Uçaklar ve uçuşlar hakkında ilginç bilgiler

Dünyanın dört bir yanına yayılan ağı ve gittikçe artan erişilebilirliği ile en çok tercih edilen ulaşım yollarından biri haline gelen havayolu taşımacılığının temel taşı olan uçaklar hakkında en çok merak edilen konuları sizler için derledik.

Havacılık mesleğinde kabin memurlarına ilk görüşte aşık olma oranı, diğer mesleklere göre çok daha fazladır. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de uçakta kabin memurlarının hem hemşire hem aşçı hem temizlik görevlisi olarak tüm işlerinizi gören güler yüzlü ve üniformalı kişiler olmaları olduğu düşünülmektedir.

Havadayken, uçuş esnasında verilen içeceklerin tadı yolculara daha güzel ve lezzetli gelmektedir. Bunun nedeni havadaki alçak basıncın içeceklerdeki şekeri daha çok ortaya çıkarmasıdır. Bu nedenle normalden daha tatlı gelen domates suyu uçuşlarda en çok tercih edilen içeceklerdir. Uçuşlarda oluşan bulantıya iyi geldiğinden sodalar da tercih edilir.

Havayolu şirketlerinin garip tasarruf yöntemleri vardır. Buna en güzel örnek, American Airlines’ın menülerinden sadece bir zeytin çıkartarak uçuşlarında 40 bin dolar tasarruf etmesidir.

Bilinenin aksine uçaklarda tenefüs ettiğiniz hava en temiz havadır. Uçaklarda hastanelerde kullanılan hava filrteleme teknolojisi kullanılır. Tabiki bu teknoloji uçakların mikrop barındırmadığı anlamına gelmez ama her gün solunan şehir havasından her zaman daha temizdir.

Uçuşlardaki kazaların yüzde 90′ından fazlası iniş ve kalkış sırasında olur. Uçakların uçuş sırasında, havada kaza yapma olasılığı çok düşük bir ihtimaldir. İniş ve kalkışlarda bu yüzden insanların yerinde oturması ve kemerlerini takması zorunludur. Can güvenliğinin yanı sıra uçuş öncesi yolcuların ağırlığı hesaplandığından iniş ve kalkışlarda bir kaç yolcunun aynı anda yer değiştirmesi uçağın dengesinde değişimlere yol açabilir. Bu nedenle iniş ve kalkışlarda yolcuların yerlerine otruması zorunludur.

Uçakların yaklaşık 10 km yükseklikte uçmalarının ana nedeni; alçaklara oranla bu yüksekliklerde, aynı yakıt sarfiyatıyla daha yüksek hızlara ulaşabilmeleridir. Çünkü, yüksekliğin her 5 km’lik artışında, hava yoğunluğu ½ faktörüyle azalır. Dolayısıyla, 10 km yükseklikteki hava yoğunluğu, deniz düzeyindekinin dörtte biri kadardır. Belli bir hızda uçan uçak için hava yoğunluğunun azalması, uçağın uğradığı sürtünme kuvvetinin azalması anlamına gelir. Ancak, uçağın belli bir kaldırma kuvvetini sağlayabilmesi için, yoğunluğu daha az olan havada daha hızlı uçması gerekir. En yaygın olarak uçulan hız 960 km/sa olup, bu değer; sıcaklığa ve rüzgara bağlı olarak değişebilmektedir .

Yolcu uçaklarının özellikle uzun uçuşlarında pilotlar sandığınızdan daha fazla uykuya dalarlar. Ancak korkmanıza gerek yok çünkü bu gibi durumlarda uçak ya otomatik pilotta ya da kontrol yardımcı pilottadır. Fakat her iki pilotun da aynı anda uyuya kaldığı pek çok havacılık raporunda bulunmaktadır.

ucaklar-ve-ucuslar-hakkinda-ilginc-bilgiler-ilgincbirbilgi

Havacılıkta uçuş kuralları her zaman oldukça sıkıdır. Güvenlik için uçuş kuralları arasında attığınız adımla ilgili bile bir kural mutlaka bulunur. Ancak bu sıkı kuralların arasında uçuş esnasında cinsel ilişkiye girmekle ilgili bir kural yoktur. Fakat böyle bir kural yok diye yasak olmadığı anlamına da gelmez ! Tuvalette partnerinizle zaman geçirir ve uçuş memurunun ‘tuvaletten çıkıp yerinize oturmanız gerektiği’ şeklindeki uyarısını dikkate almazsanız inişte güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmanız kesindir.

Uçak pilotlarının yemek menüleri her zaman yolculardan farklıdır. Pilotlar standart yolcu yemeklerinden farklı yiyecekeler yerler ve bu yemekler sadece pilotlara özel hazırlanır. Bunun nedeni pilotların uçuş sırasında hasta düşme ihtimalini ortadan kaldırmakdır.

İki pilot uçuş sırasında hiç bir zaman aynı yemeği yemez. Bunun nedeni bir pilotun zehirlenmesi durumunda diğerinin sağlığının korunmuş olmasıdır. Sözgelimi bir pilot tavuk yediğinde diğer pilot köfte yer.

Türbulans konusu uçaklarda en çok merak edilen konudur. Türbulans sanıldığı gibi uçağın düşmesine neden olmaz fakat türbülans sırasında yolcu kemerinin bağlı olmaması, şiddetli sarsıntı yüzünden ölümlere neden olabilir. Ayrıca havadaki karbondioksit oranı arttığından türbulanslar her geçen gün daha fazla şiddetlenmektedir.

Uçuş esnasında yolcular tarafından hissedilmese de kötü hava şartlarında uçağa sık sık yıldırım çarpar.

Boş ağırlığı 178400 Kg. olan bir Boeing 747 yolcu uçağı uçarken saniyede 4 litre uçak yakıtı tüketir.

Uçuş esnasında giriş çıkış kapıları büyük bir basınç ve baskı altında oldukları için kapılar açılamaz. Filimlerde gösterilen uçak kapılarının açılması ile ilgili sahnelerin hepsi bir hayalgücü ürününden ibarettir. Uçuş esnasındaki kapılara denk gelen basınç o kadar fazladır ki dünyanın en iyi 10 ağırlık kaldırma şampiyonunun gücüne bile sahip olsanız uçuş esnasında kapıları açamazsınız.

Havacılıkta UTC (Universal Coordinated Time / Uluslararası Birleştirilmiş Zaman) veya GMT (Greenwich Mean Time / Greenwich Zamanı) kullanılır. Havacılıkta bu zaman “Z” ZULU veya ZET olarak tabir edilir. Yayınlanan hava raporları, uçuş planları ve benzeri tüm işlerin zaman bölümleri ZULU saatine göredir. Dünyanın neresine uçarsanız uçun uçuşla ilgili tüm işler Z saati kullanılarak ortak bir zamana göre yürütülür. Aksi takdirde her ülkenin yerel saatine göre koordinasyon gerekir ki bu da işleri zorlaştırır.

Ankara İstanbul arası gibi bir saatlik uçuş gerektiren mesefalerde, yedek yakıt dahil yaklaşık 6000 kg (6ton) uçak yakıtı kullanılmaktadır.

36. gebelik haftasından sonra pek çok havayolu şirketi hamile bayanları uçuşa kabul etmemektedir. Bunun nedeni anne ya da bebek açısından ortaya çıkabilecek olan riskler değil, olası bir doğum durumunda havayolu şirketinin havadayken yaşanacak bir doğum nedeniyle risk almak istememesidir.

Önceki yazımız Dejavu’nun nasıl ve neden oluştuğu hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Uçaklar ve uçuşlar hakkında ilginç bilgiler” için 2 yorum

  • 13 Haziran 2014 Saat 02:38
    Permalink

    Mükemmellik. Okumaktan geciyor egitim sart :)) keyifli ucuslar..

  • 14 Mart 2015 Saat 11:42
    Permalink

    yav bana ödev içiçin lazımdı ama baya çokmuş be ben bunun hepsini yazamamam ki be ben onu kısaltımta yazdım çok teşekkürle

Yorumlar kapalı