Uçaklar dik kalkış yapabilir mi ?

Daha önce hiç dik kalkış yapan uçak gördünüz mü ? Sanırım hiç uçakların böyle bir manevra yapabileceğini düşünmemişsinizdir.

Boeing uçaklarının en yeni modellerinden biri olan 787-9 Dreamliner uçağı Paris Hava Gösterisi için prova yaparken görüntülendi. Normal kalkış yapan uçak birden dikey bir şekilde yükselmeye başladı.

Böylesine dikey bir kalkışı normal havaalanlarında göremezsiniz elbette. Dik tırmanış büyük bir hava direnci yaratır, çünkü uçak ileri doğru giderken daha az aerodinamik bir konumdadır. Bu pozisyonda uçağın hızını azaltır ve durma noktasına yaklaştırır.

Peki böyle büyük bir uçak nasıl oluyor da böylesine aşırı dik bir açıda havada kalabiliyor ?

Bunun sırrı kanatların altındaki iki büyük General Electric motorunda yatıyor. Birden fazla motoru olan tüm uçakların, motorların tamamını kullanmadan kalkış yapma gücüne sahip olmaları gerekir. Yani eğer uçağın iki motoru varsa kalkışı tek motorla, dört motoru varsa kalkışı üç motorla yapabilmelidir.

Boeing 787’lerde her iki motorun da normal çalışması demek epeyce büyük bir yedek gücün ihtiyaç olduğunda kullanılabilmesi anlamına gelir. Elbette uçağın herhangi bir yolcu veya kargo taşımıyor olması da uçağa ekstra bir güç sağlar.

ucaklar-dik-kalkis-yapabilirmi-ilgincbirbilgi

Paris Hava Gösterisinde insanlar bu türden görüntüleri izlemek için epeyce para ödüyor.

Amerikan Donanmasına bağlı P-8 Poseidon uçağının yaptığı benzer bir gösteride oldukça ilgi çekiyor. Ama bilindiği gibi askeri uçaklar sesten hızlı uçabilen ve manevra yeteneği yüksek araçlardır. Bu nedenle bu türden dik kalkışları daha rahat yapabilirler.

1950’lerden 80’lere değin kullanımda olan İngiliz Hava Kuvvetlerine bağlı BAC Lightning avcı uçakları bu tür dik kalkışları kolaylıkla yapabilmeleriyle tanınıyordu. Bu uçakları kullanan pilotlar kendilerini rokete binmiş gibi hissettiklerini ifade ediyordu.

Önceki yazımız Zamanda yolculuk ederken kameralara yakalanan insanlar hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.