İtalyan astronot uzayda ilk espresso’yu içti

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan İtalyan astronot Samantha Cristoforetti, dün uzayda ilk espressoyu (İtalyan kahvesi) yaparak içti.

Samantha Cristoforetti geçen Kasım ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevine başladığında, uzaya giden ilk İtalyan kadın olmuştu. Cristoforetti dün de uzayda espresso yapıp içen ilk astronot olarak tarihe geçti.

Astronotlar daha önce uzayda kahve ihtiyaçlarını, ancak toz halindeki çabuk kahveyle giderebiliyordu. Ancak Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için özel olarak düşük yerçekimli ortama uygun şekilde tasarlanan “ISSpresso” adlı makine sayesinde artık uzayda kahve ihtiyacı gerçekten karşılanabiliyor.

UZAYDA ESPRESSO NASIL YAPILIR ?

Uzaya giden ilk İtalyan kadın astronot Samantha Cristoforetti, yanında özel tasarlanmış bir espresso makinesi de götürdü. Guardian gazetesinin haberine göre kahve makinesini Lavazza kahve şirketi ve mühendislik firması Argotec ortaklaşa tasarlamış.

Espressonun Dünya’da yapımı basit : Öğütülmüş kahve, küçük kapsüllere ya da delikli kaplara yerleştiriliyor. Su kaynatılıyor ve kahve kapsülünün içinden geçerek, damla damla bardağa akıyor. Fakat yer çekiminin olmadığı bir ortamda bu işlem biraz zorlaşıyor. Uzay aracına su ya da sıcak kahve sızacak olsa, damlalar halinde havada dolaşmaya başlayarak astronotlara ve hassas araçlara büyük zarar vermesi mümkün.

Guardian gazetesi kahve makinesinin nasıl çalıştığını şöyle anlatıyor :

Makine özel bir plastik poşete hapsedilmiş suyun, güçlü bir basınçla öğütülmüş kahve kapsülünü delerek içinden geçmesini sağlıyor. Basınçla kapsüle karışan su daha sonra kahve olarak başka özel bir plastik torbaya gönderiliyor ve astronot kahvesini pipetle içiyor.

CAPUCCİNO İÇİN DAHA BEKLEMEK LAZIM

italyan-astronot-uzayda-ilk-espresso-yu-icti-ilgincbirbilgi

İtalyan ulusal espresso enstitüsüne göre, bu işlem sırasında suyun kahve kapsülüne tam olarak 9 bar basınçla ulaşması gerekiyor. Olası bir kazanın engellenmesi için ISSpresso’daki borular 400 bara kadar basınca dayanacak şekilde tasarlandı.

Uzayda küçük espresso fincanlarından farklı bir yöntemle kahve keyfi yapılsa da, Lavazza Başkan Yardımcısı Giuseppe Lavazza’ya göre uzaydaki kahvenin tadı, yerkürenin herhangi bir noktasında içilen kahveden farklı olmayacak.

Fikir, bir diğer İtalyan astronot Luca Parmitano’nun yörüngede bir hafta kaldıktan sonra en çok özlediği şeyin iyi bir İtalyan espresso kahvesi olduğunu söylemesi üzerine mühendislik firması Argotec’ten çıktı. Espresso uzaya gönderildi fakat cappuccino içmek isteyenlerin biraz beklemesi gerekiyor. Zira cappuccino için, buhar aletiyle sütün köpürtülmesi, sonra da köpük ve sütün birbirinden ayrılması gerekiyor. Bulunduğumuz gezegende yer çekimi bu işlem için müsait. Fakat yerçekimi olmayan bir ortamda süt ile köpüğü birbirinden ayırmak, alet santrifüje yerleştirilmediği sürece mümkün değil. Olsa dahi, sütün köpükleri kahvenin üstünde nasıl durabilir ki ?

UZAKYDAKİ İLK YUDUM

Cristoforetti, ISSpresso makinesiyle yaptığı ve özel üretim “Zero-G” kabıyla uzayda içtiği ilk kahvenin fotoğraflarını Twitter hesabından paylaştı. Argotec firması da dün yaptığı açıklamada “Bugün saat 12.44’te (GMT) Astronot Samantha uzayda yapılan ilk espressoyu içti” dedi.

Uzayda espresso, İtalyanlar için milli gurur kaynağı olmasının yanı sıra uzay ortamında sıvıların ve basıncın gözlenmesi için bir deney de teşkil ediyor.

İtalyan basını, uzayda içilen ilk espressonun, köpüğü, aroması ve sıcaklığıyla neredeyse İtalyan kafelerindekiyle aynı olduğunu ve bunun makineyi tasarlayan uzay ve gıda mühendisleri için büyük bir övünç kaynağı olduğunu yazdı.

Avrupa Uzay Ajansı’nın “Futura” (gelecek) adlı projesi için Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan Samantha Cristoforetti’nin bu ay içinde Dünya’ya dönmesi bekleniyor. Cristoforetti, 26 Nisan’da 38. doğum gününü uzayda kutlamıştı.

Önceki yazımız Dünyanın en büyük toprak camii Djenne hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.