Enginarın vücuda faydaları ve sağlık açısından önemi

Enginar sağlıklı beslenme açısından çok önemli ve faydalı bir bitkidir. Yumru şeklinde çiçekleri olan ve 2 metreye kadar uzayabilen enginar, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Genellikle yaz aylarında, Akdeniz bölgesinde yetişen ve kalorisi düşük olması bakımından kilo vermek isteyen bireylerin sofralarından eksik etmemesi gereken bir bitkidir.

Enginarın yemeği yapıldığı gibi sağlık açısından önemli yeri olduğu için sağlık sorunlarınızda da tüketebilirsiniz. Karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral deposu olan enginar, zehir atıcı özelliğinden ötürü pek çok tedavide de kullanılır. Uzmanlar yağ oranı az olduğundan diyet yapanlar için vazgeçilmez bir gıda olduğunu söylüyorlar.

Enginarın karaciğer için önemi büyüktür. Karaciğeri korur ve düzenli çalışmasına katkı sağlar. Ayrıca enginar safra sıvısının akışını kontrol ederek karaciğerin toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Kandaki üre ve kolesterol miktarını düşürerek kalbin çalışmasına yardımcı olur.

Enginarın idrar söktürücü etkisi dolayısı ile fazla suyu dışarı atma özelliği bulunmaktadır. Yaprakları mesaneyi uyararak fazla suyu dışarı atar. Enginar ağrılı yanma hissi oluşturan reflüye ve mide ekşimesine iyi gelmektedir. Enginar sindirim sisteminin düzenli çalışması için çok önemli bir bitkidir. Bulantıya, kusmaya, şişkinliğe, ekşimeye iyi gelmektedir.

Demir bakımından zengin olan enginar, demir eksikliği anemisi çeken hastaların tüketmesi gereken bitkiler arasında bulunuyor. Demir eksikliği anemisi hastaların tedavisinde kullanılmaktadır. Enginar karaciğerin, kalbin, safra kesesinin, bağırsakların ve midenin çalışması ve sağlığı için çok faydalı bir bitkidir. Sindirime çok yardımcı ve bağırsakların temizlenmesinde çok önemlidir. Kandaki şeker oranını azalttığı için şeker hastaları için tavsiye edilen bir bitkidir.

Enginar aynı zamanda ishali keser, vücuda dinçlik getirir, kanı temizler ve beyin yorgunluğunu giderir. Meme ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Romatizmaya ve sarılığa iyi gelir. Enginar vücut hücrelerini yenileyerek yaşlanmayı geciktirir. İştah açar, ateş düşürür ve ter kokusunu giderir.

Enginar ilaç yapımında kullanıldığı gibi, suyu kalp çarpıntılarına iyi gelir. Taze enginar yaprağından yapılan çay ise karaciğer sağlığı için çok faydalıdır. Uzmanlar şiddetle karaciğer hastalarına enginarı tavsiye ediyor.

ENGİNARIN FAYDALARI NELERDİR ?

Kalp çarpıntılarına iyi gelir.

Bulantı, kusma, ekşime, şişkinlik sorunlarını giderir.

Kandaki şeker oranını azaltır.

enginarin-vucuda-faydalari-ve-saglik-acisindan-onemi-ilgincbirbilgi-1

Vücut hücrelerini yeniler.

Ateşi düşürücü etkisi vardır.

Romatizma ve sarılığa iyi gelir.

Karaciğeri korur ve düzenli çalışmasını sağlar.

Kandaki üre ve kolesterol miktarını düşürür.

İdrar söktürücüdür.

40 GÜN ENGİNAR YERSENİZ

Sayısız faydası olan enginar, özelikle anneler tarafından çocuklarına mutlaka yedirilmesi gereken, olmazsa olmaz bir sebze. Hatta 40 gün üst üste enginar yiyerek yapılan enginar kürü, karaciğeri güçlendiriyor.

Enginar için mucize bir besin dersek abartmış sayılmayız.  Son yıllarda yapılan birçok çalışmada sayısız faydası olduğu anlaşılan enginar, özelikle anneler tarafından çocuklarına mutlaka yedirilmesi gereken, olmazsa olmaz bir sebze olarak algılanıyor. Hatta yılda bir kere 40 günlük enginar kürü yapanlara her geçen gün daha çok rastlanıyor.

40 gün üst üste enginar yiyerek yapılan enginar kürünün amacı; karaciğeri güçlendirmek; çünkü enginar yapısında bulunan antioksidanların yardımıyla, vücudumuzdaki birçok toksin maddeyi uzaklaştırır, karaciğeri güçlendirir.

The University of Reading’de yapılan bir araştırmada çıkan sonuçlar enginarın tahtını güçleniyor.

Yapılan çalışmada;

1- Enginarın yüksek miktarda antioksidan içerdiği doğrulanıyor. Enginarın içeriğinde bulunan quersetin ve rutin isimli antioksidanlar kansere karşı vücudumuzu koruduğu gibi aynı zamanda da kalbi güçlendiren özellik gösteriyor.

2- Enginarda bulunan ‘siyanik asit’ adlı madde kötü kolesterolü düşürüyor ve iyi kolesterolün salgılanmasını arttırıyor. Bu da kalp damar sağlığı için ilaç niteliğinde bir fayda demek.

enginarin-vucuda-faydalari-ve-saglik-acisindan-onemi-ilgincbirbilgi-2

3- Enginarda bulunan yüksek oranda lif yapısı kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir. Şeker hastaları için zeytinyağlı veya etli yapılmış enginar yemeği, beslenme kalitesini çok güçlendirir. Şeker kontrolünde pozitif etki gösterir.

4- Enginarın karaciğeri güçlendirdiği savı, yeni çalışmalarda da doğrulanıyor.

5- Enginar yüksek tansiyona karşıda vücudumuzu güçlendiriyor. Enginarın yapısında bulunan potasyum minerali vücutta bulunan sodyum-potasyum dengesinde etkili olup tansiyonun normal seviyelere gelmesinde etki ettiği saptanmış.

SALATA OLARAK DA YİYİN

Enginardan en büyük faydayı sağlamak için; mevsiminde öğlen veya akşam yemeğinde tüketmeliyiz. Zeytinyağlı enginara ilave edilen; havuç+ patates+ bezelye içeren garnitür besin değerini ve lezzetini arttırır. Ayrıca kuşbaşı etli bir garnitür hazırlayıp etli enginar yapıp ana yemek olarak da tüketebilirsiniz. Enginarın kabuğunu soymadan yapılan enginar dolması da Türk yemeği klasiklerimizden biridir. Ayrıca enginarı salata şeklinde de tüketebiliriz.

Önceki yazımız Mars’a gitmek için başvuru yapan Türkler hakkında bilgiler vermektedir.