1 kişilik nüfusa sahip kasaba Monowi

ABD’nin Nebraska eyaletine bağlı Monowi kasabası, dünyanın en küçük nüfuslu kasabası olarak kayıtları geçti. Çünkü Monowi’de sadece bir kişi yaşıyor.

1930’larda yaklaşık 120 kişilik bir nüfusa sahip Monowi kasabası yıllar geçtikte sakinlerini kaybetti. 2000 yılı nüfus sayımına göre kasabada sadece Rudy ve Elsie Eiler çifti burada yaşamaktaydı. Kasabanın geriye kalan iki sakininden Elsie’nin kocası Rudy 2004 yılında ölünce kasabanın nüfusu 1 kişiye düştü.

Toplam yüz ölçümü 0,54 km² olan tek kişilik kasabanın rakım’ı ise 405 metre.

Kasabanın tek sakini Elsie Eiler yaklaşık 10 yıldır, 315 milyonluk nüfusa sahip Amerika’nın orta yerindeki bu kasabada tek başına yaşıyor. Koskoca Monowi’nin tek nüfusu o ! Kasabanın Belediye başkanı, tek kütüphanecisi, tek katibi, Monowi’nin tek barının sahibi ve işletmecisi… Elsie her sabah koca bir yalnızlığa uyanıyor. Kahvaltısını yapıp evine 30 metre uzaklıkta kapısında, “Kasabadaki en soğuk bira burada” yazan barına yürüyor. Biranın soğukluğu konusunda iddialı çünki kasabadaki tek bira bu barda satılıyor !

Ayakta kalan tek evin sahibi

kisilik-nufusa-sahip-kasaba-monowi-ilgincbirbilgi-1

Elsie öğleden sonra bardan çıkıp hepi topu 10 metre uzaklıktaki kütüphaneye gidiyor. Kocasının vasiyeti üzerine kurmuş bu kütüphaneyi. Elindeki kitabı teslim ettikten sonra yeni bir kitap seçiyor raftan… Kütüphane kartını kendi dolduruyor, sonra da kendi onaylıyor.

Monowi’nin mimari dokusu tek katlı birkaç ahşap evden ibaret. Kasabada ayakta kalan tek evin sahibi olan Elsie Eiler, yeni binalar yapmak istemiyor. Monowi’nin ruhu bozulmasın diye hiçbir binaya da dokunmuyor. Mesela bir zamanlar çocuk seslerinin doldurduğu okul bir harabe şimdi. Okulun önündeki sarı okul otobüsü 40 yıl önce taşımış en son yolcularını… Monowi kilisesindeki haftalık etkinlik panosundaki son duyuru bir cenaze töreni haberi o da 1960’tan, Eiler’ın babasının cenazesine ait.

Kendi kendinden vergi alıyor

Elsie Eiler, barın camına Monowi sakinleri için arada sırada duyurular asıyor… Kasabanın ihtiyacı olan şeyler için toplantıya çağırıyor Monowi’lileri ! Duyurunun altına da “Sadece kasaba sakinleri için” yazmayı ihmal etmiyor… Bu dünyanın dışında bir romanda yaşıyor sanki Eiler… Kendi kendinden vergi alıyor. Nebraska Valiliği’ne yazı yazıp Monowi’nin bir ucundan bir ucuna kasabayı aydınlatan 4 adet sokak lambası için ödenek istiyor. Monowi’yi Elsie Eiler’in babası 1930’ların başında, tren yolunun etrafına, iş ve yeni bir hayat hayali ile gelen çiftçilerle birlikte kurmuş. Kendisi burada doğmuş, evlenmiş, yıllar önce daha iyi bir hayat için büyük kente giden kızı ve oğlu burada dünyaya gelmiş…

kisilik-nufusa-sahip-kasaba-monowi-ilgincbirbilgi-2

Hayat monowi’lilerin boyunu aşmış

Umut ettikleri yeni hayat Monowili çiftçilerin de boyunu aşmış. Makineler insanlarını yerini almış tarlalarda… Ve “yeni umutlar şehri” Monowi ölmeye başlamış 1970’lerde… Ama hala Elsie Eiler bir başına yaşıyor 315 milyonun içinde… Ne Obama, ne Esad, ne savaşlar, ne nükleer silahlar… İşi gücü hayat… “Bir gün” diyor Elsie, “Biliyorum bir gün Monowi sadece bir hoş seda olacak hatıralarda… Ve bütün bu evler, anılar toza dönüşecek… Ama ben onları burada böyle seviyorum. Ve gücüm yettiği yere kadar burada kalacağım…”

Önceki yazımız Ölüm öncesi duyulan 5 pişmanlık hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

1 kişilik nüfusa sahip kasaba Monowi” için 2 yorum

  • 15 Ekim 2014 Saat 21:29
    Permalink

    Bilgi için çok teşekkür ediyorum. Monowi’de geçen bir hikâye yazmaktayım. Çok ama çok büyük desteği oldu. Çok teşekkür ederim :)

Yorumlar kapalı