Hatay’da davul sesi çıkartan gizemli kaya

Hatay’a bağlı Yayladağı ilçesinde bir arazi içerisindeki gizemli kaya parçası, üzerine sert bir cisimle vurulduğu zaman resmen davul sesi çıkarıyor.

İlçeye bağlı Çabala Mahallesi Bozun Dağı mevkisinde bulunan ve “davul kayalıkları” adıyla bilinen gizemli kayanın bu özelliği, yıllar önce çobanlar tarafından keşfedilmiş.

Çabala Mahallesi muhtarı Sabit Uğraş, Anadolu Ajansı muhabirine, kayaya vurulduğunda davul sesi çıkmasına duyan herkesin şaşırdığını söyledi.

ARAŞTIRMA YAPILMASINI İSTİYORUZ

Kaya etrafında kale benzeri eski yapı bulunduğuna dikkati çeken Uğraş, “Atalarımız, bu kayanın tarihinin eskilere dayandığını söylüyor. Dedelerimiz de kayanın davul sesi çıkardığını anlatırdı. Davul sesi çıkartan gizemli kaya hakkında farklı yorumlar yapılıyor ancak, nedeni hakkında kimse net bir araştırma yapmamış. Bunun araştırılmasını istiyoruz. Çünkü nedenini merak ediyoruz” diye konuştu.

hatayda-davul-sesi-cikartan-gizemli-kaya-ilgincbirbilgi

KÜÇÜKKEN TEMPO TUTUP OYNARDIK

Mahallede oturan Murat Erdem (37) de küçükken çobanlık yaptığı dönemde arkadaşlarıyla kayaya vurup, çıkardığı sesi dinleyerek vakit geçirdiklerini, zaman zaman tempo tutup oynadıklarını anlattı.

Nihat Ağrı isimli mahalle sakini ise başka şehirlerden insanların davul sesi çıkartan gizemli kayanın bu özelliğini duyup görmek için buraya geldiklerini söyledi.

Önceki yazımız Mide kaynaması ve mide kaynamasına iyi gelen yiyecekler hakkında bilgiler vermektedir.