Gıda ve ilaçlardaki kanserojen maddelere dikkat !

Günümüzde gıdaları ve ilaçları koruma, renklendirme, kıvamlandırma, homojenleştirme, tat verme, tatlandırma ve daha birçok özellikler vermek amacı ile fabrikasyon gıda ve ilaçlarda 3500 den daha fazla katkı maddesi ilave edilmektedir. Aslında bu katkı maddelerinin hiçbiri tüketiciye fayda sağlayacak maddeler değildir. Üstelik bu gıda ve ilaçlardaki kanserojen katkı maddeleri, burada sadece çok azını açıklayacağımız, pek çok zararlı sonuçlara neden olabilen maddelerdir. Buna rağmen hepsi de yasal olarak kullanıma açık tutulmaktadır. Üreticilerimiz kullanmaya, tüketicilerimiz de tüketmeye sorumsuzca devam etmektedir.

Biz tüketiciler, endüstri tesislerinde işlenmiş gıda maddeleri ile bu katkı maddelerine karşılık gelen bir riske doğru farkında olmadan koşuyor ve etiketlerini okuyup anlayıncaya kadar bir bilmece çözmedeki yorgunluğa denk bir yorgunluk yaşıyoruz.

Şüphesiz büyük ölçüde taze gıda maddeleri yiyerek bu nahoş katkı maddelerinden uzak durmak en iyisidir. En azından yemeklerinizde bazı işlenmiş gıda maddelerinin içerdiği aşağıdaki kanserojen katkı maddelerinden uzak durmanızda ve etiketlerine baktığınızda kafanızı çevirip şöyle geçip gitmenizde sağlığınız için yarar vardır.

Özellikle çocukların sıkça tükettiği cips, jelibon, şekerleme, bisküvi gibi gıdalarda kullanılan kanserojen maddeler şunlar;

gida-ve-ilaclardaki-kanserojen-maddelere-dikkat-ilgincbirbilgi-2

E952 Sıklamik asid: Suni tatlandırıcının, migren, kanser ve diğer reaksiyonlara neden olduğu bilinir, fare testis ve embriyolarında yapılan testlerde hasara neden olduğu tesbit edilmiştir. Özellikle diyet gıdalarda kullanılan kanserojen bir maddedir. Kullanımı pekçok ülkede yasaklanmıştır.

E954 Sakkarinler: Suni tatlandırıcı, kanserojen olarak bilinen toluen’den elde edilir; 1977’de Amerika’da yasaklanmıştır.

E951 Aspartam: Suni tatlandırıcı, çok fazla yan etkisi bulunur. Özellikle insanlarda migren en önemli reaksiyondur.

E950 Acesulfame K: Yapay tatlandırıcı. aspartam, sakarin ve aksesülfam potasyumu en kötü 10 katkı listesine dahil etmiştir. Bu üç tatlandırıcının da hayvanlarda kansere neden olduğu tespit edilmiştir. İnsanlarda kanser riskini arttırmaktadır.

E122 Azorubin, Karmoisin: Renklendirici ve kömür katranı türevidir. Astımlılar ve aspirin alerjisi olanlarda kötü reaksiyonlar yapabilir, kullanıldığı tipik ürünler ise; şekerleme, marzipan ve jölelerdir. Kullanımı İsveç, Amerika, Avusturya ve Norveç’te yasaklanmıştır.

E155 Brown HT: Renklendirici ve kömür katranı türevidir. Astımlılar ve aspirin alerjisi olanlarda kötü reaksiyonlar yapabilir ve deri duyarlılığına neden olduğu bilinir. Kullanımı Danimarka, Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Avusturya, Amerika ve Norveç’te yasaklanmıştır.

E133 Brilliant blue FCF: Renklendirici. Sentetik kömür katranıdır. İçeceklerde kullanılır; çocukların tüketmesi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kullanımı Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Avusturya ve Norveç’te yasaklanmıştır.

Çocukların sıkça yediği şekerlemelerin içeriğinde en çok kullanılan kanserojen katkı maddeleri ise;

gida-ve-ilaclardaki-kanserojen-maddelere-dikkat-ilgincbirbilgi-1

E129 Allura red AC: Renklendirici. Sentetiktir, astım ve aspirin hassasiyeti olan insanlar için risklidir. Yapılan deneylerle farelerde kanser oluşturduğu saptanmıştır. Çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Kullanımı Belçika, Fransa, Danimarka, Almanya, İsviçre, İsveç, Avusturya ve Norveç’te yasaklanmıştır.

E102 Tartrazin: Renklendirici. Tiroid tümörü, kromozom hasarı, kurdeşen, hiperaktivite ve aspirin duyarlılığı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Renkli içecek, tatlı, reçel,unlu gıdalar, çerez, konserve balık ve hazır çorbalarda kullanılır. Kullanımı Norveç ve Avusturya’da yasaklanmıştır.

E133 Brilliant blue FCF: Renklendirici. Sentetik kömür katranıdır ve çocukların tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Kullanımı Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Avusturya ve Norveç’te yasaklanmıştır.

Sağlığa zararlı, kanserojen oldukları kesinleşen bu maddeler gıda ve ilaç sektöründe bir çok üründe kullanılmaktadır. Ürünlerinizi alırken, satın aldığınız ürünlerin etiketlerini mutlaka kontrol ediniz.

gida-ve-ilaclardaki-kanserojen-maddelere-dikkat-ilgincbirbilgi-3

E211 Sodyum benzoat: Koruyucu olarak kullanılır. Ağız yoluyla alınan bir çok ilaçta,  jölelerde, kremalı bisküvilerde, kurutulmuş meyvelerde, meyve suları, konserve sebzeler, dondurulmuş patates ve hazır çorbalarda kullanılmaktadır. Kurdeşene neden olduğu ve astımı ağırlaştırdığı bilinmektedir.

E104 Kinolin Sarı: Sentetiktir. Yeşil ve sarı renklendirici olarak genellikle eczacılıkta kullanılır. Deri rahatsızlığına neden olur. Ayrıca E104 katkısı, çocuklarda hiperaktivite ile ilişkilendirilmektedir. Kanserojen olma ihtimali vardır. Kullanımı Avustralya, Amerika ve Norveç’te yasaklanmıştır.

E414 Arap zamkı: Kıvam artırıcı. Alerji yapabilir. Sağlığa zararlıdır.

Önceki yazımız Eski ve yeni Türkçe’de karşılama ve uğurlama sözleri hakkında ilginç bilgiler vermektedir.