1 Milyon Euro’luk miras çöpe gitti

Almanya’da yaşayan amcasından kendisine miras kalan Sara Ferrari banka kasasını açtığında gözlerine inanamadı.

Kasada tedavülden kalkmış 2 milyar İtalyan Lireti yani yaklaşık 1 Milyon Euro ve yaklaşık 1.5 Milyon Alman Markı (730 bin Euro) vardı. Ancak Sara Ferrari asıl şoku, artık kullanılmayan Liret ve Markları Euro’ya çevirmek istediğinde yaşadı.

PARAYI ÇEVİRMEK İSTEDİĞİNDE ŞOK YAŞADI

İtalyan bankaları, 2011’de çıkan yasa gereği İtalyan Liretlerini Euro’ya çeviremeyeceklerini söylüyordu, yani mirasın 1 Milyon Euro’luk kısmı artık değersizdi. Ferrari’nin başvurduğu Alman bankası ise Markları Euro’ya çevirerek Ferrari’ye 730 bin Euro’sunu teslim etti.

İtalyan Corriere Della Sera gazetesinin haberine göre, Brüksel’de yaşayan 43 yaşındaki Sara Ferrari, birkaç ay önce amcası Salvatore’yi kaybetti.

Yıllar önce Almanya’ya göç eden ve kuyumculuk yapan Salvatore bekar ve çocuksuzdu. Salvatore’nin mirasçısı olan yeğeni Sara Ferrari, amcasından kalan eve girdiğinde bir banka kasasına ait belgeler buldu. Kasa, Almanya’nın başkenti Berlin’deki bir Deutsche Bank şubesindeydi.

DAVA AÇACAĞIM

Sara Ferrari, amcasının mirasçısı olduğunu gösteren belgelerle bankaya giderek kasayı açtı. Kasadan yaklaşık 2 Milyon Euro değerinde eski İtalyan Lireti ve Alman Markı çıktı.

1-milyon-euroluk-miras-cope-gitti-ilgincbirbilgi

Sara Ferrari, Markları Euroya çevirmeyi başarsa da amcasından kalan mirasın kalanını alabilmek için şimdi İtalya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı’na dava açmaya hazırlanıyor.

Ferrari,Almanya’da eski Markları Euro’ya çevirmek sadece 10 gün alırken kendi ülkemde bu işlemi yapmak mümkün değil. Her ne kadar ‘Avrupa Birliği’nden söz edilse de yasalar herkes için eşit değil” diyor ve gerekirse davayı Avrupa mahkemelerine de taşıyacağını belirtiyor.

Önceki yazımız Okyanusun en yırtıcı hayvanları hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.