Ölülerin kokusunu parfüm yaptılar

Şansınız olsaydı, hayata veda eden sevdiklerinizin kokusunu sonsuza dek yanınızda kalmasını ister miydiniz ? Cevabınız evetse, dileğinizin gerçekleşmesi yakın…

Fransa’da yaşayan bir girişimci Alman yazar Patrick Suskind’in ünlü romanı Koku’yu (Das Parfum) akla getiren yeni bir hizmet sunmaya başladı. (Romanda, seri katilin öldürdüğü bakire kızların kokusundan masumiyet kokusunu bulması işleniyor) Ölen kişinin kokusunu parfüm olarak üretmeye başlayan Fransız girişimci sosyal medyada çok büyük ilgi gördü.

Bir Alman haber kanalının verdiği habere göre, Katia Apaletegui adlı Fransız, yakınlarının ölümünü zor kabullenen ve kokularını özleyen kişiler için, ölen kişinin kokusunu parfüm olarak üretti.

HERŞEY BABASININ ÖLÜMÜ ÜZERİNE BAŞLAMIŞ

Habere göre, 52 yaşındaki Apaletegui, babasının ölümü sonrasında ondan kalan fotoğraf ve video gibi materyallerin babasına olan özlemini dindirmemesi üzerine, babasının kokusunu yeniden duyma fikrinden yola çıkmış. Bu amaçla yıllarca fuarları gezen, araştırmalar yapan ve parfümericilerle görüşen Katia Apaletegui,Kalain” adlı firmayı kurarak, ölü kokusundan parfüm üretmeye başlamış.

ANNELER İÇİN BEBEK KOKUSU VE DAHA FAZLASI

olulerin-kokusunu-parfum-yaptilar-ilgincbirbilgi

Parfüm’ün yapımı için ölen kişinin elbiselerindeki moleküller çeşitli kimyasal işlemlerden geçirilerek kopyalanıyor, ayıklanıyor, nihayet alkol içerisinde yoğunlaştırılarak parfüm haline getiriliyor. Kişiye özel kokuların parfüm haline getirilmesi fikrini geliştiren Apaletegui’nin çalışan anneler için bebeklerinin kokusunu veya hayvan severler için çok sevdikleri hayvanların kokusunu da parfüm olarak üretmeye hazırlandığı belirtiliyor.

Projenin fikir sahibi Apaletegui henüz deneme aşamasındaki süreci bu yılın Eylül ayında hayata geçirmeyi hedeflediğini belirtiyor. Kişiye özel olan ve anıları canlandıran bu parfümlerin şişesi ise yaklaşık 560 Euro civarında olacak.

Önceki yazımız Barış Manço’nun Fransızlara verdiği ibretlik ders hakkında bilgiler vermektedir.