22 Yıl boyunca dağı elleriyle delerek yol yapan Hint’li adam Dashrath Manjhi’nin hikayesi

Zamanında Ferhat, Aslı için dağları delmişti. Tabi bu geçmişte bir felsefi hikaye olarak yazılmış, günümüze kadar ulaşmıştı. Lakin bu dünyada gerçekten sevdiği için dağları delen bir adam yaşadı ve koca bir dağı tek başına dize getirdi, hem de sırf onun yaşadığı acıyı başkaları yaşamasın diye.

Onun adı Dashtrath Manjhi, ancak pek çok insan onu lakabı olan Dağ Adamı (The Mountain Man) ismi ile tanıyor. Lakabı ise 22 yıl boyunca dağı tek başına, elleriyle delerek köyüne yol yapmasından kaynaklanıyor.

“Bir kişinin gücünü asla küçümseme” sözü sanki Dashrath Manjhi için söylenmiş. Manjhi tek başına 22 yıl boyunca gece gündüz neredeyse hiç durmadan çalışarak bir dağda yol açtı; amacı kimsenin kendi eşi gibi tıbbi hizmetten yoksun kalıp hayatını kaybetmemesiydi. Dashrath Manjhi, dağı delerek yaptığı bu yolla köyünden en yakın hastaneye kadar olan 55 kilometrelik mesafeyi tam 15 kilometreye indirdi. Bu ilginç olay ise şöyle başlıyor :

Dashrath Manjhi 1934 yılında Hindistan’ın doğusundaki Bihar eyaletine bağlı Gehlaur köyünde fakir bir işçi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Dashrath Manjhi’nin yaşadığı bu köy, Gehlour dağlarından dolayı ulaşımda oldukça sıkıntılı bir yerdi.

Henüz 23 yaşındayken dağların ardındaki Dhanbad kömür madeninde işçi olarak çalışan Dashrath Manjhi’nin karısı Falguni Devi bir gün kocasına yemek götürürken bu kayalıklarda düşerek ağır şekilde yaralandı. Tıbbi müdahale gerekiyordu ve bu tıbbi müdahale için en yakın doktor Gehlour dağının etrafından dolanarak ulaşabilecekleri 55 kilometre uzaklıktaki kasabada idi. Manjhi’ni karısını kucaklayarak hemen hastanenin yolunu tuttu.

22-yil-boyunca-dagi-elleriyle-delerek-yol-yapan-hintli-adam-dashrath-manjhi-hikayesi-ilgincbirbilgi-02

Dashrath Manjhi’nin karısı Falguni Devi’nin ömrü yolun uzunluğuna yetmedi ve 1957 yılında tıbbi tedavinin zamanında yapılamamasından dolayı vefat etti.

Halbuki 55 kilometrelik yol değiştirilmesi mümkün olmayan bir kader değildi. Eğer köyün hemen çıkışındaki dağ delinebilseydi, 55 kilometrelik yolun 15 kilometreye kısalması mümkün olabilirdi.

Hindistan yetkilileri ise bu konuda hiçbir şey yapmadığı gibi, yapacak gibi de görünmüyordu.

Köydeki başka hiç kimsenin bu nedenle ölmemesini istemeyen Manjhi, adaletsizliğe daha fazla dayanamayıp dağı kendi başına delmek için kolları sıvadı.

Manjhi eşinin başına gelenlerin başkalarında başına gelmemesi için bir çekiç ve keski ile 1960 yılında Gehlour tepelerini oymaya başladı. İhtiyacı olan çekiç ve keskiyi ise sahip olduğu tek keçiyi satarak aldı. Amacı 55 km’lik mesafeyi en aza düşürecek bir yol yapmaktı.

1960 senesinden 1982 senesine kadar, tam 22 sene boyunca geceli gündüzlü çalıştı Manjhi. Belki de bir dozerin 10 günde kolaylıkla açabileceği bu yolu elleriyle santim santim kazarak açmayı başardı.

Dashrath Manjhi :Karım, Phalguni Devi, bana yemek getirmek için kayalıklardan  geçerken ağır bir biçimde yaralanmıştı. O sırada tepelerin ardında bir madende işçi olarak çalışıyordum. İşte o gün bu kayaların arasında bir yol açmaya karar verdim.

Aşkım, karım bende ki kıvılcımı ateşlemişti. Beni yıllar boyunca korkmadan, endişelenmeden çalışmaya teşvik eden şey ise, binlerce köylünün istediği zaman güven içinde dağın bir tarafından  diğerine geçebildiğini görme arzusu oldu. Dağa çekiç sallamaya başladığım zaman insanlar bana deli gözü ile baktılar ama bu benim işe daha bir azimle sarılmama sebep oldu.

1960 yılında başladığı mücadelesi 1982 yılında kimi yerlerde 9 metre derinliğinde kazılar yapılmış, 110 metre uzunluğunda bir kestirme yol olarak tamamlandı. Ömründen 22 yıl verdikten sonra halkına hakları olduğunu düşündüğü bu yolu kazandırdı.

22-yil-boyunca-dagi-elleriyle-delerek-yol-yapan-hintli-adam-dashrath-manjhi-hikayesi-ilgincbirbilgi-03

Dağı delen adam yalnızca köylülerine yeni bir yol açmış olmadı; aynı zamanda tüm dünyaya azmin zaferini de göstermiş oldu.

Karısının anısına duyduğu saygıyla başladığı bu mücadele 1982 yılında sona erse de, Majhi 2007 yılında kadar yaşadı ve tüm dünyanın bildiği ve duyduğu tanınmış bir figür haline geldi.

Geçtiğimiz günlerde ünlü Hintli sinema sanatçısı Aamir Khan, Majhi’nin köyünü ziyaret ederek dikkatleri bir kez daha bu olağanüstü adamın hikayesine çekti.

Hayatında Majhi’yi örnek aldığını ve onun gibi olmak için çalıştığını belirten Khan, “O bize hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterdi. Onun hikayesi inanç ve cesaretin öyküsüdür. Onun öyküsünden sonsuz bir ilham alıyorum!” dedi.

2012 senesinde yayınlananThe man who moved the mountain” (Dağın yerini değiştiren adam) isimli belgesel de Manjhi’nin hayatını ve elleriyle yaptığı yolun hikayesini anlatır.

Dağ Adamı Dashrath Manjhi’nin hayat hikayesi ise “Manjhi the Mountain Man” adlı filme konu oldu. Manjhi The Mountain Man adlı filmde Dashrath Manjhi’yi Hintli aktör Nawazuddin Siddiqui canlandırdı.

22 Yıl boyunca dağı elleriyle delerek yol yapan Hint’li adam Dashrath Manjhi’nin açtığı yolu merak edenler için buranın koordinatları : 24.877257, 85.243179 Yolun adı ise Dashrath Manjhi Road.

Önceki yazımız Mühür şeklindeki Cyclocosmia Ricketti örümceği hakkında ilginç bilgiler vermektedir.