Taze balık yiyebilmek için çift katlı akvaryum yaptırdı

Denizlerdeki kirlenme ve balon balığının yaptığı tahribat, lezzetli balıklarımızın gittikçe tükenmesine yol açıyor. Bu nedenle Antalya’nın Demre ilçesindeKaptan” namı ile de tanınan Rasim Yirikoğlu (32) isimli vatandaş işin kolayını buldu. Yirikoğlu, taze balık yiyebilmek için denizden misine ile tutuğu balıkları, evine kurdurduğu çift katlı akvaryumda besliyor. Yirikoğlu, beslediği balıkları canı istediğinde evinde tavada kızartarak yediğini söylüyor.

AKVARYUMU DENİZ SUYUYLA DOLDURDU

Teknesi ile denizden tuttuğu balıkları evinde de canlı tutabilmek isteyen Yirikoğlu, evinde 500 litrelik çift katlı bir akvaryum yaptırtarak içini de deniz suyu ile doldurdu. Akvaryumunda çok fazla süs olmasa da Yirikoğlu paraya kıyarak aldığı bir temizleme sistemi ile sudaki ağır metalleri, kirlilik yapan unsurları temizliyor, suyun azotunu, pH’sini ayarlıyor. Akvaryumdaki katlar arasında devamlı su değişimi var ve 2-3 ayda bir de su tümden değiştiriliyor. Akvaryumdaki 3 adet elektrik motorunun işletim maliyeti ise 10-15 TL arasında. Elektrik kesilmeleri için hazırda bekleyen bir jeneratör dahi var. Akvaryuma denizin dibindeki rengi yaratabilmek için loş ışık eklenmiş. Tüm bu donanım da Yirikoğlu’na 2 bin TL’ye mal olmuş.

BALIKLARINA GÖZÜ GİBİ BAKIYOR

taze-balik-yiyebilmek-icin-cift-katli-akvaryum-yaptirdi-ilgincbirbilgi

Akvaryumun içine çipura, mırmır, grida, levrek, sokar gibi balıkları koyan Yirikoğlu, bunları düzenli besleyip, gözü gibi bakarak büyütüyor.

Akvaryumundaki balıkların doğal beslenmesine özen gösterdiğini ve beslenmeleri için balık yemi kullandığını söyleyen Yirikoğlu, “Yaklaşık 40-45 tane balığım vardı, şuan 12 tane kaldı. Diğerlerini yedik. Balıklar azaldığı zaman tekrar denize gidip balık tutup akvaryumuma koyuyorum” diye konuştu.

TAZE BALIK KEYFİ İÇİN BESLİYORUM

Balık tutamadığı zamanlarda Su ürünlerinden Yavru balıklar alıp büyüttüğünü anlatan Yirikoğlu, 6-7 aylık bir süreç sonrası balıkların yenebilecek düzeye geldiğini ifade etti.

Akvaryum sayesinde taze balık keyfi yaşadığını sözlerine ekleyen Yirikoğlu, “Hem seyir zevki oluyor hem mutfağımıza faydası oluyor. Normalde buzdolabına koyduğumuzda tazeliğini yitiriyor. Bu şekilde canım istediği zaman taze balık yiyorum hem de gelen misafirlerimize ikram ediyorum” şeklinde konuştu.

Önceki yazımız Tarçınlı balın faydaları ve hazırlanışı hakkında bilgiler vermektedir.

  

Taze balık yiyebilmek için çift katlı akvaryum yaptırdı” için 1 yorum

  • 16 Kasım 2014 Saat 21:13
    Permalink

    Bende artık yaparım böyle

Yorumlar kapalı