Çağımızın yeni fobisi ; NOMOFOBİ korkusu

Teknolojinin getirdiği birçok hastalık ve psikolojik sorunlara bir yenisi daha eklendi. Çağımızın yeni fobisi, Nomofobi; olarak adlandırılan cep telefonundan mahrum kalma korkusu, özellikle genç nesli büyük bir hızla etkilemeye devam ediyor. İngilizce “No Mobile Phobia” dan türetilen “Nomofobi” ya da cep telefonundan mahrum kalma korkusu, akıllı telefon ve tabletlerin çoğalmasıyla günden güne artış göstermeye devam etmektedir.

İngiltere’de 1.000 cep telefonu kullanıcısıyla yapılan araştırmada, katılımcıların yüzde 66’sı cep telefonlarını kaybetme fikrinin kendilerini çok bunalttığını söyledi. Bu oran 18-24 yaşlarındaki gençlerde ise yüzde 76’ya çıkıyor. Sonuçları yeni teknolojiler konusunda uzman FaDa ajansından Damien DouaniAkıllı telefonlarla iş sınırsız bir hal aldı” diye yorumladı. Birkaç yıl önce SMS’in bir tür Nomofobi olarak görüldüğünü ve durmadan kısa mesaj yazanlara “başparmak nesli” dendiğini hatırlatan Douani, internetli akıllı telefonlar için “10 bin SMS gücünde” diyor.

Akıllı telefonları kullanan kişiler telefonlarına gelen her mesajı veya uyarıyı yanıtlama isteği duyduklarından dolayı strese girdiklerini söylüyor. Araştırmayı yapan uzmanlara göre, akıllı telefon kullananlar Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarındaki arkadaşlarını ve güncel haberleri takip etmeyi de takıntı haline getirerek huzursuz oluyor. Ayrıca akıllı telefon kullananlardan bazıları sürekli internete bağlı kalmak istedikleri için psikolojik gerginlikler yaşıyor.

Fransa’da yapılan benzeri bir araştırmada da Fransızların % 22’si cep telefonları olmaksızın bir gün bile geçirmelerinin “olanaksız” olduğunu açıklarken, bu oranın 15-19 yaşlarında % 34’e çıkması dikkati çekmiş. Mingle şirketi tarafından 1.500 cep telefonu kullanıcısının katılımıyla yapılan bu araştırmada, soruları yanıtlayanların % 29’u telefonlarında 24 saatten fazla vazgeçebileceklerini, “ama bunun çok zor” olacağını söylerken, % 49’u bunun bir sorun yaratmayacağını ifade etmiş.

Son 10 yıldır yapılanDünya cep telefonsuz günü”nün organizatörü Phil Marso,Akıllı telefonlarına bağımlı insanları anlayabiliriz, çünkü her şeyleri, tüm yaşamları onun içinde. Şans eseri cep telefonlarını kaybeder ya da bozulursa, kendilerini dünyadan tamamen kopuk hissederler. İnsanlık dışı bir alet. Bir gün sokakta, aradığı sokağı bana sormak yerine akıllı telefonunun ekranındaki haritayı gösterene bile rastladım” diye konuştu. Bu arada Phil Marso’nun konuyla ilgili 12 tane de kitabı var.

cagimizin-yeni-fobisi-nomofobi-korkusu-ilgincbirbilgi-1

Hayatlarında vazgeçilmez bir parça olarak gördükleri bu cihazlardan bir saniye bile ayrılamayan kişiler, iletişim kopukluğu yaşamaktan endişe duymaktalar. Günümüzde artık uçak veya yükseklik fobisi, yılan ya da fare fobisi, yalnızlık veya karanlıktan korkma gibi fobilerin yanına eklenen Nomofobi korkusu özellikle lise çağındaki gençleri etkiliyor. Bu korku kişileri, hem sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor hem de psikolojik sorunlara davetiye çıkartıyor.

Yaşamı olumsuz yönde etkileyen bu durum, kadınlara oranla erkekleri daha çok etkilemektedir. Şarjı biten, kontörü biten, telefonunu kaybeden ya da telefonundan uzak kalan kişilerin yaşadıkları bu fobi, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Günden güne daha çok artış gösteren bu fobi, panik atak, depresyon, çarpıntı gibi olumsuz durumları da beraberinde getirmektedir. İstatistiklere göre cep telefonu kullanan kişilerin yüzde 53 Nomofobi mağdurudur. Bu oranın en yüksek yüzdesini ise erkekler oluşturmaktadır.

NOMOFOBİ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Nomofobi hastalığı henüz yeni bir olgu olduğu için konuyla ilgili kapsamlı araştırmalar yapılmasada belirtileri şunlardır :

Kişi, cep telefonu güvenli bir yerde olduğu halde kaybetme endişesi taşıyorsa ya da sinyalini kaybetmekten aşırı kaygılanıyorsa, telefonunu asla kapatamıyorsa, kapsama alanında olup olmadığını veya şarjını kontrol etmek için sürekli telefonuna bakıyorsa ve bu gündelik yaşamını etkiliyorsa, kişi modern çağın yeni fobisi “Nomofobi” ile karşı karşıyadır.

Cep telefonunu veya sinyalini kaybetmek olumsuz fiziksel belirtilere yol açıyorsa veya kişi telefonunu asla kapatmıyorsa,

Kişi panik atağın sinyal çekmemesi veya şarjın bitmesine karşı aşırı bir tepki olduğunun farkındaysa,

Obsesif biçimde cep telefonunun veya mobil cihazının yanında olup olmadığını kontrol ediyorsa,

Cep telefonu güvenli bir yerde olsa bile onu kaybetme endişesi sürekli mevcutsa,

Fobi oldukça uzun bir süredir devam ediyorsa ve kişinin sağlığını veya günlük yaşamını etkiliyorsa, kişi Nomofobi ile karşı karşıyadır.

NOMOFOBİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR ?

Fobilerin tedavilerine birçok farklı açıdan yaklaşılabilir, örneğin fobilerin en kötüsünü tedavi etmek için maruz bırakma terapi ve ilaç kullanmak. Maruz bırakma tedavisi yöntemini kullanmak kişiyi yavaş yavaş fobisine, önce terapi seanslarında zihinsel olarak, sonra gerçek yaşam koşullarında maruz bırakır. Cep telefonunu kaybetmekten korkan biri için bir terapist onlardan bir süreliğine telefonsuz olmalarını isteyebilir. Kişisel çözümler de mümkündür.

cagimizin-yeni-fobisi-nomofobi-korkusu-ilgincbirbilgi-2

Nomofobik olan kişiler, belirtilerin en kötüleriyle başa çıkmak için kendi kendine yardım yöntemlerini deneyebilir. Nomofobi hakkında bilgi edinmek, korku veya iletişimsizlik korkusunun üstesinden gelmenin ilk adımıdır. Olumsuz düşüncelere mesafe koymak da fobiyi tetikleyebilecek olumsuz düşünce dizisiyle başa çıkmaya yardım eder. Son olarak, derin nefes alma, yoga ve kas gevşetme gibi rahatlama teknikleri uygulamak da ciddi bir fobinin duygusal ve fiziksel belirtileriyle başa çıkmanızda yaralı olabilir.

Nomofobinin oluşumu sürpriz gibi gelmesin, sadece insanın iletişim ihtiyacının bir uzantısı. Sosyal medyanın, yüksek hızlı internet veya dizüstü bilgisayarların hüküm sürdüğü modern zamanlarda insanlar her zamankinden daha fazla iletişim içinde olmak istiyor. Ama iletişimsizlikle de barışık olmak önemli. Fobi tedavi uzmanları yakınınızda. Bilgi edinmek ilk adım, sonra sizi iyileşme yoluna nasıl götüreceğini bilen bir profesyonel bulmak önemli.

Telefonunuz yanınızda olsa dahi sürekli kontrol ediyorsanız, telefonun yokluğu sizde fiziksel reaksiyonlara yol açıyor ise, sinyal olmadığında ya da şarj bittiğinde aşırı öfke duyguları yaşıyorsanız, yarım saatliğine olsa telefonunuzu kapatamıyorsanız, bu cihazsız kendinizi eksik hissediyorsanız ve telefondan ayrı kaldığınızda hayattan kopuyor iseniz eğer, sizde nomofobi adaylarından birisiniz.

Önceki yazımız Dünyanın en büyük ailesi hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.