Yeryüzünün bittiği nokta Nullarbor Ovası

Doğa yüzünde bir leke olarak tanımlanan bu bölgeye Avrupalılarca ‘düz geçilen bölge’ denir.

Avustralya’nın güneyinde bulunan ‘Yeryüzünün bittiği nokta’ olarak adlandırılan Nullarbor Ovası (Nullarbor Plain) Latincede ağaçsız anlamına gelir. Coğrafi olarak önemli bir yer olan bölge yaklaşık 200.000 km2 lik bir alana sahiptir. Dünyanın en geniş karstik kireç taşı oluşumlarının olduğu bu bölgenin genişliği ise 1.100 km. dir.

Yeryüzünün bittiği yer Nullarbor Ovası’nı bir baştan bir başa geçmek, Avustralyalılar için kültürel bir öneme sahiptir. Nullarbor Ovası’nın dünyanın en geniş karstik kireç taşı oluşumlarına ev sahipliği yapıyor olması bölgeyi coğrafi açıdan oldukça önemli bir yer haline getiriyor.

Bölge özellikle yarı-göçebe olarak bilinen Aborijinler, Spinifex ve Wangai halkları tarafından kullanılmaktadır. Aborjinler bu bölgeye binlerce yıl önceden yerleşmiş en eski topluluktur.

yeryuzunun-bittigi-nokta-nullarbor-ovasi-ilgincbirbilgi-2

Nullarbor Ovası eski sığ deniz yatağından dönüşmüştür. Ova bryozoanlar, foraminifer, ekinoidler ve kırmızı alglerden oluşan kalkerli kireçtaşından oluşmaktadır. Nullarbor kireçtaşı, bu yüzden önemli bir üne sahiptir. Karstik bir bölge olan Nullarbor Ovası, oligosen ve miyosen mağara oluşumlarına da sahiptir. Bir teoriye göre Nullarbor Ovası, yer kabuğu hareketleri sayesinde yükselmiştir ve bu nedenle de birçok yer altı mağarasına sahiptir.

Güney Avustralya’da bu mağaralar halka açıktır, ancak Kuzey Avustralya’da bu mağaralar hükümetten alınan özel izinle gezilebilmektedir.

Önceki yazımız Muhteşem Yüzyıl dizisinin finaliyle Halit Ergenç’in sakallarını kesecek olması hakkında çıkan haberler ile ilgili bilgiler vermektedir.