Eyfel kulesi hakkında ilginç bilgiler

Fransa ve Paris dendiği zaman akla gelen ilk kavramlardan bir tanesi olan Eyfel kulesi, Fransa’nın en önemli yapıtlarından birisidir. Dünya çapında oldukça popüler ve ilgi çeken Eyfel, birbirinden ilginç özellikleri ve güzellikleri ile insanları kendisine hayran bırakmaktadır.

Günümüzde Fransa’nın sembolü halini almış, başkent Paris’te bulunan Eyfel kulesi 1887 ile 1889 seneleri arasında Gustave Eiffel’in firması tarafından inşa edilmiştir. Bu muazzam demir kule’nin Mimarı Stephen Sauvestre’dir. Kule Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Paris fuarının giriş kapısı olması amacı ile inşa edilmiştir.

Dünyanın en önemli yapıtlarından birisi haline gelmiş olan Eyfel kulesi hakkında ilginç bilgiler

– Eyfel kulesi tamamlandığında tutan toplam inşaat masfarları 7.739.401 Frank 31 Sent’tir. Ancak kulenin açılmasından sonra ki ilk 5 ayda kuleyi 1,9 milyon kişi ziyaret edince, kule o güne kadar yapılan toplam masrafın 3/4’ü çıkartılmıştır.

– Eyfel kulesinin demirlerinin birleştirilmesinde 2,5 milyon adet perçin kullanılmıştır.

– Kule günümüzde yaygın olarak kullanılan çelik yerine demirden inşa edilmiştir. Yapımında kullanılan özel teknikler sayesinde Eyfel kulesi günümüze kadar bozulmadan gelmiştir.

– Eyfel kulesini oluşturan demir parçalarının toplam adedi 18.038 dir.

– Eyfel Kulesi’nin zirvesine ulaşabilmek için 1.792 basamak çıkmak gerekir.

– Eyfel Kulesi’nin enteresan bir özelliği de yaz aylarında güneşin ısısına bağlı olarak birkaç santimetre uzayıp, kışları tekrar eski haline dönmesidir.

eyfel-kulesi-hakkinda-ilginc-bilgiler-ilgincbirbilgi-2

– Günümüzde asansörlerin hizmet verdiği kulede eskiden ikinci ve üçüncü katlar arasıda, 3 metre genişliğinde, 954 basamaklı ve 1,000 ton ağırlığında yürüyen merdiven bulunmaktaydı.

– 26 ay süren Kulenin yapımı aşaması boyunca kule inşaatında 3,000 işçi çalışmış ve hiç bir ölüm vakası yaşanmamıştır. Bu durum o günün şartlarında şaşırtıcı bir durumdur.

– Eyfel kulesi başlarda sadece 20 yıl için müsaade almıştı. Dolayısıyla, 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından, kalmasına izin verildi.

– Eyfel kulesinin yüksekliği 300 metredir ancak en tepede bulunan televizyon vericileri kuleye 27 metre daha yükseklik kazandırır.

– 200.000 metrekare bir alanda bulunan Eyfel Kulesi her 7 yılda bir, paslanmayı önlemek amacı ile yaklaşık 59-60 ton boya ile boyanır. Boyama çalışmalarında 25 boyacı görev yaparken, çalışma 15 ay sürer. Kulenin boyanması sırasında yaklaşık 1.500 adet boya fırçası, 5.000 adet zımpara kağıdı ve 1.500 adet iş tulumu tüketilir. Ayrıca güvenlik maksadıyla toplam 50 km güvenlik halatı, 20.000 metrekare koruyucu ağ kullanılır. Eyfel kulesini boyamanın maliyeti ise yaklaşık 3 milyon Euro tutar.

– Kule her zaman 3 renk tonunda boyanır. En açık ton zirvede kullanılırken, en koyu ton zeminde kullanılır.

– Zaman içinde kulenin rengi kırmızımsı kahveden, sarımsı kahveye, daha sonra kestane kahvesinden bugünkü bronz tonuna dönüşmüştür.

– Eyfel kulesinin ağırlığı yaklaşık 10.100 ton civarıdır. Bu ağırlığın yaklaşık 7.300 ton’unu demir konstrüksiyonlar oluşturmaktadır.

eyfel-kulesi-hakkinda-ilginc-bilgiler-ilgincbirbilgi-1

– Açılışından sonra 3 manzara bölümünden oluşan kuleye ilk platformuna kadar 50 yolcu taşıyan iki hidrolik asansör yapıldı. 2. Dünya savaşı sırasında, işletim sistemindeki hasarlar sebebiyle asansörler devre dışı kalınca, Adolf Hitler kuleye yaya olarak çıkmak zorunda kaldı.

– Bu güne kadar Eyfel kulesinde 430 intihar vakası yaşanmıştır. Zamanla, intiharların önüne geçmek maksadıyla platformların çıkış noktalarına demir parmaklıklar yerleştirilmiştir.

– Eyfel kulesinin kurulmasından sonra, Londra’da da benzer bir yapı kurmak için bir proje başlatıldı. Watkins Tower adı verilen bu yapının inşasına 1891 yılında başlanmış olmasına rağmen çalışma başarılı olamamış ve 1907 yılında yıkılmıştır.

Japonlar tarafından benzer bir kulede 1958 yılında Tokyo’da inşaa edilmiştir. Tokyo Kulesi Japonya’nın Tokyo şehrinde, Minato-ku’daki Shiba Parkındadır. 333 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek kendinden destekli çelik kulesi ve Japonya’nın en uzun insan ürünü yapısıdır. 4,000 ton ağırlığındadır. Kulenin tasarımı Paris’deki Eyfel kulesi baz alınarak yapılmıştır.

– Açılışından bu yana Eyfel kulesini yaklaşık 250 milyon turist ziyaret etmiştir. Günümüzde yılda yaklaşık 7 milyon turistin ziyaret ettiği kule dünyanın en çok ‘kazanan’ yapısı. Eyfel kulesinin ziyaret saatleri 17 Haziran – 28 Ağustos arası yaz döneminde 09.00-00.00 arasında olup, kış dönemi 09.30-23.30 arasındadır. Paskalya, Noel gibi özel günler ve bahar tatillerinde gece kapanış saati uzatılmaktadır.

Eyfel Kulesi bilet fiyatları çıkılan kata ve yola göre değişmektedir. Asansörle yetişkin 1. Kat için 4,10 €, 2.Kat 8 €, 3. Kat 13 €, indirimli ücretler ise (4-11 yaş arası) birinci kat için 4 €, 2. ve 3. Kat için 7,50 €’dur. Merdivenle 1. ve 2. Kat 4,50 € indirimli bilet 3 €’dur. Üçüncü kata merdivenle çıkılmamaktadır. Eyfel kulesinin çevresi ise ücretsizdir.

Önceki yazımız Dört Güneş’i olan yıldız sistemi hakkında enteresan bilgiler vermektedir.