Sorvagsvatn gölü Faroe adaları

Sorvagsvatn gölü, Danimarka’nın 18 adasından biri olan Faroe adaları’nın en büyük gölüdür. Faroe dilde Sørvágsvatn Sørvágur Gölü anlamına gelir. Faroe dili dünyada 65,000 ila 85,000 kadar konuşanı olduğu tahmin edilen (50,000 kadarı Faroe Adaları’nda, 15,000 kadarı da Danimarka’da) Faroe Adaları’nın resmi dili, Danimarka’da da okullarda öğretilen bir dildir.

3,4 km2 lik bir alanı kaplayan Sorvagsvatn gölü, çevre sakinleri için balıkçılık konusunda önemli olanaklar sunar. 1948 yılında kurulmuş monarşik bir yönetime sahip Faroe adaları aynı zamanda keçileriyle meşhur olduğundan keçi ülkesi olarak da adlandırılır.

Aşağıdaki fotoğrafta Sorvagsvatn gölünün muhteşem bir manzarasını görüyorsunuz. Gölün hemen üstünde, ilginç bir şekilde uçurumun kenarından kıvrılarak akan nehir Photoshop yapımı bir hile değil ancak gerçekte değil. Fotoğrafta görülen uçurumun kenarındaki nehir aslında optik bir illüzyon.

Sorvagsvatn gölü Faroe adalar?

Fotoğrafı çeken kişinin (Fotoğraf sahibi : Jan Egil Kristiansen) kameranın konumunu ve çekim açısını muazzam bir şekilde ayarlaması ile ortaya çıkan Sorvagsvatn gölü’nün bu eşsiz manzarasının uçaktan çekilmiş gerçek görüntüsünü aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Gerçekte deniz seviyesinden sadece 30 metre yükseklikte olan nehir, optik illüzyon yaratılmış fotoğrafta uçurumdan 100 metre yukarıdaymış gibi gözükmektedir.

Sorvagsvatn gölü Faroe adalar?

Nehrin göl ile buluştuğu şelalenin iki tarafında yükseklikleri 256 ve 376 metre olan dik yamaçlar bulunur. 6 km’lik kıyı şeridi, soğuk kutup göçleri zamanı yaklaşık 300 tür kuşa ev sahipliği yapan, yüksekliği 450 ila 500 metrelere ulaşan uçurumlar ile çevrilidir.

Önceki yazımız Google arama motorunun ilginç özellikleri hakkında bilgiler vermektedir.