Japonya’daki müzikli yollar

Aracı ile seyir halinde olanlara asfalta düzenli bir şekilde işlenmiş tırtıklar sayesinde müzik çalan Japonya’daki bu ilginç yollar güvenli bir sürüş için yapılmış.

Müzikli yollar veya Türkiye’de daha çok melodi yolu olarak tanınan bu yollar Japon’ların zekice buluşlarından birtanesi. Belirli bir hızla seyredildiğinde, yolda bulunan hafif çıkıntılara sürtünen lastiklerin sesi, aracın içinde hoş bir melodi yaratıyor. İki amaçla yapılan müzikli yollar’ın öncelikli amacı hız limitlerinin aşılmamasını sağlamak, ikinci amacı ise insanların stresini azaltmak.

japonyadaki-muzikli-yollar-ilgincbirbilgi

Herşeyde olduğu gibi karayollarında da başarılı bir uygulama gerçekleştiren Japonlar’ın bu buluşu yeni ve eski her türlü yola uygulanabilmekte.

Şayet bir gün yolunuz düşer de Japonya’ya giderseniz ve Japonya yollarında ilerlerken melodi sesleri duymaya başlarsanız sakın şaşırmayın, bu melodiler sizden yada aracınızdan değil yollarda bulunan tırtıklardan gelen melodi sesleridir ve siz bir müzikli yolda ilerlemektesinizdir.

Önceki yazımız Evrenin en nadir bulunan maddesi hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Japonya’daki müzikli yollar” için 1 yorum

  • 7 Nisan 2014 Saat 23:32
    Permalink

    Valla bu Japonların kafası çok iyi çalışıyor. Yani yolu bu şekilde müzikli hale getirme anlamında söylemiyorum. Burada asıl önemli olan nokta insanları zorlamadan veya diretmeden hız sınırını nasıl aşırtmayacaklarını bulmuş olmaları olayı muhteşem kılıyor bence.

Yorumlar kapalı