Mutluluğun fiyatı hesaplandı ! İşte o rakam

İngiltere’de yapılan araştırmayla, mutluluğa ilk kez ‘maddi değer‘ biçildi. Araştırmaya göre en ‘zengin‘ hissettiren etkinlik dans etmek.

London School of Economics Üniversitesindeki araştırmacılar öncelikle insanları en çok hangi etkinliğin mutlu ettiğini araştırdı. Sonra insanların mutluluğunun oranı, bu histe en çok payı olan başka bir etken olan, ‘para‘ ile karşılaştırıldı.

Yapılan hesaplar sonunda, sanatsal ve kültürel aktiviteler ile sporun insanlara, yıllık gelirlerinde 5 bin sterlin artış olmuşçasına mutluluk verdiği ortaya çıktı.

MUTLULUK KAÇ PARAYA DENK GELİYOR ?

40 bin İngiliz aile üzerinde yapılan araştırma, The Daily Telegraph gazetesinde yayımlandı. Yaş, sağlık ve eğitim gibi mutlulukta etkili olan diğer faktörler dışarıda tutularak hangi etkinliğin insanları daha çok mutlu ettiği soruldu.

DANS ETMEK MUTLULUĞU ARTIRIYOR

Araştırmaya göre iyi hissettiren etkinliklerin başını dans etmek çekiyor. Bu kişilerde benzer bir mutluluğu sağlayabilecek para miktarı ise 1.670 sterlin.

Mutluluk araştırmasında dans etmeyi, yüzmek izliyor. Haftada bir gün yüzmek size maaşınızda 1.630 sterlin artış olmuş kadar iyi hissettirebilir. Yüzmek, futbol ve bisiklete binmekten iki kat daha mutlu ediyor.

Mutluluk ölçümünde dans ve yüzmenin ardından ise kütüphaneye gitmek geliyor. Müzik dinlemek ise araştırmacıların tahminlerinin aksine, daha geri sıralarda yer alıyor. Maddi değeri 742 sterlin.

Araştırma, İngiliz hükümetinin sosyal politikaların, halkın mutluluğu üzerindeki etkilerini ölçme girişimi açısından da önemli.

London School of Economics’ten Daniel Fujiwara,Soyut verileri somutlaştırarak, uygulanan sosyal politikaların halka faydalarını daha iyi anlayabilir ve buna göre yeni politikalar üretebiliriz” diyor.

MUTLU İNSANLAR DAHA SAĞLIKLI

mutlulugun-fiyati-hesaplandi-iste-o-rakam-ilgincbirbilgi

Araştırmada, insanları mutlu eden bu faaliyetlerin sağlık üzerindeki etkisi de hesaplandı. Düzenli olarak kültürel etkinliklere katılanların ve spor yapanların, toplum ortalamasından daha sağlıklı olduğu ortaya çıktı.

Fujiwara,İnsanlara daha çok spor olanağı sunarsak, bu onların daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu da devletin sağlığa ayırdığı bütçeyi azaltacaktır. Ancak bu, sporun insan hayatında sağladığı mutluluk hissinin yanında önemsiz kalıyor” diyor.

Araştırmaya göre spor yapan her bir kişi, İngiltere ulusal sağlık sistemine (NHS) yılda 100 sterlin tasarruf ettiriyor.

Önceki yazımız İstanbul suyunun buharlaşarak azalması hakkında bilgiler vermektedir.