Hastayken neden üşürüz ?

Beynimizde Hipotalamus adı verilen, kabaca bademi andıran bir bölge bulunur. Hipotalamus vücudumuzun sıcaklık mekanizmasını, hipofizin ve sempatik sinir sistemimizin çalışmasını denetlemektedir. Ayrıca Hipotalamus acıkma ve husama hislerinin merkezi olup vücut ısısını ve kan basıncını da ayarlamaktadır.

Hastalık halinde Hipotalamus vücut sıcaklığımızdaki ısı değişikliğini fark ederek vücut sıcaklığımızı “normal” değerler arasında tutabilmek için gereken uyarıları vücudumuzun ilgili bölümlerine iletir.

Normal şartlarda insanların vücut sıcaklığında artış başladığında Hipotalamus vücuda terlemesini ve deriye yakın bölgelerde bulunan kan damarlarını genişletmesi yönünde uyarılar iletir. Terleme ve kan damarlarının genişlemesinin ardından vücut sıcaklığı düştüğünde ise Hipotalamus vücuda titremesi ve kan damarlarını daraltılması yönünde uyarılar iletmeye başlar ve bu sayede Hipotalamus beden ısısını normal değerler arasında tutar.

hastayken-neden-usuruz-ilgincbirbilgi

Ancak hasta olup ateşimiz çıktığında bu durum biraz farklılaşır. Virüs veya bakteri kaynaklı bir soğuk algınlığı, öksürük ya da boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklar nedeni ile ateşi çıkan bir hastada, Hipotalamus’dan önce vücudun bağışıklık sistemi devreye girer.

Vücuttaki virüs veya bakteriler ile savaşmak için bazı bağışıklık sistemi hücrelerimizden Endojen pirojen adı verilen moleküller salgılanır. Vücuda salgılanan Endojen pirojenler dolaşım yoluyla Hipotalamus’a ulaşır ve Hipotalamus’a vücut sıcaklığımızın “normal” değerlerini yükseltmesi için uyarılar iletir. Gelen bu uyarılar neticesinde Hipotalamus normal değerleri yükseltir ve vücudumuza sıcaklığın normal değerlerden düşük olduğuna dair uyarılar gönderir. Oysa ki bu sırada vücut sıcaklığımız normal değerlerdedir. Ancak Hipotalamus’tan gönderilen bu uyarılar nedeni ile vücudumuz üşümeye ve hatta titremeye başlar. İşte hastayken ateşimiz olduğu halde üşümemizin nedeni budur.

Önceki yazımız Işık saçan bitkiler hakkında enteresan bilgiler vermektedir.

  

Hastayken neden üşürüz ?” için 1 yorum

  • 24 Aralık 2014 Saat 18:21
    Permalink

    Çok uzun olmuş

Yorumlar kapalı