İspanya’daki ölümcül patika

İspanya’daki Ölüm vadisi Dünyadaki en tehlikeli yerlerden biri olarak bilinmektedir. 1905 yılında, Gaitanejo ve Chorro şelalelerindeki hidroelektrik santrallerinin denetim ve bakımını sağlayabilmek amacı ile yapılan bu tehlikeli patikanın en geniş yeri sadece 1 metre ve aşağıdaki nehirden yüksekliği ise 100 metredir. Herhangi bir korkuluk ve güvenlik önlemi olmayan bu ölümcül patikanın zeminindeki boşluklar’da tehlikeyi arttıran önemli bir faktörlerden birtanesi.

İspanya’nın Malaga ilinin Alora belediyesine bağlı Ölüm vadisi’nin İspanyolca’daki orijinal adı El Caminito del Rey’dir. İngilizce’de The King’s little pathway “Kralın küçük patikası” olarak geçen veya daha rahat bir Türkçeleştirme ile “Kral yolu” ismi ile de Türkçe sitelerde karşımıza çıkmaktadır.

1921 yılında, Conde del Guadalhorce’nin açılışı nedeni ile 13. Kral Afson’un bu yolu kullanması üzerine The King’s little pathway (Kral yolu) olarak’ta anıldığı bilinmektedir.

ispanyadaki-olumcul-patika-ilgincbirbilgi-1

Vadideki dik kayalara sabitlenmiş çelik raylar üzerine ince bir beton dökülerek inşa edilmiştir. Bu zemin betonları zaman içinde kırılmş, parçalanmış ve patikada yer yer büyük boşluklar oluşmutur. 2.000’li yılların başında 4 kişinin burada yaşamını yitirmesi üzerine Alora belediyesi ölümcül patikaya girişi yasaklamış ancak her yıl tehlike ve adrenalin tutkunu yüzlerce maceraperest hala kaçak olarak bu patikalarda heycan aramaktadır.

Bakımsızlıktan dolayı çürüme ve yıkıntıların olduğu tehlikeli patika yollar en ufak bir hataya ölümle cevap vermektedir. Eğer bunca uyarı ve bilgiye rağmen hala cesaretim var diyorsanız, İspanya’daki bu ölümcül patika gidebileceğiniz en ilginç yerlerden biri.

Önceki yazımız Milyon dolarlık Tibet Mastifi hakkında ilginç bilgiler vermektedir.