Zamanda yolculuk ederken kameralara yakalanan insanlar

İnsanoğluzaman” kavramını keşfettiğinden beri ona anlamlar yüklemeye devam etti, ediyor ve edecek. Peki ya zaman, evrenin sınırlarını çizen ve onun algılanmasını sağlayan doğa kanunlarını belirleyen, sürekli geçip giden, bir yandan geçmişte kaybolup bir yandan geleceği şekillendiren, özünde ise sadece “an” lardan oluşan ve onu algılamamız için bize ihtiyacı olan soyut bir kavram mıdır, yoksa sadece kolumuzdaki saate baktığımızda sayısal değerini bildiğimiz fiziki bir kural mıdır ? Bütün evren bizim zaman kavramımıza göre mi şekillenmiştir, yoksa biz kendi zaman kavramımıza göre mi evreni değerlendirmişizdir ?

Bütün bunlara cevap bulabilmek için fizik kuralları dâhilinde kuramlar üretilirken, bir yandan da insanoğlunun hayal gücü zamanı eğip bükmeye, geçmiş ya da gelecek anları ziyaret etmeye, tarihi değiştirmeye ve yeniden yazmaya devam etmekte. Ama bazı olaylar var ki bu yolculukların hayal gücünü ve kurguyu aşıp gerçeğe dönüşmüş olabileceği şüphesi uyandırıyor. Kazara, bir deney sonucu ya da bir amaç uğruna zamanda yolculuk eden, ettiğini iddia eden ya da görüntülere takılan o kadar çok insan var ki aslında. Üstelik birçoğunun hikâyesi oldukça inandırıcı kanıtlara bile dayanıyor.

Bazıları gerçekten ağzınızı açık bıraktıracak, gerçek zaman yolcularını sizlere tanıtmak istedik. Tabii daha farklı örnekleri araştırıp bulmak da mümkün. İşte zamanda yolculuk ederken kameralara yakalanan insanlar :

DÜNYA ZAMANINDAN 0,02 SANİYE İLERİDE YAŞAYAN KOZMONOT ALEXANDER KALERİ

zamanda-yolculuk-ederken-kameralara-yakalanan-insanlar-ilgincbirbilgi-1

Zamanda yolculuk eden insanlar yazımıza Alexander Kaleri ile başlama nedenimiz, bu listedeki kişiler arasında büyük ihtimalle tek gerçek zaman yolcusunun kendisi olması. Kendisi “zamanda seyahat” rekorunu 0,02 saniye ile kıran Rus kozmonottur. Bu rekoru tam 769 gün MIR uzay istasyonunda yörüngede, bizden çok farklı bir kütle çekiminin etkisinde geçirerek kırmıştır. Dünya’ya döndüğünde bizim zamanımızdan 0,02 saniye ileride yaşamaktaydı. Kendisi zamanda yolculuğun mümkün olduğunun en büyük kanıtıdır. Aşağıda listeleyeceğimiz diğer insanlar daha çok birer fenomen dergisi kıvamında olacak ama yine de ortadaki deliller, fotoğraf ve görüntüler karşısında gerçekliklerini sorgulamadan edemeyeceksiniz.

2036 YILINDAN GELEN ADAM JOHN TİTOR

zamanda-yolculuk-ederken-kameralara-yakalanan-insanlar-ilgincbirbilgi-2

Bu en popüler zaman yolcusu en ilginç, en eğlenceli ve en gerçekçi hikâyeye sahip olanı kuşkusuz. 2000 – 2001 yıllarında çeşitli forumlarda dolaşarak 2036 yılından geldiğini ve o dönemde bulunamayan 1975 model bir IBM 5100 modelini almak için gönderildiğini iddia eden John Titor, bilgisayarı bulamazsa 2036 yılında çıkacak olan büyük bir problemden bahsetmiştir. İddiasına göre 2015 yılında başlayan III. Dünya Savaşı’nın ardından gelen kötü sisteme karşı ortaya çıkan direnişin bir askeridir. Geçmişe dönüp almak istediği bilgisayarın eski programla dilini debug (ayıklama) etme özelliği sayesinde savaşı kendi lehlerine çevirecek bir adım atacaklardır. Ama kendisi bir sapma yüzünden kazara 2000 yılına gönderilmiş ve burada mahsur kalmıştır.

Titor, sözünü ettiği IBM 5100 bilgisayarının apl ve basic yanında eski ibm kodlarınıda okyabildiğini de iddia etmiştir. Ancak asıl ilginç olan IBM muhendislerinin daha sonra bir açıklama yaparak bu olayın mümkün olabileceğini söylemiş olmalarıdır.

John Titor, 2035 yılında III. Dünya savaşı bittiği halde, 1 yılda insanlar nasıl zaman yolculuğu yapabilecek kadar ilerleyebildi ? sorusuna yanıt olarak : “savaşın ardından insanlar bahsedilen altın çağa giriş yaptı, 1 yıl içersinde o güne kadar ki ilerletişmiş teknoloji, artık “eski” oldu.” cevabını vermiştir.

Forumlarda birkaç kehanette de bulunan John Titor, 2004 yılında arkasında birçok gelecek bilgisi, görsel ve tasarım bırakarak ortadan kaybolmuştur. Ardından birçok tartışma ve teori üretilmiş, hatta Titor’unDouglas Adams (yazar)” olduğunu ve ölmeseydi yayımlayacağı kitabının ön hazırlığını yaptığı bile iddia edilmiştir.

Hiçbir resmi kayıtta ismine rastlanmayan John Titor hakkında yazılan kitaplar ve çekilen filmlerden elde edilen hasılat milyon dolarlar ile ölçülüyor. Böylesine karmaşık bir durumdan binlerce ihtimal çıkarabiliriz.

Fotoğraftaki kişinin John Titor olduğu iddia edilmektedir. Fotoğraftaki ilginçlik ise; 1940 yılında bir köprünün açılışı sırasında çekilen fotoğrafta, güneş gözlüklü ve günümüzün giyim tarzında elbiseler giymiş, elinde o zamanın çok ilerisine ait profesyonel bir fotoğraf makinesi bulunan adamdır. Fotoğraftaki kişi gerçekten Titor’mu bilinmez ama fotoğrafın gerçek olduğu ve manipüle edilmediği bilinmektedir.

70 YIL SONRA ORTAYA ÇIKAN ADAM RUDOLPH FENTZ

zamanda-yolculuk-ederken-kameralara-yakalanan-insanlar-ilgincbirbilgi-3

Yıl 1950. Eski moda giyimli bir adam birdenbire Times Meydanında beliriyor. Tanıklar adamın korkmuş göründüğünü söylüyor ve 1 dakika sonra adama bir araba çarpıp öldürüyor.

Rudolph Fentz (Doğum tarihi :1846) 1870’li yıllarda Philadelphia’da yaşayan bir Amerika vatandaşıdır. Sıradan yaşamı bir anda 1950 yılında New York’da bulunan Times Square’de belirip kendisine araba çarpması ile alt üst olmuştur. Üzerinde 19. yüzyıl kıyafetleri, cebinde 1876’dan kalan bir mektup, yine o tarihe ait 70 dolar para ve bir kartvizit ile ölü bedeni yere yığılan bu adama çarpan kişi, onun bir anda ortaya çıktığını belirtmiştir. Olayın en ilginç tarafı ise; Rudolph Fentz’in 1876 yılında gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğuna dair ilan ve benzeri kayıtların olduğudur. Bu olay daha sonra komple yalanlansa da hâlâ gizemini korumaktadır.

KAYBOLUP GERİ GELEN GEMİNİN SIRRI, PHİLADELPHİA DENEYİ MAĞDURLARI

zamanda-yolculuk-ederken-kameralara-yakalanan-insanlar-ilgincbirbilgi-4

28 Ekim 1943 yılında Philadelphia’da tarihin en gizemli deneylerinden biri yapıldı. Bir savaş gemisini görünmez yapmayı amaçlayan bu deneyin sonucunda anlatılanlara, tanıklara ve mürettebata göre savaş gemisi ortadan kaybolup 640 km. uzakta belirdi ve kısa bir süre sonra geri geldi. Mürettebatın bir kısmı deneyden sonra hâlen zaman-mekândan kopmakta, görünmez olmakta ve geri gelmekteydi. Bir kısmı geminin içerisinde metal duvarların içinde sıkışmış ve feci şekilde can vermişti. Şehir efsanesi hâline gelen bu deney esnasında tam olarak ne olduğu hâlen bilinmiyor ve/veya gizleniyor.

GELECEKTEN GELEN 72 YAŞINDAKİ HALİ İLE TANIŞAN ADAM HAKAN NORDQVİST

zamanda-yolculuk-ederken-kameralara-yakalanan-insanlar-ilgincbirbilgi-5

30 Ağustos 2006 tarihinde evinde musluk tamir ederken kafasına hafif bir darbe alan, daha sonra ise gelecekten gelen kendisi tarafından ziyaret edildiğini söyleyen Hakan Nordqvist, hiç de deli gibi görünmeyen bir insan aslında. 2042 yılından gelen 72 yaşındaki hâli ile çok güzel bir gün geçirmiş, hatta kolundaki dövmelerini bile kıyaslayıp dost olmuşlar.

CHARLİE CHAPLİN’İN REKLAM ÇEKİMİNDE KAMERALARA YAKALANAN ZAMAN YOLCUSU

zamanda-yolculuk-ederken-kameralara-yakalanan-insanlar-ilgincbirbilgi-6

Görüntüde bir bayanın Los Angeles’ta film galası kalabalığının arasında cep telefonuyla konuşarak yürüdüğü görülmektedir. Bu olay elbette o kadar olağanüstü bir olay değil, ta ki bu çekimin 1928 senesine ait olduğunu düşününceye kadar.

2010 yılında YouTube’a yüklenen ve Chaplin’inThe Circus” isimli filminin galası sırasında çekilen bu videoya yansıyan kadın, elinde cep telefonuna benzeyen bir aletle konuşuyor. 1928 yılında hangi aletin o şekilde kullanıldığı hâlen çözülemedi. Zaman yolculuğunun bir numaralı kuralı olan “Telefonlarınızı yanınıza almayın !” burada bir kez daha göreceğiniz üzere en çok çiğnenen kurallardan biridir.

Önceki yazımız Tarihin ilklerine imza atan başarılı Türk kadınları hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.