Beyninden örümcek korkusu çıkarıldı !

İngiltere’de şiddetli baş ağrısı nedeniyle hastaneye giden ve rahatsızlığı ameliyatla giderilen hasta, beyninden alınan parça sayesinde örümcek korkusundan tamamen kurtuldu.

Şiddetli baş ağrısı şikayetiyle doktora başvuran İngiliz, beyninin duygusal tepkiler ve hislerden sorumlu kısmı Amigdala’da sorun olduğu tespit edilince ek taramalara tabi tutuldu. Taramalar, sorunun beyin dışında akciğerlere ve deriye de zarar veren, nadir görülen sarkadoz’dan kaynaklandığını ortaya koydu.

AMELİYATLA ALINDI

Amigdala’nın sol kısmındaki sorunlu bölgeyi ameliyatla almaya karar veren doktorlar, baş ağrılarının geçmesini sağladı. Ancak hastada hiç beklenmedik değişimler yaşandı. Sevmediği reklam müzikleri gibi hoşuna gitmeyen seslerden midesi bulunan hasta, bu rahatsızlığından kurtulurken, hayattaki en büyük korkusu olan örümcek korkusunu da aşmayı başardı. Hasta, örümceklerden artık hiç korkusu kalmadığını fark etti.

ÖRÜMCEK KORKUSUNUN NASIL YOK OLDUĞU BELLİ DEĞİL

İngiltere’nin Brighton ve Sussex Tıp Okulu’nda Nick Medford tarafından tedavisi yapılan hasta, ameliyattan önce örümcek gördüğü zaman onlara tenis topları fırlattığını, ilaç sıktığını veya elektrikli süpürgeyle çektiğini belirtti. Ameliyattan sonra ise örümcek fobisi ortadan kalkan hasta, örümcekleri avcuna alarak incelemeye başladı.

Dr. Medford, yapılan ameliyatla hastanın beyninden nasıl spesifik bir fobinin çıkarılmış olduğunu anlamadıklarını belirtti. Medford, bu durumun korkuya verdiğimiz tepkiden kaynaklanıyor olabileceğini belirtti. Örnek veren Medford, “Duvarda gölgesi yansıyan bir cismi ilk başta yılan sanabiliriz ancak dikkatli bakıldığında bunun bir çubuk olduğunu görürüz. Bu çok doğru bir gözlem değil ancak panik tepkisi hayatta kalabilmek için çok önemli” ifadesini kullandı.

SİNİRLER DE ÇIKARILMIŞ OLABİLİR

Beyninden orumcek korkusu cikarildi www.ilgincbirbilgi.com

Medford, yapılan ameliyatta genel korkuları barındıran bölgenin alınmasıyla hastanın panik bağlantılı korkularından bir tanesini temsil eden sinirlerin de çıkarılmış olabileceğini savundu. Başka fobisi bulunmayan hastanın daha fazla teste tabi tutulmak istemediği belirtildi. Böylece, benzer bir ameliyatın diğer panik tepkilerini nasıl etkileyeceğini anlamak şu an için mümkün görünmüyor.

Neurocase dergisinde yayımlanan araştırmada, Amigdala’nın beyinde çok derinde yer aldığı ve cerrahi operasyon olmadan korku giderici deneyler ve girişimler yapmanın mümkün olmadığı vurgulandı.

Önceki yazımız Gezegenimiz Dünya’nın ne zaman ve nasıl oluştuğu hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.