Willis Tower’ın camdan yapılmış terasında facianın eşiğinden dönüldü

ABD’nin Chicago kentinde bulunan Willis Tower’ın camdan yapılmış terasında facianın eşiğinden dönüldü.

Chicago’ya gelen pek çok turistinde uğrak yeri olan Willis Tower’ın cam terası 103. katta bulunuyor ve terasın yerden yüksekliği 412 metre.

Tüm şehri kuş bakışı izleyebilmek için yapılan terasın 5 cm kalınlığında tamperli camdan yapılmış zemini turistlerin ağırlığına dayanamadı ve sonunda kırıldı. Camın tuzla buz olduğu sırada ailesinin üç üyesiyle birlikte camdan yapılmış terasta oturur halde fotoğraf çektiren Alejandro Garibay,Ellerim cam tabanın üzerindeydi. Camın kırıldığını hissettim. Dehşetle kalkıp kendimi içeri attım” dedi.

Garibay’in kuzeni Antonio Saldana ise, “Hayatımın en korkunç anlarından birini yaşadım. Bir an düşeceğimi zannettim” dedi.

Cam terasın çatlaması turistler arasında paniğe yol açarken, görevliler bütün seyir terasını boşalttı. Bina yönetiminden yapılan açıklamada, benzeri bir olayın daha önce de yaşandığı ancak cam terasın 5 ton ağırlığı taşıyabildiği ve son derece güvenli olduğu belirtildi. Yine de cam teras tamirat için bir süreliğine kapatıldı.

willis-tower-in-camdan-yapilmis-terasinda-facianin-esiginden-dönüldü-ilgincbirbilgi

Willis Tower’daki cam seyir terası 2009’da açıldığından beri her gün yüzlerce turisti ağırlıyor. Eski adı Sears Tower olan Willis Tower gökdeleni 1973’te açıldığında dünyanın en yüksek binası unvanını devralmıştı. 1974 – 1998 yılları arasında dünyanın en yüksek binası ünvanını taşıyan 108 katlı Sears Tower, 527 metre uzunluğunda. Siyah rengiyle yıllardır Chicago’nun siluetini süsleyen binanın rengi de enerji tasarrufu için gri renge dönüştürülmüş. Gökdelenin 103’ncü katında bulunan ve Skydeck adı verilen cam terastan açık havalarda, Illinois eyaletinin yanı sıra Indiana, Michigan ve Wisconsin eyaletleri de görülebiliyor. Bina bugün dünyadaki en yüksek 8’inci gökdelen.

Önceki yazımız Yorkshire sahilinde bulunan 50.000 yıllık mamut dişi hakkında bilgiler vermektedir.

  

Willis Tower’ın camdan yapılmış terasında facianın eşiğinden dönüldü” için 1 yorum

  • 6 Ekim 2014 Saat 18:52
    Permalink

    o cam agirlikdan kirilmis olamaz arkadaslar cam isiyle ugrasan bir kisi olarak 25 yillik tecrubeme dayanarak soyluyorum kasilma ve teknik bir darbe sonucu patlamistir kaldiki temperli ve ayni zamanda cok katli lamine oldugu icin aradaki yada ustteki bir tanesi patlamistir asagi dusmek gibi bir sey yoktur tabiki kirilmasi normal degildir yinede ucuz atlatilmis bir durumdur benzer isleri ve imalatlari her zaman yapmaktayiz saygilarimla engin cansiz

Yorumlar kapalı