Yorkshire sahilinde 50.000 yıllık mamut dişi buldular!

Buz çağı döneminde yaşayan mamutlar bu devasa dişlere sahipti!

Geçmişin sisleri arasından tekrar ortaya çıkan 1.5 metrelik mamut dişi, Yorkshire sahiline vurdu. 50.000 yıllık mamut dişi, sahilde yürüyüş yapan 13 yaşındaki Arachai Haorang, 9 yaşındaki kardeşi Blousy ve 10 yaşındaki kuzenleri Connor Clark tarafından fark edildi.

Kardeşler başta buldukları şeyin sahile vurmuş bir ağaç parçası olduğunu zannettiler. Fakat ağaç sandıkları parçaya vurduklarında kırılmayacak kadar sağlam olduğunu gördüler ve kardeşlerden biri bunun dinozor ya da balina kemiği olabileceğini söyledi. Aslında bu tahminine de oldukça yaklaştı. Çocuklar yaklaşık 30 kilo ağırlığındaki mamut dişini yakındaki bir müzeye taşıdılar ve müze bekçisi anında tarihi bir hazine bulduklarını anladı.

Yorkshire Vahşi Yaşam derneğinden Andrew Gibson; ‘Onu gördüğüm anda ne olduğunu anladım. Büyüklüğünden, ağırlığından ve kıvrımından onun hemen bir diş olduğunu anladım. Bu dişi ellerine aldıklarında 50.000 yıldır ona dokunan ilk kişiler olduklarını düşünmek inanılmaz.’ dedi.

yorkshire-sahilinde-50000-yillik-mamut-disi-buldurlar-ilgincbirbilgi

Yetkililer mamut dişinin 12.000 ile 75.000 yaşında olduğu düşünüyor ve koruma işlemlerini yapan müze çalışanı, bu periyodun daha eski yıllarına ait olduğunu tahmin ediyor.

Andrew Gibson; 1996 yılında aynı bölgede 25 cm.lik bir parça daha bulunduğunu söyledi. Fakat ‘bir mamuttan kalan bu büyüklükte bir parçanın bulunması oldukça nadir. Tarihi, donan Kuzey Denizi üzerinde mamutların dolandığı, son buz çağına kadar dayanıyor.’ dedi.

Mamut dişi bulunduğunda Arachai’nin annesi, onun babası ve kardeşi de oradaydı. Hoarang; ‘Çocuklar bu kadar büyük bir keşif yaptıkları için çok heyecanlandılar.’ dedi.

Bu arada sahil yürüyüşçüsü çocuklar hazine avcısı oldular. Sonraki hafta tekrar aynı yere gelerek, bir buz çağı geyiğinden kaldığı düşünülen kemik buldular.

Önceki yazımız WikiLeaks internet sitesi hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Yorkshire sahilinde 50.000 yıllık mamut dişi buldular!” için 1 yorum

  • 1 Temmuz 2014 Saat 11:52
    Permalink

    50.000 yıl ha çok değerli bir parça olmalı. Bir gün ben de sahilde böyle bir şeye rastlar mıyım acaba 😀

Yorumlar kapalı