Parmak izi teknolojisinin kullanımı Atatürk Havalimanı’nda başladı

Dünyada birçok ülke tarafından kullanılan parmak izi ile 15 saniyede pasaport kontrolünün yapıldığı Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi’nin kullanımı deneme amaçlı olarak Atatürk Havalimanı’nda başladı.

Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi deneme amaçlı olarak 22 Ocak 2015’den itibaren kullanıma sunuldu. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminalinde ikisi gidiş katında, ikisi de geliş katında olmak üzere 4 pasaport kontrol noktasında denenen sistem sayesinde yolcular parmak izleri sayesinde kontrol noktasından geçebilecek.

Bu sistemle sahte pasaport kullanımı ve zaman zaman oluşan uzun kuyrukların tamamen ortadan kalkacağı, pasaport polisi sayısının da asgariye ineceği belirtildi.

YURT DIŞINA ÇIKACAKLAR PARMAK İZİYLE GEÇİŞ YAPACAK

parmak-izi-teknolojisinin-kullanimi-ataturk-havalimaninda-basladi-ilgincbirbilgi

Yolcular özel hazırlanan bankolarda parmak izlerini taratacak. Sistem parmak izini kontrol ettikten sonra eşleşmenin sağlanmasıyla kapıyı açarak geçişi sağlayacak.  Bu kontrol sisteminde, insan işgücü kullanılmayacak ve işlemler çok hızlı ve güvenli olarak gerçekleşecek. Sistem başarılı olursa, gidiş ve geliş yönünde 4’er biyometrik kabin daha eklenecek, önümüzdeki yıl sonunda ise sayı gidişte 12, gelişte de 12’ye çıkacak.

İKİNCİ ADIM YÜZ TANIMA SİSTEMİ

Sistemin başarılı olmasıyla birlikte ikinci aşama olan yüz tanıma sistemine geçilecek. Yolcunun parmak izinin yanı sıra farklı kamera açılarından çekilecek görüntü ile yüz tanıma sistemde eşleştirilecek.

Önceki yazımız Microsoft’un İnternet Explorer’ın kullanımına son vermesi hakkında bilgiler vermektedir.