Bu havuz derinlikte dünyada 1 numara

20 yılın üzerinde bir dalış deneyimine sahip, dalma uzmanı John Beernaerts tarafından 2004 senesinde açılan Nemo 33 isimli bu havuz 34.5 metrelik derinliği ile dünyadaki en derin kapalı havuz olma unvanına sahiptir.

Belçika Bürüksel’de bulunan dünyanın en derin havuzu Nemo 33’ün su ısı sıcaklığı her zaman 30 derece olarak ayarlanmakta ve havuz suyu için sadece doğal kaynak suyu kullanılmaktadır. 2.5 milyon litre su alan havuz, amatör ve profesyonel dalgıçlar tarafından kullanılabilmektedir.

5 metre, 10 metre ve 34.5 metre olarak kademeli şekilde 3 farklı derinliğe sahip Nemo 33 havuz kopmpleksi içinde ayrıca derslikler, dalış mağazası, restoran, kitapçı, hediyelik eşya ve mayo satış dükkanı, toplantı salonu gibi birimlerde bulunmaktadır.

Ziyaretçiler için düşünülmüş çok sayıda sualtı penceresi sayesinde havuzun içi dışarıdan’da izlenebilmektedir.

bu-havuz-derinlikte-dunyada-1-numara-ilgincbirbilgi

Mağara dalışı kursları için kullanılan bir kaç yapay mağaranın’da bulunduğu havuz ayrıca bilimsel deneyler, film çekimleri, dalgıçlık kursları gibi amaçlar için de kullanılmaktadır.

Dünyanın en derin havuzu Nemo’yı dünya çapında isim yapmış dalgıçlarda ziyaret etmekte, hatta bazıları rekor denemeleri bile yapmaktadır. Bu ünlülerden biri olan, 2002 yılında Fransa’da gerçekleştirdiği serbest dalış denemesiyle dünya rekoru kıran Fransız sporcu Guillaume Néry, Nemo 33’de tüpsüz dalış denemesi yapmış ve denemesini başarıyla tamamlamıştır.

Havuz hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenleren buraya tıklayarak Nemo 33’ün web sitesini ziyaret edebilirler.

Önceki yazımız Kış aylarına hazırlık için evde doğal grip şurubu yapımı hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bu havuz derinlikte dünyada 1 numara” için 1 yorum

  • 8 Nisan 2014 Saat 16:00
    Permalink

    Boyle enteresan yerler cok hosuma gidiyor.

Yorumlar kapalı