Ülkelerin ortalama yaşam süreleri

Nefes aldığımız süreyi, yaşadığımız dünya, yaşadığımız ülke, ülkenin refah durumu, ülkenin fiziki haritası, yönetiliş biçimi gibi pek çok şey etkiliyor.

İnanın yahut inanmayın hepsinin yaşam süresinde birazda olsa etkisi var. Ülkelerde bulunan üniversitelerin nasıl ülke yaş ortalamasına etkisi varsa, bilinçli, okumuş insanların da ülke çapında yaptıkları yararlı şeylerin ülkenin refahını yükseltmesinde etkili olduğu bir gerçek.

Ülkenin fiziki haritası, okul zamanlarımızdan öğrendiğimiz küçük bilgilere dönersek, ülkenin yeşilliğini, dağlarını, sularını gösterirdi. Bu da demek oluyor ki fiziki özellikleri yoğun olan bir ülkede yaşamak, nefes almak daha kaliteli ve yaşam sürecini uzatan bir etken.

Türkiye’nin ortalama yaşam süresi, bir çok ülkeye göre iyi durumda. Ülkemiz de duyduğumuz 100 yaş üstünde ki nineleri ve dedeleri istisna olarak kabul edersek, Türkiye’de ki ortalama yaşam süresi 73 yıl.

Biz de bu durumları ve daha önce yapılan istatistikleri dikkate alarak ortalama yaşam süresi en yüksek ve en düşük ülkeleri sıraladık.

ORTALAMA YAŞAM SÜRESİ EN YÜKSEK ÜLKELER

1) Ülke : Andorra / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 83,53 yıl

Andorra Prensliği, güneybatı Avrupa’da, Pirene Dağları’nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülkedir. Bir zamanlar dünyadan soyutlanmış olan Andorra; artık turizm ve bir vergi cenneti olma özelliği ile zengin bir ülkedir. Başkenti Andarro La Vella olan bu ülkenin nüfusu ise; 79,218

2) Ülke : San Marino / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 81,71 yıl

San Marino veya resmî adıyla San Marino CumhuriyetiGüney Avrupa’da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları’nın küçük bir tepesinde bulunan bir ülke. Hiçbir denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa’nın beş mikro devletinden biridir. Başkentinin adı da San Marino olan bu ülkenin, nüfusu; 31,448

3) Ülke : Singapur / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 81,71 yıl

Singapur Cumhuriyeti, Malay Yarımadası’nın güney ucunda, ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada devletidir. Kuzeyde Malezya’nın Johor Eyaleti, güneyde ise Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrili, dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biridir. Başkenti City of Singapur olan ülkenin nüfusu; 5,399 milyon.

4) Ülke : Hong Kong / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 81,59 yıl

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir. Hong Kong, Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir. Nüfusu 7,118 milyondur.

ulkelerin-ortalama-yasam-sureleri-ilgincbirbilgi-2

5) Ülke : İsveç / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 80,51 yıl

Resmî olarak İsveç Krallığı, Kuzey Avrupa’daki İskandinavya yarımadasında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşuları batı ve kuzeyden Norveç, doğudan ise Finlandiya’dır. İsveç bunun dışında güneyinde yer alan Öresund Köprüsü ile Danimarka’ya bağlıdır. Başkenti Stockholm olan ülkenin nüfusu; 9,693 milyondur.

6) Ülke : Kanada / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 80,22 yıl

Eski adı ile Kanada Dominyonu, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan, merkezi olmayan, anayasal monarşi ile yönetilen, 1867’de Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur. Başkenti Ottawa, nüfusu 36,16 milyondur.

7) Ülke : İtalya / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 79,81 yıl

Güney Avrupa’da, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir ülkedir. Akdeniz’in en büyük iki adası Sicilya ve Sardunya da İtalyan topraklarıdır. Başkenti Roma, nüfusu; 59.83 milyondur.

8) Ülke : Monako / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 79,69 yıl

Monako Prensliği veya Monako Avrupa’da Akdeniz kıyısında yer alan bir şehir devletidir. Başkenti Monaco-Ville olan ülkenin nüfusu; 37,831

9) Ülke : İspanya / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 79,65 yıl

Resmî adıyla İspanya Krallığı Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alan ülkedir. Güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı vardır. Başkenti Madrid, nüfusu 47 milyondur.

10) Ülke : Norveç / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 79,54 yıl

Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bir ülke. Finlandiya, İsveç ve Rusya Federasyonu ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyordla çizilmektedir. Başkenti Oslı, nüfusu 5,084 milyondur.

ORTALAMA YAŞAM SÜRESİ EN DÜŞÜK ÜLKELER

1) Ülke : Angola / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 38,31 yıl

Angola Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneybatı bölümünde yer alan bir ülkedir. Kimbundu, Umbundu ve Kikongo dillerinde Ngola olarak adlandırılan ülkenin komşularını güneyde Namibya, kuzeydoğuda Demokratik Kongo Cumhuriyeti, doğuda Zambiya oluşturmakta olup, ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Başkenti Luanda, nüfusu 21,47 milyon.

2) Ülke : Botswana / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 39,32 yıl

Botsvana Cumhuriyeti , Afrika kıtasının güneyinde bulunan ve denize kıyısı bulunmayan kara ülkesi. Ülke güney ve güneydoğu bölümünde Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzey ve batısında Namibya, kuzeydoğu bölümünde ise Zambiya ve Zimbabve ile komşu konumundadır. Gabarone başkentli ülke 2,021 milyon nüfusludur.

3) Ülke : Uganda / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 42,91 yıl

Uganda ya da resmî adıyla Uganda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını kuzeyde Güney Sudan, doğuda Kenya, güneyde çoğu sınırı Victoria Gölü ile oluşan Tanzanya, güneybatıda Ruanda ve batıda ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Kampala, nüfusu 37,58 milyondur.

4) Ülke : Orta Afrika Cumhuriyeti / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 44,13 yıl

Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin başkenti Bangui’dir. Nüfusu 4,616 milyondur.

ulkelerin-ortalama-yasam-sureleri-ilgincbirbilgi-1

5) Ülke : Etiyopya / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 45,24 yıl

Resmî adıyla Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Afrika Boynuzu’ nda yer alan büyük bir Doğu Afrika ülkesi. Ülkenin başkenti yerel dilde “yeni çiçek” anlamına gelen Addis Ababa’dır. 94,1 milyon nüfusundadır.

6) Ülke : Afganistan / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 45,91 yıl

Afganistan İslam Cumhuriyeti Orta Asya’da yer alan ve denize sınırı olmayan bir ülkedir. Orta Asya’da bulunur; ama etnik ve kültürel bağlarından dolayı bazı kaynaklar tarafından Orta Doğu’da kabul edilir. Doğu ve güneyde Pakistan, batıda İran, kuzeyde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan, doğuda da ufak bir sınırla Çin ile çevrilidir. Başkenti Kabil, nüfusu 30,55 milyondur.

7) Ülke : Haiti / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 49,22 yıl

Asıl adıyla Haiti Cumhuriyeti, Amerika’da Karayip Denizi’nde bir ada ülkesidir. Küba’nın doğusunda yer alan Hispaniola adasını Dominik Cumhuriyeti ile paylaşır ve adanın batı kısımdadır. Ülkenin nüfusu 10 milyon, başkenti Port-au-Prince’tir.

8) Ülke : Benin / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 50,24 yıl

Benin Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Nijer, Nijerya, Togo ve Burkina Faso oluşturmakta olup, ülkenin güneyinde Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi yer almaktadır. Başkenti Porto-Novo, nüfusu 10,32 milyondur.

9) Ülke : Nijerya / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 51,67 yıl

Nijerya Federal Cumhuriyeti, kısaca Nijerya, Batı Afrika’da, Gine Körfezi kıyısında, Benin ile Kamerun arasında yer alan bir ülkedir. Başkenti Abuja, 173,6 milyondur.

10) Ülke : Sudan / Ülkenin ortalama yaşam süresi : 56,63 yıl

Afrika’nın en geniş 3. ülkesi. Başkenti Hartum’dur. Bir Doğu Afrika ülkesi olan Sudan kuzeyden Mısır, kuzeydoğudan Kızıldeniz, doğudan Etiyopya ve Eritre, güneyden Güney Sudan, batıdan Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad, kuzeybatıdan da Libya’yla çevrilidir. Nil nehri Sudan’ı Güney ve Kuzey Sudan olmak üzere ikiye ayırır. Başkenti Hartum, nüfusu 37,96 milyondur.

Önceki yazımız Yeni keşfedilen “kozmik canavar” hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.