Türkiye’den bin kişi Mars’a gitmek için başvuru yaptı

Mars-One Projesi Kurucu Ortağı LansdorpTürkiye’den bin kişi olmak üzere dünyanın çeşitli ükelerinden 200 binden fazla insan Mars’a gitmek için web sitemizden başvuru yaptı” dedi.

Dijital teknoloji ve telekom sektör liderlerini aynı çatı altında toplayan Webit Kongresi’nin ikinci gününde, “Teknolojiler, Engeller ve Yenilikler” paneliyle yeni ürün ve hizmetler ele alındı.

Panelde, 2023 yılında Mars’a insan göndermeyi amaçlayan Mars-One Projesi’nin Kurucu Ortağı Hollandalı girişimci Bas Lansdorp da bir sunum gerçekleştirdi.

200 BİN KİŞİ BAŞVURU YAPTI

Mars’a gitmenin teknolojik imkanlara sahip olunması durumunda mümkün olabileceğini ifade eden Lansdorp, bini Türkiye’den olmak üzere yaklaşık 200 bin kişinin Mars’a gitmek için web siteleri üzerinden başvuru yaptığını kaydetti.

Mars’a gittikten sonra dönüş imkanı olmadığını ve gidenlerin orada kalmak zorunda olduğunu kaydeden Lansdorp, bu yolculuk için bazı önemli aşamalardan geçilmesi gerektiğini söyledi.

Mars’a yolculuğun zaman çizelgesine ilişkin bilgi veren Lansdorp, “İlk grup dünyayı 2022 yılında terkederek 2023 yılında kırmızı gezegene varacak. Bunun öncesinde Mars-One insanların hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli malzemeleri gönderecek. Ardından ikinci grup 2024’te Mars’a ayak basacak” dedi.

TÜRKİYE’DEN GİDECEK 3 İSİM BELLİ OLDU

Kızıl Gezegen’e geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkmak üzere gönüllü olan 200 bin adaydan ikinci tura kalan 3 Türk’ün isminin açıklanmasına izin verildi : Dr. Güler Ergun (34), Yasemin Higgins (43) ve Ece Kabadayı (18)

İkinci tura kalan Dr. Güler Ergun,Türkiye’den dört kadının seçilmesi bana gurur verdi ve çok mutlu etti. Atatürkümüzün ruhu da çok mutludur umarım” dedi.

Mars’a yerleşerek adını tarihe yazacak koloni sakinlerinin Kızıl Gezegen’deki yaşamından bazı ilginç detaylar şöyle:

– Yaşam destek ünitesinde su deposu var ama ilerleyen aşamalarda suyun Mars toprağından çıkartılması hedefleniyor.

– Oksijen suyu bileşenlerine ayırarak sağlanacak.

– Yiyecekler Mars’ta üretilecek

– Üremek koloni projesinin hedefleri arasında. Ama yerçekimi düşük ortamda gebeliğin sonuçları bilinmediğinden başta çocuğa izin yok.

– İsteyenler ibadetlerini sürdürebilecek ama Mars kolonisinin dinle hiçbir ilgisinin bulunmadığının altı ısrarla çiziliyor.

– Ölen astronotların vücutları yakılacak.

– Astronot bir derbi karşılaşmasını seyretmek isterse, bunu önceden bildirecek ve dünyadaki sunucuya yüklenen maçı üç dakika gecikmeyle seyredecek.

turkiyeden-bin-kisi-marsa-gitmek-icin-basvuru-yapti-ilgincbirbilgi

Projeyi “en tutkulu” projelerden biri olarak nitelendiren Lansdorp, projenin başarılı olması için yatırımcıları da projeye katkı yapmaya davet etti.

PaneldeSanal Ortam ve Gerçek Dünya Problemleri İçin Çözümler” konulu sunum yapan Yandex Ürün Pazarlama Direktörü Andrey Sebrant ise bağlantı özelliğine sahip cihazların neredeyse yaşamlarının tamamında insanlara eşlik ettiğini, mobil uygulamaların internet tarayıcılarının yerini alması gerektiğini, dünyanın değiştiğini ve kişiselleştimenin önem kazandığını kaydetti.

Volkswagen Dijital Pazarlama Yöneticisi Ertuğrul Malatyalı da sosyal medyanın, özellikle Twitter ve Facebook’un kötü müşteri deneyimlerini öğrenmek için en iyi yollardan biri olduğunu, müşteri hizmetlerinin geliştirilerek sosyal medyaya uyumlu hale getirilmesi gerektiğini anlattı.

Önceki yazımız Aynı erkeği paylaşan ikiz kızkardeşler hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.