Pembe göl Hiller

Batı Avustralya Goldfields Esperance bölgesi içinde bulunan Pembe renkli Hiller gölü aslında bir tuz gölüdür. Çilekli süt görünümündeki göl, renginin koyuluğu ve tonu nedeniyle dünyadaki pembe göller arasında en şöhretli olanıdır.

Avustralya’nın batısında bulunan ve en büyük ada olma özelliğini taşıyan Middle Island’ın en büyük gölü olan Hiller, Esperance’in batısında 3 kilometre uzanır ve doğu’da güney sahil karayolu ile sınırlıdır. Okyanusla bağlantısı olmayan göl özellikle uçakla adanın üzerinden geçerken muhteşem bir görüntü sergilemektedir.

Yukardan bakıldığında, uzaklarda parıldayan Hiller gölü’nün pembe yüzeyi, dikdörtgen bir pasta üzerindeki şekerli kremayı andırmaktadır. Göl, Middle Adası’nın gür ormanlarla kaplı kıyılarına gerçekten de beklenmedik bir renk katmaktadır. Middle Adası ise, Batı Avustralya’nın güney sahilleri boyunca uzanan Recherche Takımadalarını oluşturan yüzden fazla küçük adadan biridir.

Okaliptüs ve cajeput (Mersin ağacı ailesinden Avustralya’ya özgü bir ağaç) ağaçlarından oluşan yemyeşil bir ormanla kuşatılmış olan pembe gölün çevresi beyaz tuz kümeleriyle çevrilidir. Okyanusun derin mavi sularından dar bir kumul şeridiyle de sahil şeridinden ayrılmaktadır.

pembe-gol-hiller-1-ilgincbirbilgi

Middle Adası’ndaki pembe göl Hiller’e ait ilk kayıt 1802 yıllarına kadar gidiyor; İngiliz gemici ve hidrograf Matthew Flinders Sidney’e doğru giderken bu adaya uğramış. Flinder’ın ziyaretinden sonra adaya ticari amaçlarla kısa süreliğine gidenler olmuş. 1820 ile 1840’lı yıllar arasında fok ve balina avcıları adaya yerleşmiş. Ayrıca 20. yüzyılın başından itibaren gölden tuz çıkarılmış. Ancak tuz üretimi sadece on yıl sürebilmiş ve o tarihten bu yana ada ve pembe gölüne pek uğrayan olmamıştır.

Göl aslında renk olarak her zaman pembe değil ama suyun tipik rengi, yeşil Dunaliella salina isimli su yosunu, halobacterium, Halobacteria cutirubrum ve / veya yüksek oranda karides yoğunluğunun sonucu olarak değişmektedir.

Göl suyu deniz suyundan daha yüksek tuzluluk seviyesine ulaşıp, sıcaklık yeterince yükseldiğinde ve yeterli ışık koşulları sağlandığında, yosun kırmızı bir pigment olan beta karoten biriktirmeye başlamaktadır.

Pembe halobacteria, gölün tabanındaki tuz kabuğunda yetişmekte ve gölün rengi, Dunaliella salina ve H. cutirubrum arasındaki dengenin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Yani sanılanın aksine pembe gölün rengi, göl tabanı veya toprağının pembe olmasından kaynaklanmamaktadır.

pembe-gol-hiller-2-ilgincbirbilgi

Dunaliella salina isimli su yosunu, genellikle fazla tuzcul ekosistemlerde bulunan ve yaşayan bir yosun türüdür. Bu yüzden pembe Hiller gölü’nde yaşaması da oldukça tabiidir. Dunaliella salina yosunu’nun Hiller gölü’nde fazlası ile çoğalıp artması gibi  olaylara algal bloom denilmektedir. Algal bloom belli bir alg türünün belli bir bölgede aşırı derecede çoğalmasıdır. Laboratuar sonuçlarına göre bu canlının büyüklüğü de 9-10  mikron civarında veya bir toplu iğne ucunun binde biri kadardır.

245 dönüm bir yüzey alanına sahip göl, pembe rengini aldığı zaman rengi kalıcıdır yani pembe renkteyken göl suyunu şişeler veya bir bardağa alırsanız şişedeki suyun rengi aynı şekilde pembe olarak kalmaktadır.

  

Pembe göl Hiller” için 2 yorum

  • 3 Nisan 2014 Saat 21:45
    Permalink

    Gerçekten çok ilginç ve değişik bir gölmüş. Çok enteresan.Bilgi paylaşımınız için çok teşekkürler.

  • 3 Nisan 2014 Saat 21:48
    Permalink

    Bu gölün resmini daha önce görmüştüm ama göl hakkında böyle bir bilgi bulamamıştım.Sağolun gerçekten işime yardı.

Yorumlar kapalı