Bosna’da hayrete düşüren keşif !

Bosna Hersek’in Zavidoviçi kenti yakınlarında bir ormanda henüz kaç yıllık olduğu bilinmeyen, yaklaşık yarım metre çapında, hayret verici taştan bir küre bulundu.

Visoko Vadisi’nde 1990’lı yıllardan bu yana sürdürülen kazı çalışmalarında benzerlerine daha öncede rastlanan taş kürenin ne amaçla kullanıldığı bilinmezken, kürenin el yapımı olduğu düşünülüyor.

Araştırmalarda yer alan arkeologlardan Semir Osmanagiç, taş kürenin bu bölgede 1000 sene önce yaşayan yok olmuş bir uygarlığa ait olabileceğini açıkladı.

Osmanagiç, bu esrarengiz taş kürenin kahverengi ve kırmızı renkte olduğunu ve bir kısmının da demirle kaplı olduğunu belirtti. Keşfedilen bu küre bölgedeki diğer eserler için önemli bir emare ve Bosna’nın antik tarihine ışık tutabilir.

Ağırlının yaklaşık 30 ton olduğu düşünülen taş kürenin ayrıca volkanik magmaların kristalleşmesinden dolayı oluşmuş olabileceği ve buna benzer kürelerin farklı ülkelerde de yer aldığı gelen bilgiler arasında.

bosnada-hayrete-dusuren-kesif-ilgincbirbilgi-01

Unesco yetkilisi John Hoopes ise daha önce de farklı ülkelerde de bunlara benzer taş kürelerin bulunduğunu ancak bu kürelerle ilgili bilgilerin hala bir sır olarak kaldığını belirtiyor.

Bilim insanları ve diğer arkeologlar söz konusu bulguyla ilgili çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Önceki yazımız Open bite açılış ve kapanış bozukluğu hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.