San Francisco’daki dik yokuşa ilginç çözüm

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyealetinin kuzeyinde yer alan San Francisco şehri; dik yokuşlu sokakları, ilginç tramvay sistemi ve dünyaca ünlü Golden Gate Köprüsü ile tanınan popüler bir turizm merkezidir.

San Francisco’da Broderick Street ve Van Ness Avenue arasında bulunan bu ilginç sokağın adı ise “Dünyadaki en çarpık sokak” veya “Dünyanın en kıvrımlı caddesi” olarak da tanınan Lombard Street’tir.

Lombard Street’in geçmişi aslında 1920’li yıllara kadar dayanmaktadır. O yıllarda, henüz güçlü motor ve çekiş güçlerine sahip olmayan 1920’lerin araçları 27 derecelik eğime sahip bu dik yokuşu tırmanamıyorlarmış. Lombard Street’de yaşayan mahalle sakinleri için büyük bir sorun olan yokuş için, bölgenin ilk mülk sahibi Carl Henry, şehir mühendisi Clyde Healy’a Lombard Street’e virajlı bir sokak yapılabileceği şeklinde ilgnç bir çözüm yolu sunmuştur.

Konuya oldukça ılımlı yaklaşan Clyde Healy 1922 yılında bu projeyi hayata geçirerek, yokuşun eğimini 16 dereceye düşürmeyi başarmıştır. 1922 yılında Lombard Street bitirildiğinde, araçlar için gidiş – geliş şeklinde çift yönlü araç yolu, sokağın her iki tarafına da yayalar için yapılmış, 250 basamaktan oluşan merdivenler ve viraj içlerinde yeşil alanlar bulunmaktaydı. Ancak 1922’de çift yönlü araç yolu olarak düzenlenen sokak virajlardaki geçiş sıkıntıları nedeni ile 1939 yılında tek yöne çevrilmiştir.

san-franciscodaki-dik-yokusa-ilginc-cozum-2-igincbirbilgi

Lombard Street’in çevresindeki binaların yıkılıp yenilerinin yapılması ve çevre peyzajının günümüz şartlarına göre yeniden düzenlenmesinin dışında, yolun düzeni ve şekli değiştirilmeden günümüze kadar ulaşmıştır. Dik yokuşun başından, yolun aşağısına kadar toplam 8 adet viraj ve her virajda bir yeşil alan bulunmaktadır. Lombard sokağı’nın uzunluğu ise 126 metre (doğrusal hat olarak) ‘dir.

Saat’te en fazla 7-8 km hız ile gidilebilen, sekiz şeklindeki araç yolu pek çok turistin de ilgisini çekmektedir. Şehrin merkezinde bir yer olmamasına rağmen Lombard caddesi oldukça işlek bir caddedir. Özellikle bu yokuştan arabayla inmek için gelen pek çok insan trafiğin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır.

san-franciscodaki-dik-yokusa-ilginc-cozum-3-igincbirbilgi

Günümüzde oldukça rant yapmış bu turistik sokağın üstünde bulunan evlerin aylık kira bedellerinin ise 10.000 dolar civarında olduğu söylenmektedir.

Lombard sokağı aynı zamanda pek çok dizi ve sinema filmine de sahne olmuştur. Pek çok Amerikan filminin yanı sıra çeşitli dizilerin de çekildiği Lombard sokağında geçen dizilerden birisi de meşhur Bill Cosby dizisidir. Dizi çekimlerinin dışında sokak Alfred Hitchcock’un 1958 yılında çektiği Vertigo gibi pek çok farklı sinema filminde de kullanılmıştır.

Önceki yazımız İnsan vücudundaki damarların uzunluğunun Dünyayı sarıp saramayacağı hakkında ilginç bilgiler vermektedir.