Ağlamanın faydaları nelerdir ?

Ağlamanın insanın hem beden hem ruh sağlığı için çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Halk arasında söylenen bir söz vardır “ağlarsan açılırsın, rahatlarsın” ağla derler. Aslında bu öyle doğru bir sözdür ki ağlayan kişiler duygularını dışa vurarak rahatlar ve depresyon gibi ruhsal hastalıklara yakalanmazlar.

Gülmenin de bildiğimiz üzere insan sağlığına etkisi büyük. Bir çok doktor daha uzun yaşamak için daha fazla gülün diyor. Peki ağlamak kötü mü? Ağlamak zararlı mı? Tabiki HAYIR!

Ağlamanın faydaları üzerine bilim insanları pek çok araştırma yapmış. İnsanlar sevinçten olsun üzüntüden olsun zaman zaman ağlarlar. Gülmenin erkeği kadını nasıl olmuyorsa ağlamının da olmaz. Ancak bazı kişiler ağlamayı zayıflık olarak kabul eder oysa ki bu ne kadar da yanlıştır. İnsanın duygularını dışa vurması asla zayıflık değildir. Hatta insana büyük yararları vardır. Toplumda genelde “erkekler ağlamaz” derler. Aslında bu yanlış düşünce erkeği timsali görüp, kadınları zayıf kişiler olarak göstermek için söylenmiş bir sözdür. Bu yanlış düşünceler ile ağlamayan erkekler bakın neler kaybediyor. Daha kolay ağlayabilen kadınlarsa neler kazanıyor. İşte sizin için araştırdığımız ağlamanın faydaları ve yararları :

ENDORFİN

Ağlamak endorfin salgılanmasına neden oluyor. Endorfin insana neşe veren bir hormondur ve zaten mutluluk hormonlarından bir tanesi olarak bilinir. Endorfinin neşe vermenin yanı sıra sağladığı bir fayda da ağrıları azaltmasıdır. Bu aynı benim deli gibi başım ağrırken, çok sevdiğim ve uzun zamandır görmediğim bir arkadaşımı gördüğümde bir anda ağrının uçup gitmesine benziyor. Ama hormonun etkisi geçince ağrı geri gelmekte.

DUYGULARI DIŞA ÇIKARTIR

Psikologların her zaman nasıl çalıştıklarını düşünün. Size sürekli anlattırırlar; derdinizi, çocukluğunuzu, aklınıza takılanları ve sizi üzen şeyleri… Çünkü bu hem doktorun sizi tanımasını sağlar hem de içinizde biriken sorunları birine anlattığınızda rahatlamanıza yardımcı olur. Sürekli içe atılan dertler ve baskılanan duygular ilerki safhalarda inanılmaz bir şekilde patlayarak sizi psikolojik sorunlara kadar götürebilir. Ağlamak, yüzleşmekten kaçmayıp gözlerinizin önüne getirdiğiniz bir gerçeği anlatıp kurtulmak gibidir. Ağlamaktan korkmayın.

RUH SAĞLIĞI

Sosyal ve Klinik Psikoloji Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada ağlayan insanların ruh sağlığının çok daha çabuk düzeldiği saptanmıştır. Özellikle bir mutluluk sonrası gelen ağlamanın ruh sağlığına pozitif yönde maksimum etki yaptığı görüldü.

Ağlamanın faydaları nelerdir

SAKİNLEŞTİRİR

Ağlamak bir sakinleştirici ilaç gibidir. En doğal ve en etkililerinden. Genellikle insanlar ağladıktan sonra uyumak isterler. Çünkü sakinleştirici vücuda zerk edilmiştir ve insan kendini halsiz hissedebilir. Bu da herhangi bir şekilde kendine veya çevresine zarar verebilecek olan bir bireyin sakinleşmesini sağlar.

GÖZLERİ TEMİZLER

Vücudunuzun bir çok toksini göz yaşlarınız ile atabildiğini biliyor muydunuz? Ağlamak hem vücudunuzdaki kimyasalların dışarı atımına yardımcı olur hemde gözünüzü bakterilerden arındırıp temizler.

Öyleyse ağlamak istiyorsanız, kimseyi umursamayın ve ağlayın!

ANCAK!

Bazı astım hastalarında uzun süreli ağlama nöbetlerinin ardından nefes tıkanması gibi kritik sonuçlar doğmaktadır. Bu yüzden astım hastaları ve nefes problemi olanlar, uzun süreli bir şekilde ağlamamalı ve kendini telkin ederek rahatlamalıdır ki sağlıklarına zarar verebilecek şekilde etkilenmesinler.

Önceki yazımız Düğünlerde pasta kesme adetinin nereden geldiği hakkında ilginç bilgiler vermektedir.