İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları

Yoğun iş temposu, günlük koşuşturma derken çoğu insanın en çok şikayet ettiği rahatsızlıklardan biridir başağrısı.

Baş ağrısı, her yaşta görülebilen ve bir çok kişinin tecrübe ettiği, çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak veya yaşam tarzından kaynaklı olarak ortaya çıkabilen, sık rastlanan bir rahatsızlık türüdür. Sinüzit, migren gibi hastalıklar yoğun baş ağrısı yaratabileceği gibi, sürekli gürültülü ortamlarda bulunmak, çalışmak veya aşırı şekilde zihni yoran uğraşlarla ilgilenmek de baş ağrısı oluşturabilir.

Hatta teknolojik aletlerin kullanımının yoğunlaştığı günümüzde küçücük çocukların bile artık baş ağrısından yakındığına pek çoğunuz şahit olmuşsunuzdur. Peki ilaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları olduğunu biliyor muydunuz?

Tıbbi çalışmalar aracılığıyla elde edilmiş olan, baş ağrısı ile mücadelede etkin rol oynayan bir çok ilaç üretilmiştir. Bu ilaçların en yaygın şekilde bilinenleri; ağrı kesici haplar, kapsüller ve tabletler olarak sıralanabilir. Hastanın durumuna göre uzmanlar tarafından belirlenen aralıklarla ve miktarlarda alınması gereken medikal içerikler çoğu zaman işe yaramaktadırlar ancak bunların dışında rahatsızlığın yok edilebilmesi veya hafifletilebilmesi adına alternatif olarak yararlanılabilecek, kimyasal madde içermeyen, tamamen doğal başka seçeneklerde bulunmaktadır.

Modern tıp öncesi de sıkça çeşitli tedaviler için kullanılan bitkiler, özellikle ağrı türlerinin giderilebilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Bu nedenle baş ağrısıyla mücadele etmek için hemen ilaca sarılmayın. Önce doğal yollar ile baş ağrınızı geçirmeyi deneyin.

İLAÇ KULLANMADAN BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER ?

1- BAŞ AĞRISI İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Bazen baş ağrılarının sebebi vücudunuzun yeterince su almamış olmasıdır. Bu nedenle, başınız ağrıyorsa, ilk yapmanız gereken şey bol bol su içmektir. İlla susamayı beklemeyin, kafeinli içeceklerden uzak durun ve vücudunuzun su seviyesini yüksek tutun.

Baş ağrılarının bir başka nedeni de duruş bozuklukları ya da boyun ve omuzlardaki gerilmeler olabilir. Bu durumlarda, basit egzersizler işinize yarayacaktır. Boynunuzu çevirme ve omuz egzersizlerini deneyin. Ayrıca gün boyu oturduğunuz koltuğunuzu daha rahat olanıyla da değiştirebilirsiniz.

İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları www.ilgincbirbilgi.com 1

Başınız ağrıdığında baskı uygulayabileceğiniz bir nokta, işaret parmaklarınız ve baş parmaklarınız arasında kalan eklem noktalarıdır. Bu noktaya baş parmağınız ve işaret parmağınız ile uygulayacağınız baskı baş ağrınıza iyi gelecektir. Ayrıca orta parmaklarınızı iki kaşınızın bittiği noktalara koyun ve o kısımdaki hafif yuvarlak boşluklara yerleştirdiğiniz parmaklarınızla, yavaşça daireler çizin. Daireleri önce bir yöne, sonra tam tersi yöne uygulayın. Bu hafif masaj tekniği de başınızın ağrısına oldukça iyi gelecektir.

Burnunuzun hemen üzerindeki dokuyu orta parmağınızı bir gözünüze başparmağınızı da diğerine yakın bir şekilde yerleştirerek sıkın. Yavaşça yukarıya doğru ittirin, böylece kaşlarınızın kenarlarında basıncı hissedeceksiniz ve baş ağrınız hafifleyecektir.

Strese bağlı bir baş ağrısı yaşıyorsanız

Eğer strese bağlı baş ağrınız varsa, yastığınıza bir kaç damla lavanta yağı damlatıp, uyumayı deneyin, bu yöntem işe yarayacaktır. İş veya ofis gibi bir ortamdaysanız, stresinizi azaltmaya çalışın. Gün boyu aç kaldığınız, uykunuzu alamadığınız yada gün içinde normalden fazla iş yaptığınız için başınız ağrıyorsa, bu strese bağlı oluşan baş ağrısı demektir. Kendinize daha çok vakit ayırın ve yavaşlamaya çalışın.

Migrene dayalı bir baş ağrısı yaşıyorsanız

Baş ağrınız migrene dayalı bir ağrı ise, karanlık ve sessiz bir odada yatarak krizi atlatmayı tercih edin. Dinlendiğiniz ortam stres ve gerilimden uzak bir ortam olsun. Bulunduğunuz yerin havadar olmasına özen gösterin. Ağrıdan dolayı ışığa karşı duyarlılığınız arttıysa mutlaka karanlıkta dinlenin.

Sıcak duş, vücudunuzda gevşeme hissi yaratır. Duşa giremiyorsanız, ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta bekletin. Ardından su ılık olana kadar soğuk su ekleyin. Ayak banyosundan sonra çorap giyin ve dinlenmek üzere tekrar yatın. Beyinde yükselen kan akışı bu şekilde ayaklara aktarılır ve baş ağrısı sona erebilir.

Şayet kendinizde güç buluyorsanız, açık havada yürüyüş yapmak da baş ağrısına iyi gelir.

2- BAŞ AĞRISI İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Uzmanlar özellikle baş ağrısı konusunda hastaların kesinlikle ilaca sarılmamalarını öneriyor. Ufak bir baş ağrısı için dahi ilaç kullanılması bunu ilerleyen dönemde bir bağımlılık haline getirebilir. Peki baş ağrısı ilaçsız nasıl geçer ? İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin bir diğer yolu ise bitkilerden faydalanmaktır.

Baş ağrısına iyi gelen bitkiler şu şekilde sıralanabilir :

İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları www.ilgincbirbilgi.com 2

Kedi Otu : Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinen kedi otu, baş ağrısı için de yararlı bir bitkidir. Günümüzde bir çok tablet, hap ve bitki özlü çay içerisine de katılan bu bitki çeşidi rahatsızlığın yatıştırılabilmesi adına başvurulabilecek başlıca bitki türlerinden biridir.

Sarı Kantaron : Özellikle doğal anti-depresan olarak bilinen bu bitki türü moral bozukluğu, motivasyon eksikliği, vb. semptomlara karşı etki eden ilaçların içerisinde kullanılmaktadır. Baş ağrısı açısından rahatlatıcı bir etkiye sahip olan sarı kantaron çay formunda tüketilebilir.

Zencefil : Baş ağrıları için yararlanılabilecek diğer bir bitki çeşidi ise zencefildir. Diğer bitkisel içeriklerden farklı olarak zencefil baş ağrısını geçirmek değil de önlemek amacıyla kullanılabilir. Mide sancıları için de oldukça yararlı bir bitki türüdür.

Nane : Nane, baş ağrısı için çay şekilnde değil de yağ olarak kullanılmalı, ağrıyan noktalara yüzeysel şekilde, sürülerek uygulanmalıdır. Bilimsel bir kanıtı olmasa da bu uygulama şeklinin rahatlatıcı bir etkisi olduğu iddia edilmektedir.

Baş ağrısına iyi gelen bitki çayları

Lavanta, melisa ve papatya gibi sakinleştirici etkisi bulunan çaylar sinirleri yatıştırır, kasları rahatlatır ve stres nedeniyle oluşan baş ağrısına iyi gelir. Bunlar en çok kullanılan bitiler olmasına karşın sizin en uygun çayı yada karışımı bulmak için bir kaç bitkiyi denemeniz gerekebilir. Ancak bu çayları günde 2-3 bardaktan fazla tüketmeniz tavsiye edilmez.

İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları www.ilgincbirbilgi.com 3

Migrene dayalı bir baş ağrısı yaşıyorsanız

Tam nedeni bilinmemekle birlikte beyni çevreleyen damarların daralması sonucu oluştuğu söylenen migren ağrıları ışık hassasiyeti, bulantı, terleme ve görme bozuklukları gibi diğer belirtilere yol açabilir. Migren ağrısı için tavsiye edilen zencefil çayı ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ancak düzenli olarak migren ilacı kullanıyorsanız zencefil çayı bu ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden önce doktorunuza danışmalısınız.

Sinüse dayalı bir baş ağrısı yaşıyorsanız

Sinüslerin iltihaplanmasına yol açan sinüzit baş ağrısına yol açabilir. İltihaplanma dışında mevsimsel alerjiler de sinüslerin dolmasına neden olabilir. Meyan kökü çayının sinüs iltihabını yatıştırdığı bilinmektedir. Okaliptüs, kasımpatı çiçeği, zencefil kökü ve yeşil çayda sinüzite bağlı ağrıların hafifletilmesi için kullanılabilir. Bu çayları denemeden önce sinüzit tedavisi için doktorunuzdan tavsiye alın.

Önceki yazımız Dünyadaki gelmiş geçmiş en zeki insan hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.

  

İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları” için 30 yorum

 • 12 Kasım 2015 Saat 13:58
  Permalink

  Herturlu bas agrisinin en onemli nedeni beyine kan akiminin yavaslamasidir bunun icin en iyi cozum viski birdube viskiyi surup gibi kafaya dik 10 dakika sonra bas agrisindan eser kalmaz en iyi cozum ben kurtardim viski kan akimini hizlandiracak ve 10 dakika somra agridan eser kalmiyacak

  • 29 Kasım 2015 Saat 20:30
   Permalink

   Alkol tuketimi butun kotuluklerin efendisidir.

   • 22 Şubat 2016 Saat 11:50
    Permalink

    aynen öyle

  • 30 Kasım 2016 Saat 16:59
   Permalink

   Hahaha yorumları okuyunca ne güldüm ya… Ne kadar korkuyorsunuz size yasak diye empoze edilenleri yapmaktan. Ama hepiniz eminim dedikodu yapmayı ihmal etmiyorsunuzdur. “Ben dedikodu yapmam” dediğinizi duyar gibiyim. He yapmazsınız, yapmazsınız :)) İçki içmekten korktuğunuz kadar başkalarına zarar vermekten korkun, he bu arada arkadaşın dediğini yaptım viski içtim ve baş ağrım geçti. İçinde bilmediğim maddelerin olduğu ilaçları almaktansa, birkaç yudum içki içmeyi tercih ederim.

 • 29 Kasım 2015 Saat 20:35
  Permalink

  icki ve sigara tuketimi sagliga zararlidir. Lutfen sifaymis gibi telkinde bulunup baskalarinada zarar vermeyin.

  • 28 Aralık 2016 Saat 10:59
   Permalink

   hey hey cahil dostum benim bir yakınım vardı ona doktor şarap içmesini söylemişti hastalığı için bence bilip bilmeden laf olsun torba dolsun diye yorum yapma

 • 4 Şubat 2016 Saat 02:29
  Permalink

  Alkol tüketimi bütün şeylerin en büyük efendisidir :)

 • 22 Şubat 2016 Saat 11:51
  Permalink

  alkol,sigara vb şeyler vicuda mikroptur

 • 17 Mart 2016 Saat 15:36
  Permalink

  Viski iyi geliyor ama gerçekten sarhoş olmucaksin bir duble okadarcik 😉

 • 6 Mayıs 2016 Saat 01:42
  Permalink

  Gercekten viski iyi gelirmiki

  • 28 Temmuz 2016 Saat 19:14
   Permalink

   Alkoldan medet umulmaz. ..
   Şifa ancak Yüce Allah’ın sıfatlarından umulur. ..Hayırlı şifalar☺

 • 15 Mayıs 2016 Saat 20:52
  Permalink

  İçkiden amma korkuyorsunuz yok kötülüklerin efendisi yok mikrop .. arkadaş sarhoş olun demedi ki sadece 1 duble at bak ağrı kalıyor mu?

  • 24 Eylül 2016 Saat 11:00
   Permalink

   Siz kafayı yemişiniz ha ! içkiden bahsediyoruz Allah ın emrine göre sadece donma tehlikesi geçiyorsak içilebilir aptallaşmayalım arkadaşlar

   • 25 Şubat 2017 Saat 10:16
    Permalink

    bunu nerden öğrendin

 • 25 Mayıs 2016 Saat 07:19
  Permalink

  başım ağrıdan çatlasa patlasa yinede alkol kullanmam… 1 damlası bile haram yok bu kadar için bişi olmaz nedir yani insanları kötü şeylere yönlendiriyorsunuz

 • 5 Haziran 2016 Saat 13:53
  Permalink

  abdullah seni haklı buluyorum çok doğru düşünüyorsun :(

 • 16 Haziran 2016 Saat 23:42
  Permalink

  Valla ben elimi dokunmadan basin bes santim ustunde tutarak iki dakka icinde geciriyorum
  Defalarca denedim baskalarinin ustunde ve hic basarisiz olmadim

 • 21 Haziran 2016 Saat 14:17
  Permalink

  sizce kullandıgınız ilaçların içinde alkol yokmu insan vucudunun her besıne oldugu kadar alkolöe 1 mg degerınde ıhtıyacı vardır ama bızler bunları patlıcan gıbı besınlerden alıyoruz ve kullandıgınız cogu ılacın ıcınde alkolde saf alkol bulunmaktadır

 • 24 Haziran 2016 Saat 09:12
  Permalink

  Ya benim aşırı derecede başım ağrıyor doktorlar bile çözüm bulamıyor sunizit diyorlar ama bilmiyorum

  • 14 Ağustos 2016 Saat 16:52
   Permalink

   sinüzitten bende sikayetciyim ve herseye basım agrır konuma geldi.. viks die naneli mentollü bir merhem var eczaneden temin edebilirsin tas catlasa 5 yada 10 tldir yada aktardan nane yagı alabilirsin ama ben nane yagını henüz demedim.. ikisinide burnunun yanlarına sinüslerin oldugu yere alnına şakaklarına ve burun deliklerinin oraya sür sessiz serin bir ortamda gözlerin kapalı 1 saat yat.. o dayanılmaz agrının baya hafifledigini göreceksin.. kalkınca yine rahatsız olursan yine aynı noktalara uygulayıp işlerini yapmaya devam edebilirsin.. nane yada mentol sinüzit için baya yararlı.. ben kac ilaç denedim yine dindiremedim o agrılarımı bunu deneyince ilaçlardan daha yararlı oldugunu anladım

 • 7 Temmuz 2016 Saat 12:11
  Permalink

  çok teşekkürler

 • 8 Temmuz 2016 Saat 01:10
  Permalink

  akolun vicuda zararar vardr yarar olsaydi dinimizce yasaklanmazdi bas agrisi olan doktora basvursun

 • 13 Ağustos 2016 Saat 00:14
  Permalink

  Beyin kullanıldığında işe yarayan bir organdır, kullanmayıp boş konuşanları gördükçe şaşırıyorum. Adamın biri bi örnek vermiş beyne kan az gidince baş ağrısı olur diye, doğru söylemiş ve bunun basit çözümü var sırt üstü yat ayaklarını duvara daya 1 dakika bekle beyne kan gitti işte bu kadar… Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmak için alkol diyen kişi yanlış söylemiş, alkolün hertürlüsü metapolizmayı yavaşlatır. Kan akışını kanı sulandırarak yani bildiğimiz aspirin içerek kolay ve zararsız bir şekilde yapabilirsiniz.

 • 27 Ağustos 2016 Saat 23:31
  Permalink

  Arkadaşlar asla alkol kullanmayın.Alkol dinimizce yasaklanmıştır ve ayrıca tıppen de zararlı olduğu kanıtlanmıştır.Alkol ve Tütünün her türlüsüne karşıyım.

 • 19 Eylül 2016 Saat 18:47
  Permalink

  Birinin bir rahatsizligi varsa herkes doktor, bilgisi yoksa herkes profesör kesiliyor. İnsanlarımızın ve cahillik seviyesi belli bir noktada olan ülkelerin başlıca sorunlarından biri budur. Kardesim saf alkol diyorsun sonra 1 mg alkol var insan vücudunda diyorsun ama tutturamadın malesef arkadaşım alkol almayan birinin kanındaki stabil alkol miktarı aşağı yukarı -0.2 promildir ne işi var alkol almayan bir insanın kanında ne işi var alkolün? Dediğiniz gibi bir duble viski içince 0,08 oluyor bu oran. Bu tamamen psikolojiktir. Size biri bir bardak su verse bunun içine ilaç koydugunu ve içince baş agrinizin gececegini soylese bas agriniz muhtemelen yine gecer..

 • 15 Ekim 2016 Saat 19:17
  Permalink

  Merhaba. Öncelikle Kendimi Tanıtıyım ,Benim Adım Yazıyor Zaten , Stajer Olarak Doktorum, Tecrübeli Bir Ağrı Uzmanıyımdır, Neyse Size Bu Önerilerden Hem Özet Olrarak Hemde Çok Basit Olarak Yayınlayacağım:
  1:Eğer Bilgisayar, Telefon veya Tablet Gibi Teknolojik Alet Kullanıyorsanız Parlaklığını Azaltıp Loş (%40 Karanlık) Bir Ortamda Teknolojik Aletinizle Zaman Geçirebilirsiniz
  2:Ilık Suda Islatılmış Havluyu Kafanıza Sımsıkı Bağlayıp Tekrardan Loş Bir Odada Yatıp Rahatlatıcı Müzikler Dinleyin, Bu Ruhunuzun Açılıp Gevşemesini Sağlayarak Rahatlatır
  3:Evde Sizinle Birlikte Kalan İnsanlar (Eşiniz, Anneniz ,Çocuğunuz) Varsa Onlardan Başınıza Masaj Yapmasını İsteyin (En İyi Baş Masajı Biraz Can Acıtarak Saçınızın Çekilmesidir)
  4:Su İçip Yatın
  5:Tuvaletinizi Tutmayın, Gelmese Bile İmkanınız Varsa Saatte Bir Tuvaletinizi Yapın

  Eğer Hepsini Tek Tek Denediyseniz Başınızın Ağrısı Çok Hafiflemiştir Not: Burnunuzun ve Alnınızın Ortasında Kalan Bölgeyi Sıkıca Tutup Hafif Masaj Yapın)

 • 5 Aralık 2016 Saat 00:42
  Permalink

  ÖNCELİKLE MERABA ARKADAŞLAR YAŞIM KÜÇÜK BÜYÜKLERİMİN ELLERİNDEN ÖPEREK BIR İKİ BİLGİ VERICEM ÇÜNKÜ ABİM VE ONUN ARKADSŞLARININ HEMEN HEMEN HEPSİ BU BÖLÜMDE UZMAN BIREYLER NEYSE SÖZÜ UZATMADAN KONUYA GEÇELIM
  1) KESİNLİKLE KENDİNIZI ILACA DAYAMAYIN ONDAN BIRŞEYLER BEKLEMEYİN İLACI DOKTOR VEYA UZMAN TAVSIYESIYLE KULLANIN …
  2) KENDİNIZI KARANLIK BIR ODAYA ÇEKİP BİR NANE LİMON İÇIP YATMAYI DENEYİN EĞER AĞRI ÇOK ŞİDDETLİ VE YATAMIYORSANIZ BUNU GORDUGUNUZDE KESİNLİKLE BIR AMA KESİNLIKLE BIR DOKTORA HEMEN GIDIN. ..
  3)VÜCUDU RAHATLATMAK, GEVSETMEK YANİ SICAK BIR DUS YAPIP RAHAT BİR YERDE YATIN KALKTIĞINIZDA EMIN OLUN AĞRIDAN ESER KALMAYACAK. ..
  4) EĞER KENDİNİZE GÜVENİYORSANIZ BİR SPORLA UĞRAŞIN AMA KENDİNIZI SAKIN YORMAYIN EN BASITI OLARAK BIR YURUYUS YAPIN …
  5) BU SONUNCUSU ARKADAŞLAR EVDE KIM VAR ISE ONDAN AĞRIYAN BOLGEYE YAVSCA DAİRESEL BIR ŞEKİLDE MASAJ YAPMASINI RICA EDIN .. BU DEDİKLERIMI YAPTIYSANIZ KESİNLİKLE AĞRI KALMAYACAKTIR…… (ALLAH ŞİFA VERSIN )

 • 15 Ocak 2017 Saat 00:15
  Permalink

  Karanfil cayini bal ile tatlandirip iciyorum. Her cesit agrilarim azaliyor.

 • 20 Mart 2017 Saat 17:43
  Permalink

  Sevdiğinin yanında kal yeter

 • 12 Nisan 2017 Saat 01:29
  Permalink

  Başınız yavaş yavaş ağrımaya başladığında nane yağını iki kaşınızın arasına ve alnınıza biraz masaj yaparak sürünüz. çok iyi geldiğini göreceksiniz bana çok dua edeceksiniz İNŞALLAH

Yorumlar kapalı