1 Milyon dolarlık banknot Manisa’da ortaya çıktı !

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde, ABD’de sayılı olarak basılan sertifikalı 1 milyon dolarlık banknot ile yakalanan 2 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren İlçe Jandarma Komutanlığı, sahte dolar taşıdığı ileri sürülen bir otomobili ihbar üzerine İzmir – İstanbul Karayolu’nda takibe aldı. Saruhanlı girişindeki kavşakta otomobili durduran jandarma ekipleri, 35 yaşındaki sürücü E.K. ile yanındaki arkadaşı 28 yaşındaki F.G.’yi araçtan indirdi. Şüphelilerin üzerinde, ardından da otomobilde arama yapıldı. Otomobildeki aramada sahte banknot bulmayı bekleyen jandarma ekipleri, bir dosya içinde, ABD Merkez Bankası tarafından 1988 yılında 32 adet basılan sertifikalı 1 milyon dolarlık banknot ile karşılaştı.

ABD’de sayılı olarak basılan ve koleksiyoncuların yanı sıra büyük kuruluşların bankalararası alışverişte kullandığı 1 milyon dolarlık banknota el koyan jandarma ekipleri, “yabancı para kaçakçılığı, sahtecilik ve dolandırıcılık” yaptıkları iddiasıyla E.K ve arkadaşı F.G’yi gözaltına aldı.

Banknotu nereden aldıklarını ve nereye götürdüklerini açıklamayan şüphelilerin, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi. Ele geçirilen banknotun ise Merkez Bankası’na teslim edilmek üzere savcılığa gönderileceği belirtildi.

SINIRLI SAYIDA BASILDI

1-milyon-dolarlik-banknot-manisada-ortaya-cikti-ilgincbirbilgi

Manisa, Saruhanlı’da ele geçirilen ve sınırlı sayıda basılan sertifikalı 1 milyon dolarlık banknot, 1988 yılında Tari Steward tarafından tasarlandı ve American Bank Note Company (ABNC) tarafından prestij amacıyla bastırıldı.

Uluslararası Milyonerler Birliği tarafından ticari başarının ve “Amerikan rüyasının” sembolü olarak üretilen 1 milyon dolarlık banknotlar, gerçek para yerine geçmemesine rağmen yine de büyük değer taşıyor ve koleksiyoncular arasında on binlerce dolara el değiştiriyor.

Her yönüyle gerçek paraya benzeyen 1 milyon dolarlık banknotun taklit edilememesi için o dönemde gerçek paralarda bile bulunmayan özel güvenlik önlemleri alındı ve her banknot için ayrı bir sertifika basıldı.

Önceki yazımız İnsanı insan olmaktan soğutan Facebook yorumları hakkında bilgiler vermektedir.