Dünyanın en ilginç ve çoğu insana göre en iğrenç yemekleri

Derler ki: “bir insanın atığı bir diğerinin hazinesidir”. Aynı şey yemekler için de söylenebilir. Bir insanın kabusu bir diğeri için leziz bir lokma olabilir. İnek dili ve domuz burnundan tavuk ayağına, kızarmış solucan, akrep ve kurbağa bacağından sotelenmiş salyangoza… Dünya’daki farklı kültürlere ve ırklara sahip insanlar hayal bile edemeyeceğiniz, çoğu insan için iğrenç olarak nitelendirilecek ilginç şeyler yiyorlar.

Zaman zaman eşinizin, annenizin yaptığı pırasa, bamya, enginar, kereviz gibi harika yemeklere burun kıvırdığınız oluyordur. Ancak birazdan sizler için listelediğimiz ilginç yemekleri gördüğünüzde tüm o yemekleri mumla arar olacaksınız.

Nefes alan veya almayan her şeyin bazı insanlar için potansiyel yemek olduğu bu garip yiyeceklerin listesinin gerçekten ucu bucağı yok. Öyle ki en yenilmeyecek sandığınız şeyler bile dünyanın bazı yerlerinde yenilebiliyor. Bu tuhaf yemekleri gördükçe belki de bazılarını insanların nasıl yediğine hayret edecek, bazılarında ise yiyenlerden nefret edeceksiniz.

Uzak Doğu’nun ilginç ve değişik mutfağından Meksika’nın acılı tatlarına kadar bir karmaDünyanın en ilginç ve çoğu insana göre en iğrenç yemekleri” sizler için geliyor.

KOPİ LUWAK KAHVESİ

Kopi Luwak aslında bir yiyecek değil, bir kahve türüdür. Oldukça da değerli bir kahve. Hatta dünya’nın en pahalı ve en az üretilen kahvesidir. Fincanı 120$ ile 600$ arasında değişmektedir. Peki Kopi Luwak nasıl bir kahvedir ? Kahveyi ilginç yapan şey nedir ?

Kahveyi ilginç yapan şey aslında üretim şeklidir. Kopi luwak, Endonezya’nın Sumatra adası ile çevresindeki birkaç adada yaşayan ve Asian Palm Civet (Paradoxurus hermaphroditus) adlı hayvanın yediği ve sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeklerinden üretilmektedir. Kedi benzeri bu hayvanın midesinde fermantasyona uğrayan kahve çekirdekleri hayvanın dışkısından toplanarak bu çok değerli kahvenin yapımında kullanılmaktadır. Bu kahveyi içmek isterseniz Amerika, Japonya ve İngiltere’de bu kahveyi satan yerler bulabilirsiniz. Mide sizin nasıl olsa !

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-1

KIZARMIŞ BUZAĞI BEYİNLİ SANDVİÇ

Buzağı beyninden yapılan bu fast food tarzı yemek özellikle Amerika’da Ohio, River Valley’de hala yapılmakta olan bir yemek tarzıdır. Meksikalıların acı sosla tükettiği bu yemek buzağı beyninin hafif mayalandırılıp lapa kıvamına getirilmesinden sonra kızartılmasıyla bu hale geliyor. Özellikle Güney Amerika’da çokça tüketilen buzağı beyinli sandviç hamburger ekmeğinin arasında servis ediliyor.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-2

KIZARMIŞ TARANTULA

Kızarmış tarantula sadece Kamboçya sokaklarında satılıyor. Büyük, tüylü bacaklı ve zehirli bir örümcek olan tarantula Kamboçya mutfağında kızartılarak hazırlanıyor. Üstelik tadının enfes olduğunu söyleyenler de mevcut. Sarımsak ve tuzlu bir sosa bandırılıp kızgın yağa atılarak hazırlanan kızarmış tarantulanın genellikle sadece kolları ve üst gövdesi yeniliyor. Yiyenlerin söylediğine göre, bu dev örümceklerin tadı ise tavuğa benziyormuş.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-3

ÖKÜZ PENİSİ

Batı ülkelerinde öküz penisi kurutulup, hayvanları tedavi etmek için kullanılır. Ama bazı doğu ülkelerinde örneğin Çin’de öküz penisinden çorba yapıp bunu afiyetle yiyorlar. Hatta öküz penisinin kızartması, haşlanması şeklinde versiyonları da mevcut. Çin kültüründe öküz penisinin cinsel gücü arttırdığına inanıldığı için yenilen ve Çin’in pahalı restoranlarında servis edilen pahalı bir yemek.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-4

AT AYAĞI

Çin’den eşsiz bir lezzet daha. At ayağı. Bu demek olmasın ki atın sadece ayağını yiyorlar. Kesinlikle, atı komple götürüyorlar, ancak ayağını bile yemeleri ilginç. Üst kısımda kalan et ayakla birlikte servis ediliyor. Sebze ve soslar da yanına eklenince demeyin keyiflerine. Çok ucuz bir yemek olmamasına rağmen at ayağının Çin’de oldukça fazla tüketildiği söylenebilir.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-5

KURT MANTARI

Kurt mantarı, böceklerin üstündeki kurtlarda bulunuyor. Bu mantar kurtların bütün bedenini istila ediyor ve en sonunda da kurtu öldürüyor. Burada üreyen mantar Çin’de ve Tibette bazı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Ama işte bazen de çorbanın üstünde duran bir aperatif olarak tabakta yerini alabiliyor.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-6

FARE

Şaşırtıcı olan şu ki fareler dünya’nın bir çok yerinde yeniliyor. Özellikle Kuzey Kore’de köylerde yaşayanlar fare yemeklerini çok seviyorlar. Hatta genellikle tercihleri tarla fareleri oluyor. Tadının tavuk tadına çok benzediğini söylüyorlar. Tadı güzel olabilir ama ya göz zevki ne olacak !

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-7

MAYMUN BEYNİ

Hazırlıklı olun bu yemeğin hazırlanış şekli sizi şok edebilir. Çin gibi bazı ülkelerde maymun beyni egzotik bir yemek olarak adlandırılıyor. Hatta Çin’de maymun beyni çiğ olarak yenilebiliyor. Tabi bu bir şehir efsanesi mi gerçek mi onu bilemiyoruz . Söylenene göre Çin’de bir restorant’a gittiğinizde masaya canlı bir maymun sipariş edebilirsiniz. Hatta daha lezzetli olsun diye önce kafasına bir darbe vurur daha sonra da kafatasını parçalarsınız. Bu nasıl bir vahşettir ! İsteyenlere çorbasını da yapıyorlarmış.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-8

DOMUZ CENİNİ KIZARTMASI

Peru’nun geleneksel bir yemeği olan domuz ceninin kızartması yemeği de midelerin bozulmasına yardımcı olacak gibi gözüküyor. Ama abartmayalım bu yemek gerçekten de dünya’nın başka bir noktasında bizim gibi insanlar tarafından yeniyor ! Yemek hamile domuzların karınlarından alınan ceninlerin özel bir yağ ile kızartılması ile yapılıyor. Cenin domuzlarının dünyanın en lezzetli eti olduğunu savunan Perulular, bu etin atalarına güç verdiğini savunarak geleneği sürdürüyorlar.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-9

SOLUCANLI ÇEKİRGELİ LOLİPOP

İlk bakışta lolipopun içine yanlışlıkla girmiş gibi gözükse de, bu solucan ve çekirgeler şekerlerin içine bilerek ve istenerek ekleniyor. Solucanlar yulaf ezmesiyle kaplandıktan sonra lolipopların içerisine konuyor. Lolipopu emenler solucanları ve çekirgeleri çiğneyerek yutuyor ve böylece bu lolipop ilginç ve çoğu insana göre iğrenç yemekler listesinde olmaya hak kazanıyor.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-10

BALUT

Balut genellikle Filipin mutfağında yer alıyor. “Balut” olarak bilinen bu yemek bildiğiniz ördek yumurtasından yapılıyor. Fakat yumurta içinde ördek fetüsü oluştuktan sonra. Yani yumurta içinde ördek yarı canlı bir şekildeyken kaynatılıyor. Ördeğin kemikleri de yemeğe çıtır çıtır bir tat veriyor !

Yok artık, bunun da yemeği olur mu ?” demeyin çünkü Balut Filipinler, Kamboçya ve Vietnam’da oldukça yaygındır ve genellikle sokak satıcıları tarafından satılır. Sanki Uzak Doğu yemek anlayışı ile yarışan bir yemek olduğu aşikâr. Tadını merak etmesek de Balut rekorlar kitabında yerini almış durumda.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-11

YILAN KANI

Yeni kesilmiş hayvanların taze kanları yemek olarak kullanılıyor. Bunun için daha çok ördekler ve domuzlar tercih ediliyor. Bu kan, baharatlarla karıştırılarak çorba gibi içiliyor. Yılan kanı cinsel iktidarsızlık ve cilt problemlerini düzeltmek için de kullanılıyor.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-12

BEBEK FARE ŞARABI

Tahmin edebileceğiniz gibi bu içecek Uzak Doğu’ya ait. Kore’de bolca tüketilen bir içki türü. Çin’de ve Kore’de sağlık içeceği olarak biliniyor. Benzine benzeyen pis bir tadı varmış. Yeni doğmuş bebek fareler annelerinin kucağından alınıyor ve şarap şişesine atılıyor. Burada mayalandırıyorlar ve şarabı içerken ölü fareleri de yutabiliyorsunuz.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-13

SAKATAT YAHNİSİ

İskoçların vazgeçemedikleri bir yemek çeşidi olan bu yahni koyun midesi beyni dalak ve böbreklerinin haşlanarak çeşitli baharatlarla karıştırılıp püre haline getirilmesi ile yapılmakta. Ülkemizde kokoreç ve söğüş adı altında tükettiğimiz sakatat besinin aslında uzmanlar tarafından çok yararlı ve besleyici olduğu bilinmekte. İskoçlarda bu durum karşısında kayıtsız kalamamış olacak ki geleneksel yemekleri haline getirmişler bu yemeği.

Sakatat yahnisini tüm sene boyunca İskoç marketlerinde, koyun midesi yerine yapay bir kese içinde bulmak mümkün. Hatta bazıları, yemeden önce mikrodalga fırında ısıtılmak üzere, konserve şeklinde satılmaktadır. Benzer yiyecekler koyun yerine keçi, domuz ya da dana eti ile yapılmış bir şekilde, diğer Avrupa ülkelerinde de bulunabilir.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-14

BÖCEKLER

Avrupa ve kuzey Amerika dışında dünyanın birçok ülkesinde rağbet gören bir yeme alışkanlığıdır. Yiyecek olarak böcek yeme alışkanlığı entomofagi olarak adlandırılmaktadır. Türkiye de çorbanıza sinek kaçsa tiksinirsiniz belki ama Tayland, Bangkok ve Pattaya sokaklarında çekirgeler, cırcır böcekleri, akrepler ve solucanları satan kişilere rastlamak çokta sıradan bir durumdur. Vitamin yönünden değil ancak protein yönünden inanılmaz verimli olan bu tarz yemekler özellikle Tayland’da oldukça ilgi görüyor. Tadını merak etmiyoruz ama unutulmamalıdır, açken sen sen değilsin. Açlıktan gözü dönmüş birinin hayır diyemeyeceği bir yemek çeşidi olabilir.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-15

ROCKY DAĞLARI İSTİRİDYESİ

Böyle istiridye mi olur demeyin. Zaten bunlar istiridye değil. Bu ilginç yemek denizden değil karadan gelen bir lezzet. Amerika’nın kuzeyinde özellikle tüketilen bu yemek şekli boğa, buffalo ve yaban domuzlarının yumurtalıklarının soyulup temizlenip kızartılması ve yanında değişik soslarla servis edilmesiyle sunulan bir yemek çeşitidir. İşin komik tarafı o bölgedeki insanların yemeğin ayıbını örtmek için adını afili bir şekilde değiştirmiş olmalarıdır. Türkiye’de de dana veya koç hayalarının yendiği bilinmektedir.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-16

DEVE DOLMASI

Deve dolması adı gibi resmen bir deveyi doldurmakla yapılır. Buna örnek olarak biber dolmasının deve versiyonunu düşünebilirsiniz. Zahmetli olduğu aşikâr ancak deve eti yiyenler bilir ki inanılmaz güzel bir lezzeti vardır. Malzemeler listesi bir tam deve, bir tam kuzu ve 20 tavuk ile başlar. Guinness Rekorlar Kitabı’nın en ilginç yemekler kategorisinde dünyanın en uzun malzeme listesine sahip yemeği olarak girmiştir. Tat vermesi için içi doldurulan deve, tam bir kuzu ve 20 tavukla aynı suyun içinde kaynatılır. Tam bir bedevi yemeği olan bu dolmanın tadını merak etmiyor değiliz.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-17

FUGU (JAPON BALON BALIĞI)

Uzak doğunun en ilginç yemeklerinden biri olan Fugu, Japonca’da “zehirli, dikenli balık” anlamına gelir. Balığı ancak iki senelik özel bir kursta yetişmiş olan aşçıların temizleyip yemek haline getirdiği söylenmektedir. Bu yemeği tüketen birinin zehirlenme ihtimalini engellemek için Japonya’da özel sertifikalı aşçılar yetiştirilmekteymiş. Yiyenlerin dilinde ve dudaklarında hafif bir uyuşma olması için aşçılar balığın zehrinden bir tutam da yemeğe ilave ederlermiş. Kısacası bu yemeğin tadına bakmak değil de yedikten sonra sağ çıkıyorsanız yemeğin güzelliği o zaman anlaşılır.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-18

CASU MARZU (BOZUK PEYNİR)

Lezzetiyle ünlü İtalyan mutfağının karizmasını yerle bir eden bu yiyecek, İtalya’nın Sardinya şehrinde bulunan casu marzu kurtçuklarının ev olarak kullandığı bir peynir. Bu kurtçuklar, peynirin fermantasyon seviyesini bozulma noktasına gelene kadar yükseltmek için özellikle peynire eklenir. Bu seviyede peynirdeki yağlar tamamen yok edilir. Minik, yarı şeffaf solucanlar rahatsız edildiklerinde bir yarım ayak mesafesi kadar sıçrayabiliyorlar. Bu da bazı insanların peyniri yemeye başlamadan önce neden böceklerden temizlediklerini açıklıyor.

Dili yakan bir tadı varmış. Sindirim sisteminden çoğu zaman canlı bir şekilde geçiyor. Zaman zaman kusma ve kanama gibi etkileri olabiliyor çünkü uzunca bir süre bağırsaklarda yaşayabiliyor. Sardunya’da yenmesi resmi olarak yasak ancak Casu Marzu halen kaçak olarak tüketiliyor.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-19

SANNAKJİ (CANLI AHTAPOT)

Bu yemeği Uzak Doğu’da birçok restoranda bulabilirsiniz. Bu yemeği değişik yapan iki sebep var birincisi çiğ olması ki Uzak Doğu’da bu çok sıradan bir durum ikinci durum ise ahtapotların hala canlı olmasıdır. Hatta kollar hala hareket ettiğinden ve boğulma tehlikesi oluşturduğundan dikkatle yenilmesi öneriliyor. Yavru ahtapotların daha leziz olduğunu düşünen Uzak Doğulular az biraz susam yağı ve soya sosu ile canlı şekilde bu deniz ürününü tüketmekteler.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-20

TONG Zİ DAN

Çin’in ilginç yemeklerinden biri olan “Tong zi dan”, yumurtanın bakir bir erkeğin idrarında pişirilmesine deniliyor. Çin’liler bu yumurtanın gençlik enerjisini geri kazandırdığını, kalp krizini engellediğini, eklem ağrılarına iyi geldiğini, vücut sıcaklığını düşürdüğünü, kan dolaşımını düzenlediğini düşünülüyorlar (inanıyorlar).

Bu gelenek Çin’in Dongyang bölgesinde her baharın ilk demlerinde vuku buluyor. 10 yaşından küçük, o an hasta olmayan çocuklar bu değerli vücut sıvılarını, atalarının dedelerinin sağlığı için bağışlıyorlar karşılık bile beklemeden.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-21

PİDAN (ASIRLIK YUMURTALAR)

Ne kadar iştah açıcı olduğu bilinmez ama Milenyum yumurtası olarak da adlandırılan ördek veya tavuk yumurtaları kül, kil ve tuzdan hazırlanan özel bir karışım içerisinde aylarca bekletiliyor. İşlem sonrasında yumurtanın beyazı kahverengi jöle kıvamında bir hal alıyor ve sarısı da yeşil renge dönüyor. Çin’de rağbet gören ilginç bir yiyecek.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-22

WİTCHETTY GRUP

Avustralya Aborjinleri’nin geleneksel yemeklerinden biri olan Witchetty grub, büyük, beyaz, tahta yiyen güvelerin larvalarına verilen ad. Witchetty grub canlı olarak yenebildiği gibi ateş üzerinde pişirilerek veya kaynar suda haşlanarak da yenebiliyor.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-23

SHİOKARA

Japonlara özgü bir yemek olan Shiokara, çeşitli deniz hayvanlarının etlerinin, kendi iç organlarında, yaklaşık bir ay boyunca tuz, su ve pirinç maltı karışımında mayalanmasıyla yapılan tuhaf bir yemek.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-24

DENİZ PAPAĞANI KALBİ

İzlanda ve Faroe Adaları’nda bulunan bu kuş türünün kalbi, İzlanda mutfağının özel yemeklerinden biri sayılıyor.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-25

ESCAMOLE

Mavi agave ya da agave tequiliana bitkisinin köklerinde bulunan karınca larvalarından yapılan, bir çeşit atıştırmalık. Bu karınca türü dünyanın en zehirli karınca türü olarak biliniyor. Meksika’nın meşhur yemeği taco ile birlikte yeniyor. Tadı oldukça ilginç. Yağ ve hafif fıstık tadında bir lezzete sahip.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-26

HAKARL (KURUTULMUŞ KÖPEKBALIĞI ETİ)

Hakarl Köpek balığının fermentasyonuyla yapılan İzlanda’ya özgü bir yemektir. Dünyadaki en ilginç yiyeceklerin bazılarını yemesi ile tanınan Anyhony Bourdain, Hakarl’ın, yediği en mide bulandırıcı yiyecek olduğunu iddia etmektedir. Hakarl, Grönland ya da Büyük Camgöz köpekbalığını temizleyip iki ile dört ay arası fermente ederek yapılır. İzlanda bölgesine ait bu yemeğin kötü bir amonyak kokusu vardır. Yılın tüm zamanlarında, İzlanda ve çevresinde bulunabilir. Genellikle küp şeklinde kesilip kürdan saplanarak servis edilir.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-27

AKREP ÇORBASI

Çin’in güneyine ait bu geleneksel çorbada akrep kullanılıyor. Pişirilirken zehri yok edilen çorbayı sadece görmek bile pek çok kişiyi ürkütmeye yetiyor. Ayrıca Çin’de akrep kızartması da sokak lezzetlerinden biri haline gelmiş.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-28

KAPLUMBAĞA

Özellikle Britanya’da Viktorya zamanında oldukça sık tüketilen kaplumbağalar, nesillerinin tehlikeye girmesinden sonra koruma altına alınmıştır. Ama Asya’da bazı deniz kaplumbağaları hala kaçak olarak avlanmaktadır. Amerika’da ise sayıca çok bulunan bazı deniz kaplumbağası türleri ise legal olarak avlanmakta ve yenmektedir.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-29

İPEK BÖCEĞİ

İpek böceği özellikle Kore’de çok sık tüketilen bir hayvandır. İlk olarak ölmüş ve çürümeye başlamış yavru larvalardan yapılan yemek, şimdilerde canlı erkek larvalar kullanılarak yapılıyor. Larvalar şişe geçirilip olduğu gibi kızartılabiliyor veya tamamen ezilip bulamaç haline getiriliyor ve köfte gibi yuvarlanıp yağ da kızartılıyor.

dunyanin-en-ilginc-ve-cogu-insana-gore-en-igrenc-yemekleri-ilgincbirbilgi-30

Önceki yazımız 1900’lü yılların en tuhaf ve saçma icatları hakkında ilginç bilgiler vermektedir.