Televizyon hakkında bilmediğiniz 26 enteresan bilgi

21 yüzyılın vazgeçilmez aletlerinden biri olan televizyonun tarihi, 1926 yılında, İskoç mucit John Logie Baird’in keşfiyle başladı. Baird, 21 yüzyılda insanları saatlerce karşısında oturtabilen televizyonun mucididir.

Türkiye’de televizyonla ilgili çalışmalar ise 1965 yılında başlamıştır. İstanbul Teknik Üniversitesinde küçük bir deneme istasyonu kurularak sınırlı bir alana yayın yapılmıştır. 1968’de Ankara Televizyonu siyah-beyaz ilk deneme yayınlarına başlamış, 1971’de İstanbul Çamlıca’daki televizyon istasyonu devreye sokularak, Ankara’daki programları aktarmıştır. Türkiye çapındaki televizyon yayınları ise 1972’den sonra başlamıştır. Renkli televizyonun ülkemizde yaygın hale gelmesi ise 1985 yılını bulmuştur.

Bu kısa bilgilersen sonra gelelim Televizyon hakkında bilmediğiniz 26 enteresan bilgiye;

1 -) Cep telefonu kullanıcılarının yaklaşık yüzde 36’sı, televizyon yerine direkt olarak telefonlarından video izlemeyi tercih ediyor.

2 -) 20 ülkede yapılan bir araştırmaya göre CSI:Miami dünyanın en popüler programı.

3 -) Televizyonun günde 3 saatten bir yılda yiyip bitirdiği zamanı hesaplarsak, 1095 saat eder. Bu da gecesiyle, gündüzüyle 45 gün demektir, televizyon başında geçen 45 gün ve 45 gece. Yani yaklaşık 1,5 ay.

4 -) Çocukken siyah-beyaz televizyon izleyenler, renkli televizyonla büyüyenlere nazaran daha sık siyah-beyaz rüya görür.

5 -) 2014 yılında en büyük plazma televizyon Panasonic’in 152 inçlik televizyonu.

6 -) Dijital televizyon sinyalleri 1080 çizgiye kadar resim aktarabilir. Bu ilerleme, 1926 senesinde John Logie Baird tarafından sunulan ilk televizyonla kıyaslanınca büyük bir olay. Bu televizyonda basit bir resmi göstermek için 30 çizgi kullanılıyordu.

7 -) Televizyonun temel prensibi ışık enerjisinin elektrik enerjisine çevrildikten sonra yayınlanması ve alınan elektromanyetik sinyallerin tekrar ışık enerjisine çevrilmesidir.

8 -) Yaklaşık 40 yıl önce, Sağlık ve Güvenlik İçin Radyasyon Kontrolü Sözleşmesi, üreticilerin katot ışını tüpleri için kurşunlanmış cam kullanmalarını zorunlu hale getirerek televizyonları tamamen güvenli hale getirdi.

9 -) Çok sık televizyon izleyen 1 ve 3 yaş arası bin 300 çocuğun incelendiği araştırmada, 7 yaşına geldiklerinde yüzde 10’unda konsantrasyon, dikkatsizlik ve huzursuzluk problemleri bulunduğu gözlemlendi.

10 -) UNESCO tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye ABD’den sonra en çok televizyon izlenen ikinci ülke.

11 -) 17 Şubat 2009’da Amerika’daki televizyon kanalları yalnızca dijital işaretleri yayınlayabildi. Böylece son 55 yıldır Amerika’da süren televizyon sistemi bir süreliğine sona erdi.

12 -) Tamamen elektronik televizyonun yaratıcısı Philo T.Farnsworth, televizyonun Tanrı’nın bir armağanı olduğunu ve bu kutsal araçtan faydalananları onun sorumlu tutacağını söyledi.

13 -) 14 yaşına gelmiş sıradan bir Amerikalı genç o ana kadar televizyonda ortalama 11,000 cinayet görmüştür.

televizyon-hakkinda-bilmediginiz-26-enteresan-bilgi-ilgincbirbilgi

14 -) 1 Temmuz 1941’de New York’ta yayınlanan ilk televizyon reklamı, Brooklyn Dodgers ve Philadelphia Phillies arasındaki bir beyzbol maçından önce gösterilen 20 saniyelik bir Bulova saati reklamıydı.

15 -) 2008’de Amerikan futbolu şampiyonluk müsabakaları arasında verilecek 30 saniyelik reklamların bedeli 2.7 milyon dolardı. Bu rakam dünyanın en pahalı reklam ücreti oldu.

16 -) 2013 Mart’ında, geride bırakılan 87 yıl ve pek çok karton gözlüğün ardından BBC 3-D televizyon sistemini bir kez daha test etti.

17 -) Ağustos 2006’da NASA, Apollo 11’in televizyon gönderimlerinin orijinal kayıtlarını kaybettiğini açıkladı.

18 -) Dünyada en uzun süren talk show 1962’de yayınlanmaya başlayan İrlanda’daki Late Late Show ve 1954’te yayınlanmaya başlayan The Tonight Show’dur.

19 -) The Tonight Show’un formatı ve tarzı, The Late Late Show yayınlanmaya başladıktan birkaç ay sonra Johnny Carson’ın gelmesiyle anca oturduğundan hangi programın daha önce çıktığı tartışması sürekli olarak devam etmektedir.

20 -) Sony, 1970’lerde televizyon programlarını kaydedebilen VCR’ların satışlarına başlayınca film stüdyoları telif haklarından ötürü dava açtı. Üst mahkeme Sony’i haklı buldu.

21 -) İnternette yayınlanan ve bilgisayarlarda izlenilen videoların miktarı hızla yükseliyor. Dünyada Mayıs 2014’de 13.5 milyar video izlenmiş.

22 -) Noel’de İngiliz halkına yaptığı konuşmadan 50 yıl sonra Kraliçe II.Elizabeth, kendi YouTube kanalını kurdu.

23 -) İlk televizyon 26 Ocak 1926 tarihinde John Baird tarafından icad edildiğinde tıpkı bir dikiş aletini andırıyordu. Ahşap, iğne, iplik ve mühür mumuyla bir arada tutturulmuş parçalardan yapılmış ilk televizyon kısmen mekanikti. Gönderiyi yapabilmek için resimleri kesen ve döner hâlde bulunan metal bir disk kullanılıyordu.

24 -) İki sene sonra John Baird renkli televizyonu ortaya çıkardı ancak siyah-beyaz televizyon senelerce revaçtaydı.

25 -) 22 Ağustos 1932’de BBC, Baird sistemini kullanarak düzenli yayınlara başladı.

26 -) 1935’e gelindiğinde kullanılan yaklaşık 2.000 Baird televizyonu vardı.

Önceki yazımız Affetmenin büyüklüğü hakkında bilgiler vermektedir.