Pembe göl Retba (Lac Rose)

Senegal’in başkenti Dakar’da yer alan bu göl çilekli süt ile dolu dev bir kaseyi andırmaktadır. İsmini pembe renginden alan Retba gölü (Lac Rose) Cap-vert yarımadasının kuzeyi boyunca uzanır.

Yaklaşık olarak %40 oranında tuz barındıran göl Ölü Deniz gibi içerisinde bulunan yoğun tuzdan dolayı, insan vücudunun kolayca su yüzeyinde kalmasını sağlar. Gelen turistlere eski model kamyonetlerle etraftaki kum ve tuz tepeciklerinde jeep safarisinin de yaptırıldığı bölge, Senegal’in önemli turizm merkezlerinden birini oluşturuyor.

pembe-gol-retba-lac-rose-ilgincbirbilgi-2

Esasen bir tuz gölü olan Retba (Lac Rose) gölü rengini Dunaliella salina alglerinden alıyor. Gölün pembe rengi kurak iklimlerde oldukça belirginleşir. Dunaliella salina hakkında detaylı bilgi için;  Pembe Göl Hiller başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Retba gölünün fotoğraflarını yakından incelemek için resmi tıklayarak büyütebilirsiniz.

Pembe göl Retba (Lac Rose) aynı zamanda yüzlerce Senegalliye de ekmek kapısı olmuş durumda. Derinliğin en fazla 3 metre olduğu ve insan vücüdunun batmadığı gölden tuz çıkaran insanlar, eski yöntemlerle çıkardıkları tuzu yerel piyasa satarak geçimini sağlıyor.

Önceki yazımız Uyku düzeni ve uykusuzluk hakkında yararlı bilgiler vermektedir.

  

Pembe göl Retba (Lac Rose)” için 2 yorum

  • 9 Nisan 2014 Saat 10:05
    Permalink

    Vaay muhtesem

  • 16 Haziran 2015 Saat 16:06
    Permalink

    ben buraya gittim bence dünyanın en güzel yeri harika bir şey yüzmüştüm harika bir suyu var ılık ve rahtlatıcı

Yorumlar kapalı