2 kilometrelik korkunç iniş

2014 yılı itibari ile, bilinen dünyanın en derin mağarası olan bu ürkütücü yer ölüm çukuru, düşe giden yol gibi çeşitli takma isimlere sahip olsa da esas adı Krubera mağarası’dır. Adını Rus jeolog Alexander Kruber’den alan mağara 2.190 metre derinliğinde ve 13.432 metre uzunluğundadır.

Amerika’daki meşhur Empire States binasını boylu boyunca 4 kere içine alabilecek Krubera mağarası, Gürcistan’da Abhazya’nın Gagra ilçesi yakınlarında ve deniz seviyesinden 2.250 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Mağara girişinden bakıldığında, dibi gözükmeyen, dünyanın en derin mağarası görenleri hayrete düşürüyor. Mağaranın içine inmek ise sanki dünyanın merkezine yolculuk yapmak gibi hissettiriyor.

İlk olarak 1960 senesinde Gürcistan’dan çeşitli araştırmacılar mağaranın 90 metre derinliğine kadar inebilmişlerdir. Uzun bir sürenin ardından 2001 senesinde Ukraynalı bir araştırma gurubu yeni bir girişim yaparak 701 metre derinliğe kadar inerek bir dünya rekoru kırmışlar. Çok geçmeden 2004 senesinde Moskovadan gelen başka bir araştırma ekibi 775 metre kadar derinliğe inmeyi başarmış.

2-kilometrelik-korkunc-inis-ilgincbirbilgi

Krubera mağarası’na yapılan en önemli iniş ise, 7 ülkenin bir araya gelerek, 56 kişiden oluşan bir ekip ile gerçekleştirdiği iniştir. Kurulan ekip 2 hafta boyunca, bazen hiç ara bile vermeden 20 saat çalışarak kademe kademe mağaraya inmişler. Ekipler ilk etapta 700 metre, ikinci etapta 1.215 metre, üçüncü etapta 1.410 metre ve dördüncü etapta ise 1.610 metre derinliğe kadar inmeyi başarmışlar. Mağaranın içinde kamp kura kura ilerleyen ekipler mühtiş bir dayanışma içinde çalışmışlar. Kamplarda beraber yemek pişirip, soğuktan korunmak için birbirlerine sarılarak uyuyup dinlenmişler.

Üç hafta sonra 1.750 metreye geldiklerinde, önlerine çıkan sifon, daha fazla ilerlemelerine engel olmuş. Sifonu geçebilmek için yol arayan ekip mağaradaki gölün içine 10 metrelik bir dalış yapmışlar ancak bu sifonu geçmenin imkansız olduğunu anlamışlar. Daha sonra sifonun etrafından dolaşan 100 metre uzunluğunda dar bir geçit bulmuşlar. Umut yolu adını verdikleri bu dar geçitten geçen ekip 2.080 metre derinliğe kadar inebilmeyi başmış. 2 kilometrelik korkunç iniş sonunda bulunan yer, kumdan bir zemine sahip geniş bir oda olmuş. İnebildikleri 2.080 mertre derinlik ise, mağaracılık alanında bir dünya rekoru olarak kayıtlara geçmiş.

Ukrayna Mağara Bilim Birliği tarafından yürütülen projeye, ABD’li National Geographic Society’de destek vermiştir. Bu inişten sonra 2007 yılında yapılan bir başka inişte ise 2.190 metreye ulaşılmıştır.

Önceki yazımız Dünyanın en tehlikeli dalış mağarası Jacob’s Well hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

2 kilometrelik korkunç iniş” için 1 yorum

  • 6 Nisan 2014 Saat 13:36
    Permalink

    Ouww muhteşem bir mağara olsa gerek.

Yorumlar kapalı