WikiLeaks nasıl doğdu? WikiLeaks’ın kurucusu kimdir?

Söylenenlere göre, WikiLeaks tüm dünya medyasının toplamından daha fazla gizli belge yayınlamış. Bu gerçekten doğru olabilir mi? Eğer doğruysa gerçekten de endişe verici bir durum söz konusu. Dünya medyası o kadar kötü bir iş çıkarmış ki, küçük bir aktivist grup bile tüm dünya medyasından daha fazla gizli bilgi yayınlayabilmiş.

WikiLeaks, en kapsamlı, gizli, askeri ve diplomatik malzemeyi umuma açtı. Tüm dünyada, meydan okuyan ve kışkırtan hükümetlerin en gizli sırlarını ortaya çıkardı. Gücü ellerinde bulunduranlar, güçlerini isteyerek bırakmayacaklar. Ne yazık ki bu, doğanın bir gerçeğidir.

WikiLeaks organizasyonunun gelişmesinin ardındaki gerçek hikaye daha yeni ortaya çıkmışken ve dünya Assange’nin tecavüzcü mü yoksa aziz mi olduğunu tartışırken,WikiLeaks, kendi siyasi gündemini takip etmeye devam ediyor. Her ortaya çıkarılan malzemenin içerisinde ikinci bir mesaj var, o da: ibret alın ! Eğer ahlâksız ve kanunsuz davranışlarda bulunursanız, bu bulunacak, ortaya çıkarılacak ve siz de bunun ceremesini çekeceksiniz.

Ulusal tabanı olmayan yeni bir tür asi Bilişim Teknolojisi gelişiyor. Öğrenci yurtları, kafeteryalar ve sunucu odaları, onların tüm dünyaya yayılmış komuta ve kontrol merkezlerinden oluşuyor. Tahmini olarak 120 adet uzman istihbarat bürosu personeli bu kuruluşun ve onun ürünlerinin peşinde. WikiLeaks rekor bir sürede dikkatleri üzerine çeken küresel bir güç oldu. İlk başta anlamak kolay olmayabilir ama gizli bilgilerin ortaya çıkarılması uzun vadeli siyasi ve ideolojik mücadelede sadece küçük bir adımdır. Ayrıca gizli bilgileri sızdırmak bir silahtır, münferit bir eylem değildir. Kamunun bu belgeleri bilmeye hakkı var ve tarihi kayıtların da diplomatik, siyasi, etnik veya tarihsel önemi içermeye hakkı var.

WikiLeaks’ın kurucusu Julian Assange kimdir?

wikileaks-nasil-dogdu-wikileaksin-kurucusu-kimdir-ilgincbirbilgi-2

Ona, bilgisayar çağının Scarlet Pimpernel’i dendi. Eğer onu sadece görünüşüne bakarak yargılayacak olursanız, WikiLeaks’ı takip ettiğimiz 6 ay boyunca saç şeklini değiştirme sıklığına dayanarak ona bukalemun diyebilirsiniz. Ama içine bakarsanız Julian Assange’ın hakim güçlere isyan ettiğini göreceksiniz. Avustralya’da gençken kendisine çok yetenekli bir hacker olan “Mendax“ın ismini vermişti. 21 yaşına geldiğinde kendisini, 20 farklı hack davası için çıkarıldığı mahkemede suçunu itiraf ederken buldu. Hakim, Assange’ın sadece meraklı bir genç olduğuna karar verdi ve onu sembolik bir ceza ödeterek serbest bıraktı. Oysa bu duruşma Assange’nin sınırlanmamış bilginin önemine dair duygularını daha da körükledi. Birkaç arkadaşıyla bir araya gelerek Avustralya’nın ilk internet sağlayıcılarından birini kurdu ve politik olarak hassas görüşe sahip kişilere fikirlerini paylaşabileceği bir platform hediye etti. Fakat müşterilerinden biri, gizli Sayentoloji kitapçıkları yayınladı ve hemen ardından Kaliforniya’daki Sayentoloji’nin avukatlarından tehtidler aldı ve avukatların siteyi sansürleme girişimleri başladı. Siteyi sansürleme girişimleri, onun, önemli bilgileri toplumdan saklayanlara karşı bir şeyler yapılması gerektiğine olan inancını daha da artırdı. Olumlu reform etkisi yaratacak, adaletsizliği düzeltecek ve ıslah edecek daha fazla şey yapması gerektiğini anlamıştı.

WikiLeaks nasıl doğdu?

Julian Assange, Wikileaks.org ismini 1999 yılında aldı. 2006 yılında ise aynı görüşte olan bir grup ile birlikte insan gücü suistimalini duyurmak isteyen kişiler için wikileaks.org adında özel bir internet servisi kurmaya başladı. Arkadaşları, hacker ve matematikçilerden oluşuyordu. Dünya’nın dört bir yanında bulunuyorlar ve gizli bir mail listesiyle iletişim kuruyorlardı. Bu platformla, gizli bilgileri topluma duyurmak için dünya çapında bir hareket inşa etme düşüncelerini tanımlamaya başladılar. Onlar, bunun en uygun maliyetli siyasi bir silah olduğunu ve niyetlerinin, insanoğlunun siyasi semâsına yeni bir yıldız yerleştirmek olduğunu söylediler. Geniş çaplı her yenilik bilgi üzerine kurulmalıdır çünkü virüslerdan sonra sadece bilgi, geniş çaplı bir yenilik gerçekleştirip yayabilir.

WikiLeaks, Wikipedia’dan ilham alarak, sızdırılmış bilginin doğruluğunu kontrol etmek ve gönderenin kimlik izlerini yok etmek için bu bilgileri anonim gönüllülere dağıtıyordu. Bir süre sonra anlaşıldı ki, toplumun genelinin WikiLeaks malzemelerini analiz edecek ne zamanı, ne ilgisi, ne de kaynağı vardı. Toplumun geneli analiz makaleleri yazabilir diye umdular fakat bu gerçekleşmedi. Bu nedenle profesyonellere yöneldiler.

WikiLeaks, gerçek bir etki yaratmak için ihtiyaç duyulan kaynağın ve motivasyonun sadece medyada olduğu sonucuna vardı. 2007 yılında WikiLeaks, İngiliz gazetesi The Guardian’ın katkılarıyla eski Cumhurbaşkanı Daniel Rap Moi’nin Kenya devlet fonundan ciddi miktarda parayı zimmetine geçirdiğiyle ilgili belgeler yayınladı. Bundan kısa bir süre sonra, Kenya polisinin ölüm devriyeleriyle ilgili bir rapor yayınladılar. Bu haber büyük karmaşaya sebep oldu fakat bir organizasyon olarak WikiLeaks toplum genelinde bilinmez olarak kalmaya devam etti. Yayınlanan haber, eylemciler arasında ve internet üzerinde dört bir köşeye yayıldı ve nihayetinde dünyaki en büyük ve en eski hacker klübü olan Alman Kaos Bilgisayar Klübü’ne ulaştı.

wikileaks-nasil-dogdu-wikileaksin-kurucusu-kimdir-ilgincbirbilgi-1

Politikayla meşgul olan Kaos Bilgisayar Klübü, uzun süredir bilgiye ücretsiz erişim için mücadele ediyordu. Üyelerinden birisi olan Daniel Domscheit-Berg, WikiLeaks ile toplum konusunda aynı görüşü paylaştıklarını fark etti ve bilgisayar danışmanlığı işinden ayrılıp kendisini tamamen bu organizasyona adadı.

Kaos Bilgisayar klübü, bazı sivri hack yeteneklerini WikiLeaks’in kullanımına sundu. Şimdi ihtiyaç duydukları şey işe fiziksel bir cennetti. İsveç dosya paylaşım sitesi Pirate Bay ile bağlantılı hackerlarda istedikleri şey vardı. İfade özgürlüğünün olduğu bir yer olan İsveç, sansüre karşı internet yayınlarını korumada pratik bir rekora sahipti. WikiLeaks’i, ana sitelerini Stockholms’ün varoşlarındaki bu gösterişsiz bodrum katına yerleştirmeleri için harekete geçiren şey tabii ki İsveç’in eşsiz ifade özgürlüğü yasasıdır.

1.BÖLÜMÜN SONU

 

3 Bölümden oluşan, WikiLeaks ile ilgili makalemizin diğer bölümlerine aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM : WikiLeaks nasıl doğdu? WikiLeaks’ın kurucusu kimdir?

2.BÖLÜM : WikiLeaks nasıl büyüdü?

3.BÖLÜM : WikiLeaks’ı durdurma çabaları