Nepal depremi nedeniyle Google acı bir kayıp yaşadı

Nepal depremi nedeniyle Google acı bir kayıp yaşadı. Arama motoru Google’ın 33 yaşındaki (doğum : 8 Eylül 1981 / ölüm : 25 Nisan 2015 Everest ) üst düzey yöneticisi Dan Fredinburg, Nepal’de meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremin etkisiyle Everest’te meydana gelen çığda hayatını kaybetti.

Google X bünyesinde görev yapan yöneticilerden Dan Fredinburg, gelen bilgilere göre Everest’te meydana gelen bir çığ felaketinde hayatını kaybetti. Everest’te meydana gelen bu çığ felaketinin, Nepal’de meydana gelen büyük deprem sonucu tetiklendiği belirtiliyor.

2000’den fazla kişinin ölümüne sebep olan deprem, son 80 yılda gerçekleşen Nepal depremlerinin en büyüğüydü ve tetiklediği çığ nedeniyle Fredinburg’la birlikte 18 dağcının daha canını aldı. Oldukça deneyimli bir dağcı olduğu belirtilen Fredinburg, Google Adventure’ın da kurucu ortağıydı.

Google Adventure, ekstrem bölgelerin Street View’a eklenmesini sağlayan bir ekipti ve bu ekstrem bölgelere Everest de dâhildi. Dan Fredinburg 31 Mart’tan bu yana Nepal’de bulunuyordu. Everest’e çıkmak için günlerdir Nepal’de eğitim gören Fredinburg ve ekibi depremin ilk etkisini atlattı. Ancak daha sonra kamp kurdukları bölgede depremin etkisiyle meydana gelen çığ sonucu Fredinburg yaşamını yitirdi.

nepal-depremi-nedeniyle-google-aci-bir-kayip-yasadi-ilgincbirbilgi

Fredinburg’un kız kardeşi Megan Fredinburg, Instagram üzerinden yaptığı açıklamada, ağabeyinin kafasından aldığı yara sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi. Firmanın açıklamasına göre kampta Fredinburg’la birlikte iki Google çalışanı daha vardı ; ancak onlar, tehlikeyi kayıpsız atlattılar ve şu anda güvendeler. Bu çalışanların, kısa bir zaman sonra evlerine dönecekleri belirtiliyor.

Dan Fredinburg aynı zamanda “Save The Ice” isminde kâr amacı gütmeyen bir çevre koruma kuruluşunun ve gelişmekte olan ülkelere teknoloji götürmeyi amaçlayan The Laundry’nin de kurucu ortağı. Dev şirket, dünyayı sokak sokak önümüze seren servisi Street View’da, karlı alanlarda farklı bir araç kullanarak görüntü alıyordu.

Önceki yazımız Taş kesilmiş insanlar şehri Pompei hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.