİLYON DOLAR

kurduklari-tuhaf-web-siteleri-sayesinde-milyoner-olan-10-siradan-kisi-ilgincbirbilgi-08

Tavuk çiftliğinin sahibi olan Bill Thomas, çöpe atılan tavuk pisliklerini değerlendirmeye karar vermiş ve Bio Scientific Inc’yi kurmuş. Kurdukları tuhaf web siteleri sayesinde milyoner olan 10 sıradan kişi listemizin 3. sırasında yer alan bu sıra dışı web sitesi, tavuk gübresi satışı yapıyor. Bu işten gayet iyi sonuçlar elde eden Bill Thomas’ın geliri, yaklaşık 6 milyon dolar olarak belirtiliyor.

ADI : NOEL BİDERMAN
WEB SİTESİ : ASHLEY MADİSON
WEB SİTESİ SAYESİNDE KAZANDIĞI PARA : 50 MİLYON DOLAR

kurduklari-tuhaf-web-siteleri-sayesinde-milyoner-olan-10-siradan-kisi-ilgincbirbilgi-09

“Hayat kısa, bir macera yaşayın !” sloganı ile yola çıkan internet sitesi, Ashley Madison ve Noel Biderman tarafından kurulmuş. Şu an 50 milyon doların üzerinde kazancı olan web sitesinin verdiği hizmet de oldukça tuhaf. Evli olan kişilerin ya da hali hazırda bir ilişkisi olanların tek gecelik ilişkiler yaşamasını destekleyen web sitesi, bunun için kullanıcılarına uygun kişi profilleri sunuyor. Profillerin arasından beğendiklerinizle iletişime geçip, belki karısı ya da kocası olan kişilerle kaçamak ilişkiler yaşıyorsunuz. Sonuçta hiç de etik olmayan bu web sitesi, görünen o ki insanlar tarafından epey beğenilmiş.

ADI : MARCK ZUCKERBERG
WEB SİTESİ : FACEBOOK
WEB SİTESİ SAYESİNDE KAZANDIĞI PARA : 200 MİLYAR DOLAR

kurduklari-tuhaf-web-siteleri-sayesinde-milyoner-olan-10-siradan-kisi-ilgincbirbilgi-10

Kurdukları tuhaf web siteleri sayesinde milyoner olan 10 sıradan kişi listemizin 1 numarasında görmeyi beklediğimiz isim elbette Facebook’tu. Görünen o ki tahminlerimizde yanılmamışız. Mark Zuckerberg ve birkaç arkadaşı tarafından kurulan web sitesi, bugün dünyanın en popüler siteleri arasında yer alıyor. 200 milyar dolarlık kazancı ile büyük bir başarı yakalayan Facebook, basit bir düşünceyle yola çıkılan sitelerin ne kadar fazla para kazandığını kanıtlar nitelikte. Ne dersiniz, sizce de öyle değil mi ?

Gördüğünüz gibi aslında milyoner olmak günümüzde o kadar da zor değil. Çılgın bir kişi olmanız ve azıcık da internetten anlıyor olmanız milyoner olmak için yeterli. Bütün bu tuhaf web sitelerinin fikrini incelediniz, Facebook’u ayrı bir yere koyarsak, sizce ülkemizde en çok hangi fikir tutar ?

Önceki yazımız Rudi Schlattner’in tavan arasındaki gizli bölmede bulduğu, 70 yıldır saklı kalmış süpriz hakkında bilgiler vermektedir.

  

Kurdukları tuhaf web siteleri sayesinde milyoner olan 10 sıradan kişi” için 2 yorum

  • 21 Mart 2016 Saat 09:28
    Permalink

    Vay anasını demek biz boşuna 12 saat çalışıyoruz.

  • 25 Mayıs 2016 Saat 19:57
    Permalink

    Valla emek ve sabırın sonucudur. Helal olsun demek düşer..

Yorumlar kapalı