1.5 milyon dolar değerinde tabloyu mahveden çocuk

Hayatın akışında ufak tefek talihsizliklerle karşılaşmamız oldukça normal. Tabi azıcık da sakarsak, kazaların sayısı biraz daha artar. Çoğu zaman “aman, cana geleceğine mala gelsin” sözüyle avunuruz. Ama bu kazanın 1.5 milyon dolar değerinde bir tablonun başına geldiğini düşünürsek, normal olarak can ve mal kelimelerinin yerini karıştırabiliriz.

Tayvan’a götürüyoruz sizleri. Bu Uzak Doğu ülkesinin başkenti Taipei’de bulunan sanat galerisinde gerçekleşen olay, kaza sözcüğünün özeti olacak nitelikte. Öğretmenleri eşliğinde sanat galerisini gezmeye gelen Tayvanlı çocuklar, içlerinde çok değerli tabloların da olduğu parçaları inceleyerek etrafı gezerler. Tam 1.5 milyon dolarlık fiyatıyla bilinen tablonun yanından geçerlerken, çocuklardan biri dengesini kaybeder. Düşmemek için refleks olarak duvardan, yani tablodan destek alır. Tabi ki olan olur. Siyah şortu, mavi tişörtlü 12 yaşındaki ufaklık; etrafına şaşkın gözlerle baktıktan sonra oradan uzaklaşır. Anlayacağınız, asırlardır en iyi şekilde muhafaza edilen bu tablo, yalnızca birkaç saniye içerisinde kalıcı bir zarar görür.

Bazen sanat galerilerini ya da müzeleri gezerken, tarihe daha çok yaklaşabilmek dürtüsüyle camdan yapılmış korumalara kızarız. Ama görüyoruz ki bu tür güvenlik önlemleri, yılların hatıralarını kurtarabiliyor. Peki, tam 1.5 milyon dolar değerindeki tablo kime aitti ve özelliği neydi ? Bu arada sakar çocuğumuza ne oldu ? Bu soruların cevaplarını birlikte öğrenmeye ne dersiniz ?

İşte karşınızda ufak bir kazanın sonucu hasar gören 1.5 milyon dolar değerindeki tablo:

1.5 MİLYON DOLAR DEĞERİNDEKİ FLOWERS İSİMLİ TABLO KİME AİT ?

1-5-milyon-dolar-degerindeki-tabloyu-mahveden-cocuk-ilgincbirbilgi-2

Flowers (çiçekler) isimli bu tablonun ressamı Paolo Porpora, 1617 ile 1697 yılları arasında yaşamış ve Barok tarzından etkilenmiş İtalyan bir ressamdır. Giacomo Recco’nun öğrencisi olarak bilinen ve Aniello Falcone’nin yanında çalıştığı söylenen Porpora, çiçek natürtmortlar üzerinde uzmanlaşmıştır. Napoli’de doğan; ancak daha sonra Roma’ya yerleşen ressam, burada Chigi ailesi için çalışmaya başlamış. Sonuçta, Porpora imzalı bu tablonun 1660’lı yıllarda yapıldığı ve ressamın o zamanlardan kalan tek eseri olduğu söyleniyor.

1.5 MİLYON DOLARLIK TABLODA YUMRUK BÜYÜKLÜĞÜNDE DELİK AÇAN ÇOCUĞA NE OLACAK ?

1-5-milyon-dolar-degerindeki-tabloyu-mahveden-cocuk-ilgincbirbilgi-3

Organizatör Sun Chi-hsuan’ın yapmış olduğu açıklamaya göre, çocuğun bu kazadan sorumlu tutulmayacağı biliniyor. Yani, 12 yaşındaki çocuk neyse ki Çiçekler tablosunun bedelini ödemek zorunda kalmayacak. Bir diğer yandan, özel bir koleksiyon parçası olan 200 santimetrelik bu yağlı boya tablosunun sigortalanmış olduğu da açıklandı. Sun Chi-hsuan yaptığı açıklama şu şekilde devam ediyor;

Sergimizde dünyanın en iyi sanat koleksiyonerlerinden toplanan 55 çalışma bulunuyor. Bu 55 eserin her biri ayrı bir değer taşıyor. Eserler bir kez zarar gördüğünde, ne yazık ki bu kalıcı oluyor. Porpora’ya ait olan bu tabloyu onarmaya başladığımızda, önceliğimiz zarar gören kısımda rötuş yapmak değil, tablonun yapısını güçlendirmek olacak.

1-5-milyon-dolar-degerindeki-tabloyu-mahveden-cocuk-ilgincbirbilgi-4

350 yıllın üzerindeki bir tablonun, böylesine zarar görmüş olması oldukça üzücü değil mi ? Ancak bu ne ilk ne de son olacak. Çünkü tarih buna benzer olaylarla dolu. Örneğin 2006 yılında, bir adam ayakkabısının bağcıklarına takılmış ve 300 yıllık Çin vazosunu kırmıştı. 2010 yılında da New York Metropolitan Sanat Müzesi’nde gerçekleşen kazada, bir kadının üzerine düşmesi üzerine, Picasso eserinin üzerinde tam 15 santimetrelik bir yırtık açılmıştı. 2012 yılında ise Dublin’li bir adam, 11 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen bir Monet tablosuna zarar verdiği için, tam 6 sene hapis cezasına çarptırılmıştı. Yani demem o ki sanat galerilerini, müzeleri vb. gezerken oldukça dikkatli olmamız gerekiyor. Zira bir anlık dikkatsizliğimizin sonucunda kendimizi hapishanede bile bulabiliriz !

Böyle bir olayın kendi başınıza geldiğini hayal edebiliyor musunuz ? Sanat tarihi kitaplarının isminizi büyük puntolarla yazacağından şüphem yok. Peki, buna benzer bir olayla karşılaşsanız, ilk tepkiniz ne olurdu ?

Önceki yazımız Dünya üzerinde yaşanmış en vahşi 25 buz fırtınası olayı hakkında bilgiler vermektedir.