Tek bir ziyaretçisi bile olmayan 10 Bin odalı otelin şaşırtan sonu !

Almanya’nın Baltık Denizi kıyılarına bakan ilginç bir sahili bulunuyor. Bu konudan daha ilginci ise Rügen ismindeki adanın sahil şeridine paralel konumlanan bir otel. Dünyanın en büyük oteli ve Almanya’nın en ilginç yeri ünvanını alan bu otelin bir özelliği ise sizi çok şaşırtacak nitelikte.

5 kilometrelik uzunluğa sahip bu otelin 10 bin adet odası bulunuyor. 20 bin yataklı böylesine devasa bir otel 76 yıl önce kurulmuş olmasına rağmen, otelin inşaa edildiği günden bu yana tek bir ziyaretçisi bile olmamış. Bunun sebebi ise Nazi Almanya’sı zamanında Hitler’in emriyle Prora ismiyle 1936 ve 1939 yılları arasında “KDF” (Kraft Durch Freude / Neşeden Güç Doğar) programı çerçevesinde inşa edilmiş olması. Yani Hitler’in bir yandan büyük bir savaş planı yaparken diğer yandan da bu muazzam otelin bitirilmesine onay vermemiş olmasından dolayı bu otel hiçbir zaman müşterilerle dolamamıştır.

Tek bir ziyaretçisi bile olmayan 10 Bin odalı otelin yapımında yaklaşık 9.200 işçi çalışmış. Ancak 1939 yılında savaştan dolayı bitirilemeyen bu devasa otelin inşaatında çalışan işçiler daha sonra silah fabrikalarına tayin edilmişler.

9.200 işçinin 3 yılda bitirebildiği bu otel kompleksinin, kendi içinde sinemaları, tören salonları, yüzme havuzları ve hatta kendine ait bir limanı bile bulunmaktadır. Kompleksin merkezinde ise savaşta kullanılmak üzere yapılmış her an askeri hastaneye çevrilebilecek büyüklükte bir de beton yapı vardır.

tek-bir-ziyaretcisi-bile-olmayan-10-bin-odali-otelin-sasirtan-sonu-ilgincbirbilgi-2

Hamburg şehri bombalanırken birçok insan bu otele sığınmış. Savaş sonrası Batı Almanya ordusu tarafından karargah olarak kullanılan otel 1990 yılında Almanya’nın tekrar birleşmesinden sonra öylece kaderine terkedilmiş.

Otelin yapılış amaçlarından biri ise Nazi Propagandasını iyi yapan vatandaşlar için tatil imkanı sağlamakmış. 10 bin odalı olup tek bir ziyaretçisi bile olmayan otel’in bugün yüzlerce odası ve duvarları vandallar (Vandal : Miladın başlangıç yıllarında yaşayan ve Roma İmparatorluğu ile yaptığı savaşlarda acımasızlığı ile ün salan bir Doğu Germen halkı) tarafından parçalanmış durumda. Otelin şimdiki odak projesi ise tekrar hayata otel olarak döndürülmesi üzerine.

Önceki yazımız Görme engelliler için icat edilen “Gören Baston” hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.