Dünyanın ilk kafatası nakli yapıldı

ABD’nin Teksas eyaletindeki doktorlar, dünyada ilk kez tam kafatası ve kafa derisi nakli yaptıklarını açıkladı.

MD Anderson Kanser Merkezi ve Houston Methodist Hastanesi’nden doktorlar, yaptıkları açıklamada, ilk kez ABD’de gerçekleştirilen 15 saat süren bir operasyonla bir donörden alınan kafatası ve kafa derisinin başka bir hastaya nakledildiğini belirtti.

Doktorlar, gördüğü kanser tedavisi nedeniyle kafasında kapanmayan büyük bir yara bulunan 55 yaşındaki Jim Boysen isimli hastaya 22 Mayıs’ta kısmi kafatası ve kafa derisi nakli yapıldığını duyurdu.

Yazılım uzmanı Jim Boysen, geçirdiği operasyondan sonra verdiği röportajda, “Gerçekten çok şaşırtıcı bir durum. 21 yaşımdaki halimden daha çok saça sahibim” ifadesini kullandı.

Çocukluğundan beri şeker hastası olan Boysen, 1992 yılında böbrek ve pankreas nakli operasyonu geçirdiğini ve o zamandan beri nakledilen organların vücut tarafından reddedilmesini önlemek için ilaçlar kullandığını belirtti. Boysen, yıllarca kansere yakalanma riskini artıran, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullandığını ve daha sonra düz kas bağ dokusu kanserine (bir tür yumuşak doku kanseri) yakalandığını söyledi.

2006 yılında düz kas bağ dokusu sendromu (leyomiyosarkom) teşhisi konduğunu, kafa derisinde oluşan kanser hücrelerine uygulanan radyoterapi nedeniyle kafasında büyük bir yara açıldığını ve yarasının aldığı ilaçlar yüzünden kapanmadığını belirten Boysen, nakledilen organlarının da fonksiyonlarını yerine getirememeye başladığını ifade etti.

dunyanin-ilk-kafatasi-nakli-yapildi-ilgincbirbilgi

Doktorlar, yeni böbrek ve pankreasa ihtiyacı olan Boysen’in kafasındaki açık yaranın kapatılması için kafatası ve kafa derisi nakli yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Benzer durumlarda doktorlar kafatasını yeniden oluşturabilmek için deri nakli ve metal plaka ya da 3 boyutlu yazıcıyla üretilmiş parçalar kullanıyorlardı. Ancak Boysen’ın durumu bu tedaviler için fazla komplikeydi.

Kısmi kafatası nakli ameliyatından sonra, başka bir operasyonla Boysen’a böbrek ve pankreas nakli yapıldığını belirten doktorlar, Boysen’in durumunun iyi olduğunu, 2 – 3 hafta sonra taburcu edilebileceğini dile getirdi.

Hollandalı doktorlar geçen yıl tıp tarihinde bir ilke imza atarak, tamamı 3D yazıcıda üretilen kafatası protezini bir hastaya başarıyla nakletmişti.

Önceki yazımız Daha önce hiç duymadığınız Türkiye’nin en ilginç batıl inançları hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.