Nazilerin altın yüklü efsane treni bulundu

Polonya’da İkinci Dünya Savaşı’nda kaybolduğu ve Nazilerin altın, silah ve mücevher yüklü olduğuna inanılan efsane treninin bulunduğu öne sürüldü.

BBC’nin haberine göre, zırhlı trenin, 1945’te Sovyet güçleri yaklaşırken, bugünkü Wroclaw kenti yakınlarında kaybolduğuna inanılıyor. Polonya’nın güney batısındaki bir hukuk bürosu kendileriyle temasa geçen iki kişinin Nazilerin altın yüklü trenini bulduklarını söylediğini aktardı.

Şimdilerde Auschwitz muhasebecisi mahkeme karşısında. Polonya medyasına göre, söz konusu kişiler trenin içindekilerin yüzde 10’unu istediklerini söyledi. Yerel haber siteleri, söz konusu iki kişinin iddialarının, İkinci Dünya Savaşı sırasında Ksiaz Kalesi yakınlarında altın ve mücevher yüklü bir treninin kaybolduğu efsanesine uyduğuna dikkat çekiyor.

İhbarın yapıldığı hukuk bürosu, Ksiaz kalesine 3 km mesafedeki Walbrzych kasabasında. Walbrzych belediyesinden Marika Tokarska adlı bir yetkili, “Hukukçular, ordu, polis ve itfaiye bu işle ilgileniyor. Bu bölgede daha önce hiç kazı yapılmadı. Bu yüzden ne bulacağımızı bilmiyoruz” dedi. Walbrzych’te iki haber sitesine göre, bulunan trenin yan tarafında namlular var. Lehçe yayın yapan walbrzych24.com sitesine göre treni bulduğunu söyleyen kişilerden biri Alman diğeri de Polonyalı.

Bu siteye göre, söz konusu kişiler, iddiaları araştırmak üzere belediye başkanı başkanlığında oluşturulan acil durum komitesiyle işbirliği yapıyor. Wiadomosci Walbrzyskie adlı bir başka siteye göre efsane tren 150 metre uzunluğunda ve 300 ton altın taşıyor. Joanna Lamparska adlı bir tarihçiye göre altın ve “tehlikeli madde” yüklü treninin bir tünelde kaybolduğu düşünülüyor. Daha önce bölgede yapılan aramalar sonuçsuz kalmıştı.

VE TARİH 27 AĞUSTOS 2015

nazilerin-altin-yuklu-efsane-treni-bulundu-ilgincbirbilgi-01

Bulundu denilen efsanevi Nazi treninin yeri halen açıklanmadı !

2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’dan değerli eşyalar kaçırılırken kaybolduğu iddia edilen, varlığı şüpheli, efsanevi altın trenini bulduğunu iddia eden iki kişi, halen trenin nerede olduğunu açıklamadı.

Treni bulduklarını iddia eden biri Alman diğeri Polonyalı iki kişi, Polonya’nın Walbrzych kentinde konuya ilişkin düzenlenen basın konferansına katılmadı. Avukatları da sırrı açıklamadı ancak trenin Walbrzych’de bulunduğunu doğruladı.

İDDİA GERÇEĞE BENZİYOR

Sputnik’in haberine göre; Walbrzych bölgesinde Ksiaz şatosunu işleten Riese Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Krzysztof Szpakowski,Altın trende sanat eserleriyle silahlar bulunduğunu düşünüyorum. Ksiaz şatosunun bildiğimiz her bölümüne dar demiryolu hattı çekilmişti. Bunun dışında tesisin inşaatı sıkı şekilde gizli tutuluyordu. Tesis çok güvenliydi, oraya rahat bir yol yapılmıştı. Bu yüzden trenin buraya getirildiğine dair iddia gerçeğe benziyor” dedi.

Öte yandan Walbrzych Bölge Konseyi, buluşa ilişkin mektup aldıklarını bir kez daha doğruladı. Konsey Sözcüsü Arkadiusz Grudzien, konuyu savunma, maliye ve kültür bakanlıklarına devretme kararı aldıklarını açıkladı.

Grudzien,Mektupta, trenin bulunduğu yerin net adresi yok. Ancak bölgemizde bulunduğu konusunda hiçbir şüphe yok. Bu bir askeri tren ve mektupta, içinde değerli eşyaların bulunduğu belirtilmiyor” dedi.

Yetkili, işi bakanlıklara devrettikten sonra Walbrzych yönetiminin, trenin bulunduğu yerin güvenliğini sağlamak için tek başına bir eylemde bulunmayacağını da sözlerine ekledi.

RUSLAR NAZİ ALTINLARINA GÖZ DİKTİ

nazilerin-altin-yuklu-efsane-treni-bulundu-ilgincbirbilgi-02

Çıkan haberlerin ardından Rusya, Polonya’da bulunduğu açıklanan tonlarca altın ve değerli taşla yüklü Nazi treninden, savaştaki kayıplarını tazmin için pay talep etmeyi planlıyor.

Rus hukukçu Mikhail Joffe, Rus haber sitesi Sputnik’e verdiği demeçte, trendeki malların Sovyetler Birliği’ne ait olduğunun ispatlanması hâlinde uluslararası hukuk kurallarına göre Rusya’ya geçmesi gerektiğini söyledi. Avukat Joffe, “Rusya’nın temsilcileri şüphesiz trende keşfedilen değerli madenlerin değerini belirleme aşamasına katılmalıdır” diyerek keşif aşamasında Rusya’nın dahil olması gerektiğini vurguladı.

HAZİNE POLONYA’YA AİTTİR

Ancak Polonya Kültür Bakanı Yardımcısı Piotr Zuchowski, yerel medyaya yaptığı açıklamada “Avukatlarımızla yaptığımız analizler sonucu tren bulunduğunda devlet hazinesine ait olması gerektiği kesinleşti” diyerek hazinenin şüphesiz Polonya’ya ait olduğunu savunuyor.

Piotr Zuchowski ve trenin bulunduğu Walbrzych kasabası Belediye Başkanı Yardımcısı Zygmunt Nowaczyk uydu görüntülerine dayanarak trenin varlığının yüzde 99 ihtimalle doğru olduğunu düşünüyor. Zuchowski hazine avcılarına trenin bulunduğu çevrede bubi tuzakları olabileceğinden bölgeden uzak durma çağrısında bulundu.

Önceki yazımız NASA’nın yayınladığı Mars kertenkelesi fotoğrafı hakkında enteresan bilgiler vermektedir.