Fast Food Restoranlarının logoları neden kırmızıdır ?

Fast Food’dan bazen kaçamıyoruz. Kaliteli bir hamburger ve sıcacık bir patates kızartması maalesef her zaman lezzetli görünebiliyor. Üstelik de zincir restoranlar kendi markalarını daha görünür ve akılda kalıcı olması için her türlü reklam, slogan ve satış tekniğini deniyorlarken Fast Food Restoranlarından uzak durmak kimileri için oldukça zor olabiliyor.

Çevremizde insanlarla olan etkileşimimiz dışında, çevremizdeki nesnelerin de bizim üzerimizde bir etkisi var mıdır ? Büyük firmalar ve restoran zincirleri, nesnelerin ve renklerin insanlar üzerindeki etkisini araştırmak için büyük paralar ödüyorlar. Amaç ? Tabi ki daha çok para kazanmak. Peki, Fast Food Restoranlarının neden hep kırmızı mobilyalarla döşendiğini veya logolarının neden hep kırmızı renkler içerdiğini hiç merak ettiniz mi ? Bunun nedeni firmaların kendi restoranlarına her seferinde tekrar dönmenizi sağlamak ve onları tercih etmeniz için kafanızda yer etmekten başka bir şey değildir.

PEKİ KIRMIZININ İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NEDİR ?

Renklerin psikolojimizi etkilediği uzun yıllardır süren bir araştırma konusu. Mesela devlet adamları ya da diplomatlar halka konuşma yapacakları zaman hep mavi tonlarda kıyafetler tercih ederler. Bunun nedeni mavi rengin güven veren bir renk olmasıdır. Fast Food firmalarının ise logoları da dahil, restoranların iç ve dış dekorasyonunda hep kırmızı kullanıyor olmaları bir tesadüf değildir. Çünkü kırmızı tutkunun rengi olmasının dışında iştah açıcı bir renktir. Bu nedenle çoğu gıda firması (ambalajları da dahil olmak üzere) ve Fast Food Restoranı hep kırmızı rengi tercih eder.

fast-food-restoranlarinin-logolari-neden-kirmizidir-ilgincbirbilgi-1

Hiç fark ettiniz mi ? Fast Food Restoranlarında hiç birimiz çok uzun süre oturup, yemeğimizi yavaş ve keyifli bir şekilde yemeyi tercih etmeyiz. Her ne kadar “fast food” konseptinin altında yatan şey hızlı yemek yemek olsa da, dekorasyonda kullanılan detaylar ve renkler zaten bizim Fast Food Restoranlarında uzun süre oturmamıza izin vermez. Hızlıca yemek yiyerek kalkmamıza neden olan şey ortamda kırmızı rengin yoğun oluşudur. Kırmızı renkler bilinç altımıza “Çok ye ve hızlı kalk” sinyalini verir.

Renk kullanımının dışında elbette Fast Food Restoranlarının akıllarımıza girmek için kullandığı başka satış teknikleri de vardır. Bu satış teknikleri bizleri daha çok satın almaya iterken aynı zamanda ürünler ile de bir bağ kurmamızı sağlarlar. İstesek de istemesek de özellikle Fast Food Restoranlarında karşılaştığımız bu satış tekniklerinin en önemlileri şunlardır :

Yemeği arzu nesnesi haline getirmek :

Vurucu sloganlara çok sık rastlanıyor.  “… gibisi yok”, “…. seni çağırıyor” gibi. Kelime seçimleri ürüne öyle anlamlar katıyor ki yediğimiz hamburger ya da pizza sadece bir yemek değil aynı zamanda bir arzu nesnesi haline geliyor. Yediğimiz burger sadece bir burger değil bir deneyim olarak pazarlanıyor. Üstelik bu deneyim alabildiğine subjektif, kişisel bir deneyim.

Her zaman menü boyutu arttırmanın teklif edilmesi :

Yemeğinizi seçtiğiniz anda karşınıza gelecek soru hazır: “… fiyata menünüzü büyük seçim yapmak istemez misiniz ?” Fast Food Restoranlarının en çok kullandığı taktiklerden birisi de budur. Aslında basitçe sunulan teklif şu, daha az paraya daha büyük miktarlarda yiyecek almak. Fakat sakince bir düşünelim ; ödediğimiz para ne olursa olsun artacak, ayrıca karşılığında aldığımız da sadece daha fazla kalori. İçeceğinizi iki katına çıkarmak belki kuruşlarla ya da liralarla ifade edilecek küçük bir meblağ olabilir ama alacağınız kalori en az 400 daha fazla olacak.

Lezzetli kokularla baştan çıkarmak :

Restoranlar kokuların öneminin uzun zamandır farkındalar. Lezzetli kokular her zaman iştah açıcı ve gerçekten işe yarıyor. Sadece bunun için bile kendi ürünlerinin kokularının dışında ortamı kokuya boğacak ekstra yöntemler de kullanılabiliyor. Bazı koku üreten firmalar lezzetli hamburger, patates kızartması, patlamış mısır ya da waffle kokularını yapay olarak üretebiliyorlar. Restoran zincirleri bu koku üreticilerinin materyalini kullanarak kendi ürünlerinin kokularıyla birleştirip daha da etkili hale getirebiliyorlar. Bu cezbedici kokuların da etkisiyle salata yerine büyük boy patates kızartması seçme şansımız da artıyor.

Çocukları oyalayacak ortamı sunmak :

Ailenizle beraber bir Fast Food Restoranına gittiğinizde çocuk menüsü ve oyuncağı çocuğunuza yetmeyebilir. Fakat opsiyonlar bitmiyor oyun parkları, top havuzları çocukların ilgisine sunuluyor. Aileler için çocuklarının 1 saatlik eğlencesi hem çocuk için hem kendi yemeklerini yiyip sohbet edebilmek için cazip görünüyor. Hatta o kadar cazip ki çocuklar yemeklerden çok bu aktiviteler için ailelerinden yemeğe gitmeyi talep edebiliyorlar.

fast-food-restoranlarinin-logolari-neden-kirmizidir-ilgincbirbilgi-2

Açlığı tetikleyecek renk seçimleri :

Şimdi gözünüzün önüne büyük Fast Food zincirlerinin logolarını getirin. Bir benzerlik dikkat çekici olacaktır, renk seçimleri üç aşağı beş yukarı aynı. Çünkü bilimsel olarak da bilinen bir gerçek şu ki, kırmızı ve sarı renkleri açlığımızı tetikleyen renkler. Sarı renk daha çok yemek istemenizi sağlayacak çünkü bu rengi görmek beyinde mutluluk hormonu serotoninin salgılanmasını sağlıyor. Kırmızı renk ise vücut tepkilerini hızlandırıyor ve daha etkili hale getiriyor. Peki ne mi oluyor ? Büyük boy bir burger’ı 2 dakikada mideye indirmiş oluyorsunuz.

Hızlı tempolu müzikler çalmak :

Yapılan araştırmalara göre restoranlarda çalınan hafif müzikler insanların daha az yemek yemesine neden oluyor. Bu nedenle Fast Food zincirleri kendilerine yakışan bir şekilde hızlı tempolu müzikler ile iştahınızı açmayı ve kısa sürede tüketimi gerçekleştirmenizi hedeflerler.

Yapay tatlandırıcılarla lezzeti arttırmak :

O patates kızartmasının lezzetini farklı yapan nedir ? Biliyoruz ki yağ, şeker ve tuz her yemeği daha lezzetli ve daha bağımlılık yapacak hale getirici yapabilir. Ama biliyoruz ki tatlar sadece doğal ürünlerden gelmiyor. Çok çeşitli yapay tatlandırıcılar bu restoranların ürünlerinin lezzetinde önemli yer tutuyor. Hatta öyle maddeler kullanılabiliyor ki, bazı bilimsel araştırmalar sonuçların uyuşturucu madde bağımlılıklarına yaklaştığını gösterebiliyor.

Grup aktivitelerini teşvik etmek :

Tek başına yemek yemek hepimiz için sıkıcı fakat yalnız yemek yemek aslında daha sağlıklı. Araştırmalar gösteriyor ki insanlarla beraber yemek yediğimiz zaman %30 oranında daha fazla tüketiyoruz. Eğer yanınızdaki kişi bir tatlı alma niyetine giriştiyse sizin de ona katılmanız çok zor olmuyor. Bu kalabalıklar artınca miktarlar da yükseliyor. Araştırmalar 7 ya da daha fazla kişiyle yemek yendiği zaman kalori bazında tüketimin %90 lara varacak miktarda artabildiğini gösteriyor. Fast Food Restoranları da bu tüketimi teşvik etmek için ellerinden geleni yapıyorlar : Geniş masalarda, garsonlarla ve hesaplarla uğraşmak zorunda kalmadan, toplu menülerde indirim yaparak her seferinde daha fazla tüketmeniz için uğraş veriyorlar ! Ne kadar kalabalık varsa hem miktarca, hem sayıca o kadar fazla tüketim olacaktır.

fast-food-restoranlarinin-logolari-neden-kirmizidir-ilgincbirbilgi-3

Menülerde yer alan görsellerin uzmanlar tarafından hazırlanması :

Yıllardır bir konuda yakınıp dururuz; sipariş verdiğimiz ürünlerin fotoğraflarda görülenlerine benzememesi. Burada Fast Food markaları bir yandan ürünlerinin içindekini tam olarak gösterebilmek bir yandan da çılgınlar gibi canınızı çektirmek için yüksek kalite ve görsellikle fotoğraflar hazırlarlar. Siz de akan cheddar peynirin burger’ınızda akamayışını izlersiniz.

Sıfatlar ile daha egzotik bir hava yaratmak :

Tüm o sevdiğimiz yiyeceklerin bir sıfatı vardır. Çok taze, çok lezzetli, ferahlatıcı… Hatta bazen ürünün kendisinin önüne geçen isimleri bile vardır. Burada hedef sizi ürünün lezzetine ve diğer özelliklerine inandırmaktır. İsim size ne kadar güzel ve egzotik geliyorsa satın alma ihtimaliniz o kadar artar.

Önceki yazımız İstanbul Boğazı’nın donarak buz tuttuğu yıllar hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.