WikiLeaks’ı durdurma çabaları

Londra’daki araştırmacılar korkunç şeyler buldukça, kendilerini daha da çok tehdit altında hissediyorlardı. Zamanla, birilerinin ofislerini izlediğini anladılar. İsimsiz kaynaklardan garip mesajlar ve ölüm tehditleri almaya başlamışlardı. Ne yazık ki aileleri de bu işin içine karıştırılıyordu. Washington Post’un haberine göre ABD meclisindeki sağcı üyeler, kaynaklarının Avrupa’dan kaçırılması gerektiğine dair benzer ifadelerde bulunuyorlardı. Washington’da sözü geçen tanınmış bir kişi olan Christian Whiton, WikiLeaks üyelerinin yargılanmaları için kışkırtıcı bir şekilde onlara terörist muamelesi yapılması gerektiğini söylüyordu. WikiLeaks’a karşı siyasi bir savaş açılmıştı. ABD, WikiLeaks’ı durdurmak için daha da ileri gitti. Ödeme servis sağlayıcısı MoneyBookers, WikiLeaks hesabını kapattı. WikiLeaks ile bağlantılı olduğundan şüphe edilen Amerikalı hackerler göz altına alındı, sorgulandı ve bilgisayarlarına el konuldu.

Saldırılar güçlendikçe, WikiLeaks’a verilen destek de büyüdü. Julian Assange’ın birkaç yıl sabit bir adresi olmadı fakat nereye giderse gitsin, aktivistler ona para vermeden uyuyabileceği bir yer sağlamak için hazırdı. İnsanlar, hükümetlerle boy ölçüşen araştırmacı gazetecilik fikrini sevmişlerdi. Julian Assange şeklinde, siber karanlıklardan ok gibi fırlayan, yarı romantik, hızlı bir Scarlet Pimpernel karakteri. Bu insanlara çok cazibeli gelmişti.

WikiLeaks’a övgüler ve ödüller yağıyordu. TIME dergisi Assange’yi dünyanın en etkili adamları listesine dahil etti fakat WikiLeaks cephesi pek sakin değildi. Assange yakında yayınlanacak olan Irak belgelerinin daha fazla öfkeye sebep olacağının farkındaydı. Ağustos’ta İsveç’e gitti. Dünya’nın en geniş basın özgürlüğü yasasına sahip ülkenin koruması altına girme amacıyla konaklama iznine başvurdu. Spekülasyonlardan sonra, Korsan Partisi WikiLeaks sunucularının yönetimini aldığını duyurdu. Başlangıçta her şey iyi gitti. Julian Assange sıcak bir şekilde karşılandı. Büyük siyasi ve sendika etkinliklerine davet edildi. Nobel Barış Ödülü ile ödüllendirilmesi gerektiği yönünde telefonlar geldi. Julian Assange’nin Stockholm ziyareti medyada kargaşaya neden oldu. Üç yılda tüm dünya haber ajanslarından daha fazla olay ifşa eden bir sitenin arkasındaki adamı kimse kaçırmak istemezdi. Birkaç gün sonra resim çarpıcı bir şekilde değişti. Savcı, Julian Assange hakkında soruşturma yapma kararı aldı.

20 Ağustos’ta, Assange tecavüz ile suçlandı. İddialar dünya basınında hemen yankı buldu. Suçlamaların ardında, Assange ile normal bir ilişki yaşayan iki kadın vardı. Kadınlar herhangi bir basın açıklaması yapmadılar fakat akşam gazetesi Aftonbladet’in isimsiz olarak yayınladığı röportajda, kadınlardan birinin, gönüllü olarak başlayan ilişkinin daha sonra taciz halini aldığını fakat Julian’dan korkmadığını ve onun kötü birisi olmadığını ifade ettiği bir röportaja yer verdi. Bu kamuoyunda büyük bir yankı uyandırmıştı.Telefonla katıldığı bir TV programında, Assange, kimseyi seks yapmaya zorlamadığını ve adalet sisteminin kötüye kullanıldığını söyledi. Kişisel intikamın ve ABD baskısının kurbanı olduğunu ima etti.

wikileaksi-durdurma-cabalari-ilgincbirbilgi

Bu davanın WikiLeaks ile ilişkilendirilmesi, WikiLeaks’ın ismine gölge düşürdü ve örgütte çalışan bir çok insanı da sıkıntıya soktu. Tecavüz suçlamaları WikiLeaks tarafından protesto kasırgalarına neden oldu. WikiLeaks sansasyon haline geldi çünkü son iki büyük vurgun ve anaakım medyanın ellerinde oynayan asıl vurgunlar “WikiLeaks ABD’ye karşı” veya “Julian Assange Pentagon’a karşı” şeklindeydi.

Bu olayın üzerine, Assange tüm kaynakları devasa bir ifşa kampanyası ile yayınlama kararı aldığında fikir farklılıkları meydana geldi ve bu olay örgütün nasıl idare edilmesi gerektiğine ilişkin ciddi bir hoşnutsuzluk kaynağı haline geldi. Diğer sesler eleştiriye, isimsiz medya röportajlarıyla katıldı. Şimdi sızıntıları bulma sırası Assange’ye gelmişti ve bunun sonucunda örgütten istifa edip ayrılanlar oldu.

Örgütten ayrılanlar, OpenLeaks adlı bir site kurdular. OpenLeaks, otoriter bir editör olmadan çevirimiçi bir dağıtım servisi gibi çalışarak, insanların elindeki malzemeleri isimsiz bir şekilde medyaya ulaştırmasına yardım edecekti. Openleaks, isimsiz kaynaklardan malzeme kabul etmek isteyen üçüncü şahışlara hizmet servisi olma amacı taşıyan bir teknoloji projesidir.

WikiLeaks, tüm bu olanlara rağmen, gelecek yayınları planlamak için hazır durumda;

WikiLeaks, Irak savaşının gizli belgelerinin diğer kısmını yayınladığında kitlesel medyanın dikkatini çekmeye yarayan küme stratejisini sürdürmeye devam etti. Her olayda, uydu haber kanalı, BBC dünya radyosu, karasal kanallar, televizyoncular ve internet, tamamı aynı anda hikayenin üzerine gidiyordu. Irak belgeleri tüm dünya manşetlerinde yer aldı. Assange’nin stratejisi sayesinde, sızıntılar WikiLeaks kaynaklarına müthiş bir etki ve büyük bir destek sağladı. Belirli görevlerde çalışan 800 kişilik ekibe 40 kişi daha neredeyse tam zamanlı çalışmak üzere katıldı.

WikiLeaks gelecek yayınları planlamak için hazır durumdaydı ama ellerinde daha önce yayınlanması gereken, son bir parti ABD belgesi daha bulunuyordu. Bu son yayında farklı bir metod izlediler. Hepsini tek seferde yayınlamaktansa, zamana yaymaya çalıştılar çünkü bu sefer, yayınlanan belgelerin doğuracağı sonuçları kestirmek öncekilerden çok daha zordu.

İran Nükleer Reaktörlerinden Suudi Arabistan’ın iç siyasetine kadar birçok konuyu içeren yüz binlerce diplomatik rapor ve belge yayınlanmaya başladıkça, Birleşik Devletler gizli bilgilerin ifşa edilmesini kınadı. Eleştiri fırtınası içerisinde, WikiLeaks dünya barışını tehdit etmekle suçlandı.

WikiLeaks, bilgiyi kullanarak siyasi bir savaş başlattı ve artık çok güçlü. WikiLeaks, silinmesi imkânsız olan bir düşünce ortaya attı, bu da, şeffaflık üzerinde büyük etki yaratan gizli bilgiyi yaymak için yeni yollar ve yeni kanalların oluşturulması. Sadece internet üzerinde değil, daha geniş bir küresel boyutta.

Bilgi, sınırlara saygı duymaz. WikiLeaks sayesinde devletler bilgiye yaklaşma biçimlerini tekrar düşünmek zorunda kalacaklar. Bunu yapamayan devletler ise belki de miadını dolduracaklar…

3. BÖLÜMÜN SONU

 

3 Bölümden oluşan, WikiLeaks ile ilgili makalemizin diğer bölümlerine aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1.BÖLÜM : WikiLeaks nasıl doğdu? WikiLeaks’ın kurucusu kimdir?

2.BÖLÜM : WikiLeaks nasıl büyüdü?

3.BÖLÜM : WikiLeaks’ı durdurma çabaları

 

Önceki yazımız Taze balık yiyebilmek için çift katlı akvaryum yaptıran adam hakkında ilginç bilgiler vermektedir.